Bilişim Dünyası 15 HAZİRAN 2015 / 11:01

CIO’lar Prag’da bir araya geldi

EMC’nin düzenlediği CIO Connect Zirvesi 2015; Türkiye, Doğu Avrupa, Afrika ve Ortadoğu’dan 100’ün üzerinde CIO’yu bir araya getirdi.

26 – 27 Mayıs tarihleri arasında Prag’da “Redefine Possible” temasıyla düzenlenen EMC CIO Connect Zirvesi 2015’te, BT gündemlerini ve iş süreçlerini yeniden tanımlamak, rakiplerinden farklılaşmak ve performanslarını artırmak isteyen BT liderlerinin karşılıklı fikir alışverişinde bulunmalarını, uzmanlıklarını paylaşmalarını mümkün kılan interaktif sunumlar, paneller ve seminerler yer aldı.

Bu yıl Türkiye, Doğu Avrupa, Afrika ve Ortadoğu’dan 100’ün üzerinde CIO’ya evsahipliği yapan zirvede özellikle artık CIO’lara sadece teknik tarafta değil, aynı zamanda iş tarafında da büyük görev düşmeye başladığı vurgulandı. Araştırma şirketi Vanson Bourne tarafından 33 ülkeden bilgi teknolojileri konusunda karar verme yetkisi olan 10 bin 451 yönetici ile gerçekleştirilen küresel bir araştırmaya göre, bilgi teknolojilerinin günümüzde şirketlerin büyümesinde etken bir faktör olması konusunda herhangi bir şüphe yok. Ancak buna rağmen Avrupa, Ortadoğu ve Afrika (EMEA) bölgesinden araştırmaya katılanların yüzde 47’si harcama kararlarının hızlı bir şekilde BT departmanlarının kontrolünden çıktığına inanıyor. BT dışındaki departmanların üst düzey yöneticileri üçüncü platform teknolojilerinin satın alımında her geçen gün daha aktif bir role sahip oldukça CIO’ların görev alanı da daha stratejik, pazara dayalı girişimlere odaklanacak şekilde dönüşüyor. Bu girişimler daha sonra rekabet avantajı sağlamak, hissedarlara daha fazla değer sunmak, işin işleyişini basitleştirmek ve mevcut müşteri portföyünü muhafaza ederken yeni müşteriler kazanmak için kurum içi ve aracılardan temin edilen BT hizmetleri tarafından destekleniyor.

BT liderleri stratejik CIO’lara dönüşüyor

Zirve’nin açılışını EMC Türkiye, Doğu Avrupa, Afrika ve Ortadoğu’dan sorumlu Başkan Yardımcısı Mohammed Amin, stratejik CIO’lara dönüşüm sürecinden geçen BT liderlerinin karşılarına çıkabilecek fırsatların altını çizen bir sunumla açtı. Sunumunda EMC’nin BT liderlerine bu fırsatları yakalamaları, BT gündemlerini iş hedeflerine uygun şekilde yeniden düzenlemeleri ve yazılım tanımlı işletmelere dönüşüm süreçlerinin daha fazla çeviklik ve verimlilik sağlamasını mümkün kılmalarına yardımcı olma hedefini ayrıntılı olarak paylaştı. Amin konuşmasında şunları söyledi: “İşletmeler işteki başarılarını ve performanslarını yeniden tanımlamaya yönelik olarak bulut, sosyal, mobil ve büyük veri trendlerinden daha etkin biçimde yararlanmak için BT departmanlarından medet umuyor. CIO’lar ve BT dışı departmanların Üst Düzey Yöneticileri de işletmenin değerini artırmak ve stratejik iş hedeflerine ulaşmak için yakın bir işbirliği içinde çalışmaları gerektiğini daha açık şekilde görüyor. Müşterilerimizle yaptığımız görüşmeler,  BT’nin tüketiciye uyarlanmasının BT departmanlarına yaklaşım ve algılarını revize etmeleri konusunda yapılan taleplerde etkili olduğunu açıkça ortaya koyuyor. Müşterilerimizle birlikte çalışarak, işletmelerine daha fazla değer sağlamak için bir değişim sürecinden geçen BT’ye bu geçiş sürecinde yardımcı olmayı çok isteriz.”

Yazılım tabanlı veri merkezleri ön plana çıkıyor

Mohammed Amin’in ardından söz alan diğer konuşmacılar Yazılım Tanımlı Veri Merkezi’nin işleyişi ve konuşlandırılması ve günümüzde farklı birçok sektörde işletmelerin çeviklik, ölçeklenirlik ve verimlilik konusundaki ihtiyaçlarını gidermelerine olanak sağlayan Bulut, Flash ve Büyük Veri teknolojileri hakkında en iyi uygulamalardan örnekler verdi. Zirvede internet üzerinden sürekli olarak birbirine bağlı olan toplumların taleplerini karşılamak için daha akıllı, daha güvenli hizmet altyapısını mümkün kılan akıllı şehirlerin kurulması sürecinde ölçeklenir yeniliklere duyulan ihtiyacın öneminin vurgulandığı bir özel oturum da gerçekleşti.

 
ETİKETLER : 1026

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics