Bilişim Dünyası 05 NİSAN 2013 / 16:28

Cisco’nun Mobil Kamyon’u İstanbul’dan geçti

Cisco, LTE, 3G ağları ve Cisco altyapı, yazılım ve donanımı üzerinde yenilikçi çözümlerin deneyimlenmesini sağlayan demo aracı Cisco Mobile Executive Briefing Center (“Mobile EBC”)’ı Türkiye’ye getirdi. Avrupa’da İtalya, İspanya, İngiltere gibi pek çok ülkeyi dolaşan Mobil Kamyon İstanbul’da mobil operatörlerin Cisco teknolojilerini hızlı mobil trafik artışına hazır olmak için nasıl kullanacaklarını gösterdi.

Service Provider Wi-Fi demosunu gerçekleştiren Cisco’nun Mobil Küresel Servis Sağlama Yapısı’nda Satış ve İş Geliştirme Müdürü Maurizio Gradi, kablosuz ağ bağlantısının hem daha ucuz olduğunu hem de son kullanıcının artık kablosuz ağ kullanımına alıştığını, sıkça tercih eder hale geldiğini belirtti.

Gradi’nin anlattığı SP Wi-Fi ile bulunduğunuz yerden cep telefonunuzdan sim kartınızla yani operatörünüz aracılığı ile kablosuz ağa bağlanıyorsunuz. Yaklaşık 6 bin kişinin bağlantısını destekleyen 4 antenli erişim noktaları ile bağlantı sağlanıyor. Cisco’yu rakiplerinden farklılaştıran müşterinin nerede olduğunu anında tespit eden bu teknoloji (cleanair technology) sayesinde müşteri çevresindeki mağazalara yönlendirilebilecek. Yani elde edilen veri pazarlama faaliyetleri için kullanılacak.

Yurtdışında kullanılan bu uygulama, Türkiye’de henüz kullanılmıyor. Yani kablosuz ağ hizmetini operatörler sadece vın'larla sağlıyorlar. Gradi, Türkiye’deki operatörlerle görüştüklerini ancak henüz sonuçlanmadığından net bir bilgi paylaşamayacağını belirtti ve ekledi: “Bunun dışında Türk Telekom’la okullar ve üniversiteler için SP Wi-Fi kullandığımız bir proje yapıyoruz.”

Mobil EBC, İstanbul’dan sonra Rusya, Güney Afrika’da da müşteriler ve tüketicilerle buluşacak.

 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN