Bilişim Dünyası 10 TEMMUZ 2013 / 12:23

Ciliv: "Rakamlar çok net"

İngiltere Privy Council mahkemesinde görülen Turkcell-Altimo hisse davasında beklenen karar açıklandı. Buna göre, mahkeme Çukurova'nın Turkcell hisselerini Atimo'dan geri alması için 1 milyar 565 milyon dolar ödemesine karar verdi. Mahkeme kararına göre, 60 gün içinde ödemenin yapılması gerekiyor.

TeliaSonera takipte

Öte yandan, TeliaSonera’nın İngiliz Yüksek Mahkemesi’nin Turkcell hakkındaki kararına ilişkin yorumu:

TeliaSonera, Çukurova Holding A.Ş. (“Çukurova”)’nin Turkcell Holding A.Ş’deki hisseleri üzerindeki Alfa Telecom Turkey Ltd (“ATT”) lehine olan rehnin kaldırılması şartlarına ilişkin bugünkü İngiliz Yüksek Mahkemesi kararını olumlu karşılamıştır. TeliaSonera, kararın hissedarlar arasındaki ihtilafın gecikmiş çözümü için bir başka önemli adım olacağını ummaktadır. Aynı zamanda hisseler üzerindeki rehnin kaldırılmasından önce Çukurova’nın Uluslararası Ticaret Odası Tahkim Heyeti’nin 2011 yılında verilen kararı uyarınca yükümlülüklerini yerine getirmesini beklenmektedir.

Yüksek İngiliz Mahkemesi, Sonera Holding B.V. (“TeliaSonera”) ve Çukurova arasında aynı hisselere ilişkin olan ihtilafı çözmemektedir. 1 Eylül 2011 tarihinde, Uluslararası Ticaret Odası Tahkim Heyeti, Çukurova’nın taraflar arasında daha önce yapılan Hisse Devir Sözleşmesi uyarınca Turkcell Holding hisselerini TeliaSonera’ya devretmemesi sebebiyle TeliaSonera lehine 932 milyon dolar tazminatı, faiz ve masraflarıyla birlikte ödemesine karar vermiştir. Söz konusu karar New York, Doğu Karayip Adaları, İngiltere ve Hollanda’da yargı kararlarına dönüştürülmüştür.

Çukurova, belirlenen yükümlülüğü yerine getirmek için herhangi bir girişimde bulunmamıştır. Bu doğrultuda, New York Mahkemesi sözkonusu borcun ödenmesini teminen mal varlığı üzerinde tasarrufta bulunmayı engeleyen bir tedbir kararı almıştır. Bu tedbir Çukurova’nın TeliaSonera’ya olan yükümlülüğünü yerine getirmesini sağlayabilecek varlıklarını satmasını, devretmesini, üzerlerine ipotek ve rehin konulmasını men etmektedir. TeliaSonera kararın yerine getirilmesini etkin bir biçimde takip edecektir.

Rakamlar çok net

İngiliz Yüksek Mahkemesi'nin Turkcell kararının ardından ilk açıklamayı yapan Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, "Konuyla ilgili rakamlar ve yaşanan süreç çok net ortada. Rakamlar çok net, rakamlar konuşuyor, benim diyebilecek hiçbir şeyim yok burada" dedi.

Mahkemenin Çukurova'nın yüzde 13,81 hisseyi geri almak için Altimo'ya 1 milyar 565 milyon doları 60 gün içinde ödemesini kararlaştırması konusunda Ciliv, şirket hissedarları arasındaki dava sürecinin herkes tarafından bilindiğini, dün açıklanan mahkeme kararının da "net" olduğunu söyledi.

 
ETİKETLER : Altimo TeliaSonera Turkcell

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics