Bilişim Dünyası 18 TEMMUZ 2016 / 08:52

CIO’lar, vizyon toplantısında buluşuyor

TBD İstanbul Şubesi’nin geleneksel bir kimlik kazanan CIO Vizyon Toplantıları’nın altıncısı, BTHaber Şirketler Grubu ile ortak çalışma ile 11 Ağustos’da “Dijital Dönüşüm ve Bulut Stratejileri” başlığında düzenlenecek.
 
Türkiye Bilişim Derneği İstanbul Şubesi, bilişim sektörüne ve sektörü etkileyen paydaşlara yönelik katma değer sağlayacak kalıcı çalışmalar yapmayı hedefliyor. Bu amaca yönelik olarak yıl içerisinde birçok faaliyet de gerçekleştiriliyor. Bu faaliyetlerin bir önceki yıldan planlanarak hayata geçirildiği bilgisini veren Türkiye Bilişim Derneği İstanbul Şube Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tosunoğlu, “CIO Vizyon Toplantıları, Bilişim Haftası Etkinlikleri, Bilişim Yıldızları Web Yarışması, Future Learning Konferansı, Akıllı Belediyecilik Zirvesi ve İstanbul Bilişim Kongresi de 2016 yılında planlanan ve sektörde karşılık bulan projelerimiz” dedi. Bu faaliyetlerin TBD İstanbul’un 2016 yılının başından itibaren hazırlandığı ve öncelik verilen faaliyetler olduğuna işaret eden Ahmet Tosunoğlu, planları ve BTHaber Şirketler Grubu ile ortaklaşa düzenleyecekleri CIO Vizyon Toplantısı hakkında sorularımızı yanıtladı: 

TBD İstanbul’un 2016 yılı ilk yarısında hayata geçirilen çalışmalar neler oldu?  
2016 yılı ilk yarısında “Hotels CIO Grubu” üyelerine yönelik olarak “Otellerde Bilişim ve Veri Güvenliği, 5651 yasası, İnternet Suçları” konularında seminer düzenledik. Ayrıca Titanic Otel’de “R Programlama Dili ile Veri Madenciliği Semineri” organize edildi. Yıldız Üniversitesi’nde düzenlenen 11. İltek Günleri Etkinliği’ne de “Siber Güvenlik” paneli ile destek verildi.
Mayıs ayının ilk haftasında Bağcılar Abdurrahman ve Nermin Bilimli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde bilişim haftası etkinliği kapsamında lise öğrencilerine yönelik "Gelecek Trendler" etkinliği düzenlendi. Ayrıca küresel bir gençlik ağı olan AIESEC ile Global Talent Programı kapsamında protokol imzaladık. Global Talent programı ile firmaların ihtiyaç duydukları özelliklere sahip uluslararası genç profesyonellere hızlı ve kolay ulaşma imkanı sağlanacak. Diğer taraftan, Bahçeşehir Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü ile büyük verinin aktörlerini bir araya getirmek, ortak organizasyonlar yapmak ve bu alanda bilinirliklerini artırmaya yönelik olarak BİG DATA projesi için Ortak Çalışma Anlaşması yapıldı.
 
Peki ya yılın ikinci yarısı için planlar neler? 
Ağustos ayında BTHaber Şirketler Grubu ile “Dijital Dönüşüm ve Bulut Stratejileri” konulu CIO Vizyon Toplantıları’nın altıncısını düzenleyeceğiz. 2016 yılının ikinci yarısında sırasıyla; 26-27 Eylül 2016 tarihinde Marmara Belediyeler Birliği ile Akıllı Belediyecilik Zirvesi düzenleyeceğiz. Bilişim Yıldızları Web Yarışması ise 14 Ekim 2016 tarihinde Bahçeşehir Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirilecek. Bir sonraki etkinliğimiz ise 24-26 Ekim 2016 tarihlerinde düzenleyeceğimiz Future Learning Konferansı. Future Learning Konferansı; Uluslararası Gelecek İçin Öğrenme Alanında Yenilikler temasıyla İstanbul Üniversitesi, TBD İstanbul, TBV ve TOVAK tarafından organize ediliyor. 
 
Eğitim başlığını nasıl detaylandırabiliriz? 
Üyelerimize ve sektöre yönelik eğitimler veriyoruz. 2016’da özellikle bilişim sektörünü ilgilendiren ISO eğitimlerine ağırlık verdik. 2016 yılı ilk yarısında ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi Başdenetçi Eğitimi, ISO 2000 Bilgi Teknolojisi Hizmet Yönetim Sistemi Farkındalık Eğitimleri düzenlendi. Ayrıca Marmara Belediyeler Birliği üyelerine yönelik iki kez ISO 27001 BGYS Farkındalık Eğitimi organize edildi. 2016 ikinci yarısında yine ISO eğitimlerine öncelik vereceğiz. ISO 22301 İş Sürekliliği Yönetim Sistemi, ISO 31000 Risk Yönetimi, ITIL, COBIT gibi eğitimler düzenlemeyi planlıyoruz.
 
Bilişim sektörünün gelişimini hedefleyen teşvikleri nasıl değerlendiriyorsunuz?  
Devlet; bilişim sektörünü stratejik sektör olarak desteklemeli, bilişim sektörünün büyümesine imkan sağlayacak teşvikleri artırmalı ve bu teşviklere ulaşımı kolaylaştırmalı. Bu noktada iki hususun altını çizmek isterim. Bugün Türkiye dünyanın 16. büyük ekonomisi. Ayrıca Japonya’da 45, Almanya’da 44, İtalya’da 43 olan ortanca yaş Türkiye’de bugün için 30. 2050 yılında tahminen Avrupa ortanca yaş ortalaması 50, Türkiye ortanca yaş ortalaması 40 olacak. Dolayısıyla ekonomisi güçlü, nüfusu genç olan Türkiye’nin önünde bir fırsat var. Bu fırsatı değerlendirmek için girişimciyi ve yatırımcıyı üretim yapmaya teşvik edecek kanalların oluşması gerek. Yurtiçinde ve yurtdışında rekabet gücünü artırmak için devlet desteklerinin son dönemde artış göstermesi girişimci ve yatırımcı için itici güç olacak. Bu amaca yönelik KOSGEB, TÜBİTAK, Avrupa Birliği, Kalkınma Ajansları ve Bakanlıklar tarafından verilen hibe ve teşvik programları girişimciler için dinamik bir ortam sağlıyor. Ayrıca İstanbul Kurtköy’de yapımı devam eden Avrupa’nın en büyük teknoparkı, teknoloji geliştirme kapasitesine olumlu katkı yapacak. Devlet desteklerinin ve teknopark yatırımlarının artarak devem etmesi, tüketen değil, üreten bir Türkiye olma yolunda hızlı mesafe almamızı sağlayacak.
 
TÜM SEKTÖRLERDEN CIO’LAR BİR ARADA  
“TBD İstanbul Şubesi’nin gelenekselleşen ve Türkiye’nin önde gelen şirketlerinin CIO’larını bir araya getirdiğimiz CIO Vizyon Toplantıları’na 4 yıl önce başladık. Amaç; sektörden meslektaşlarımızla bir araya gelmek ve samimi bir ortamda bilgi paylaşımında bulunmak. Bugüne kadar 5 kez CIO Vizyon Toplantısı düzenledik, BT’nin geleceği, iş zekası, mobilite, veri merkezi ve bilgi güvenliği konularını ele aldık. CIO Vizyon Toplantıları ile yoğun iş temposundan CIO’ları uzaklaştırarak, sektörde aynı görevi yapan diğer meslektaşlarıyla bir araya getirerek teknik bir konuyu ele aldığımız gibi, sosyal bir kaynaşma ortamı sunuyoruz.
2016 yılında CIO Vizyon Toplantıları’nın altıncısını 11 Ağustos 2016 tarihinde “Dijital Dönüşüm ve Bulut Stratejileri” başlığı ile Taksim CVK Park Bosphorus Hotel’de düzenleyeceğiz. BTHaber Şirketler Grubu ile ortaklaşa düzenleyeceğimiz CIO Vizyon Toplantısı Bahçeşehir Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Türker Kılıç’ın “Beyin, Bilinç, Yaşam” başlıklı açılış konuşması ile başlayacak. Ardından Çalık Holding CIO’su Ebubekir Şimşek tarafından “Dijital Dönüşümde Teknoloji mi Yaklaşım mı?” ve Doğtaş & Kelebek  CIO’su Yavuz Selim Hindistan tarafından “Bayilerimizi Dijital Dönüştürme Hikayemiz” konulu sunumları ile program devam edecek. Konuşmaların ardından CIO Vizyon Toplantıları Çalışma Grubu Başkanı ve TBD İstanbul Yönetim Kurulu Üyesi Köksal Küçükada’nın moderatörlüğünde panel düzenlenecek ve interaktif bir platformda bilgi alışverişinde bulunulacak.”
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics