Bilişim Dünyası 19 KASIM 2015 / 12:44

Citrix, detaylı ‘sadeleşme’ stratejisini paylaştı

Citrix Systems operasyon değerlendirmelerinin ilk sonuçlarını ve alınan kararları açıkladı. Bu kararlarla şirket, güvenli uygulama ve veri dağıtımı kurumsal stratejisine çok daha yoğun odaklanabilecek, daha verimli, ölçeklendirilebilir ve karlı bir şirkete dönüşecek. İlk aşamada yapılacaklar arasında şirketin mevcut ürün portföyünün daha verimli hale getirilmesi, operasyonların ve kaynakların tekrar düzenlenerek optimize edilmesi ve iş gücünün yeniden yapılandırılması yer alıyor. Operasyonel değerlendirme sonuçlarında şunlar öne çıktı:
 
GoTo ürün ailesi ayrı bir şirkete taşınacak: GoTo ürün ailesinin halka açık yeni bir şirket aracılığıyla sağlanması her iki şirketin stratejik odak noktalarını ve rekabet güçlerini iyileştirirken Citrix'in operasyonel verimliliğini artırmasını sağlayacak ve tüm paydaşlar için faydalı olacak. GoTo ürünleri arasında GoToAssist, GoToMeeting, GoToMyPC, GoToTraining, GoToWebinar, Grasshopper ve OpenVoice bulunuyor. Citrix Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Mobil Uygulamaları İşletme Birimi Genel Müdürü Chris Hylen, şirketlerin ayrılmasının ardından aynı zamanda yeni şirketin CEO'su olarak görev yapacak. Citrix hissedarlarına vergiden muaf olunacak şekilde gerçekleşmesi beklenen devir işleminin 2016’nın ikinci yarısında tamamlanması bekleniyor.

XenApp, XenDesktop, XenMobile, ShareFile ve NetScaler gibi güvenli uygulama ve veri dağıtımı temel kurumsal ürünlerine daha fazla yoğunlaşılacak: Şirket, bazı diğer ürünlere ve programlara yatırımları sonlandıracak, bazı durumlarda teknolojiler stratejik ürünlere aktarılırken diğerlerinde temel olmayan ürünlerin kullanım ömrü de düzenli biçimde bitirilecek.  .
 
Kaynakların yeniden düzenlenmesi ile GoTo ürünlerine yönelik yeni şirket hariç olmak üzere, yaklaşık 1.000 tam zamanlı ve sözleşmeli pozisyon ortadan kalkacak: Yeniden yapılandırma sırasında şirketin kurumsal pazara ulaşma faaliyetlerinin ve görev tanımlarının sadeleştirilmesine odaklanılacak, kapsam artırılacak, şirketin yoğunlaştığı ürünler ile ilgili değişiklikler yansıtılacak. Bu faaliyetlerin çoğunluğu Kasım 2015 ve Ocak 2016 arası gerçekleşecek.
 
Tasarruf ve gelir artışı bekleniyor
Citrix tarafından tüm bu faaliyetlerin sonucu olarak yaklaşık 200 milyon dolar yıllık maliyet tasarrufu sağlanacağı, bu tasarrufun yaklaşık yüzde 75'inin 2016 içinde hayata geçeceği ifade ediliyor. Şirket yönetimi, 31 Aralık 2016'da sona eren mali yılda şu hedeflere ulaşılmasını bekliyor:
-Yüzde 1-2 iki net gelir artışı;
-31 Aralık 2017'de sona eren mali yılda yüzde dört - beş net gelir artışı
-2016 mali yılı için 2,64$ - 2,82$ GAAP seyreltilmiş hisse başına kar; 4,40 - 4,50 GAAP dışı seyreltilmiş hisse başına kar sağlama hedefleniyor.
2016 için yüzde 17 GAAP faaliyet karı hedefi; 2016 için en az yüzde 28 GAAP dışı faaliyet karı hedefi; 
2017 için ise en az yüzde 30 GAAP dışı faaliyet karı hedefi-Ve bu dönemde en az yüzde 30 GAAP dışı faaliyet karı.
 
Tim Minahan, Citrix Pazarlama Bölümü Başkanı olarak atandı
Citrix ayrıca Tim Minahan'ın Pazarlama Bölümü Başkanı (CMO) olarak yönetim ekibine katıldığını duyurdu. Minahan, şirketin güvenli uygulama ve veri sağlama vizyonunun sürdürülmesi amacıyla Citrix pazarlama stratejisinin yönlendirilmesi ve geliştirilmesinden sorumlu olacak. 
ETİKETLER : Citrix

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics