Bilişim Dünyası 18 HAZİRAN 2016 / 12:19

Citrix Synergy 2016’da bulut merkezli yeniliklerini tanıttı

Citrix, bu yıl Las Vegas’ta düzenlenen Synergy etkinliğinde dijital dönüşümü hızlandıracak, geleceğin çalışma alanlarını şekillendirecek yeni ürün ve hizmetlerini tanıttı.
Citrix, şirketlerin dijital dönüşümlerini hızlandırmayı hedefleyen yeni ürün ve hizmetlerini 24 – 26 Mayıs tarihleri arasında Las Vegas’ta düzenlenen Synergy 2016 etkinliğinde tanıttı. Dünyanın dört bir yanından iş ortakları, müşterileri ve profesyonelleri bir araya getiren etkinlik her yıl olduğu gibi bu yıl da oldukça hareketli geçti.
Synergy’nin açılışında bir konuşma yapan Citrix CEO’su Kirill Tatarinov, şirketin vizyonu ve etkinlikte duyurulacak yenilikler hakkında çeşitli bilgiler verdi. Bulutun artık olmazsa olmazlar arasına girdiğini ifade eden Tatarinov sözlerine şöyle devam etti: “Citrix olarak ürüne odaklı bir şirketten çözüm odaklı bir şirket olma yolunda çok önemli bir dönüşüm noktasındayız. Daha da önemlisi tüm hizmetlerimiz bulut üzerinden verebilecek bir noktaya geldik. Artık şirket içi konumlarda verilebilen tüm hizmetleri bulut hizmeti olarak sunabiliyoruz. Citrix ve hepimiz artık buluttayız. Önümüzdeki haftalarda ve aylarda Citrix portföyünde bulunan tüm ürün ve çözümler buluta taşınacak. Masaüstlerinde kullanılan uygulamalar bulutta da sanallaştırılacak ve uçtan uca sunulacak.”
Citrix, çalışanların güvenli bir şekilde uygulama verilere istedikleri an istedikleri yerden erişebilmelerini amaçlayan Workspace as a Service (WaaS – Hizmet olarak Çalışma Alanı) vizyonunu tanıttı. İstenildiğinde erişilebilen bu çalışma alanları tek ve tümleştirilmiş bir noktadan sunulabiliyor ve yönetilebiliyor. Citrix bu geleceğin çalışma alanı vizyonu için genişletilmiş Citrix Cloud’dan bulut hizmetleri olarak sunulabilecek veya karma BT altyapısında yerinde uygulanabilecek yeni VDI ve uygulama sanallaştırma, ağ sağlama, güvenli dosya paylaşımı ürünleri ve yeniliklerini de tanıttı. Son yıllarda küresel anlamda artan rekabet ve diğer teknolojik yenilikler şirketlerin dijital dönüşümlerini hızlandırmalarını gerektiriyor. Kısacası şirketlerin bulut, mobil, büyük veri ve nesnelerin interneti gibi teknolojilerden çok daha fazla yararlanmaları ve bu teknolojileri rekabet avantajına çevirmeleri gerekiyor. 
Citrix Cloud, bulut üzerinden iş ortaklarına ve müşterilerine güvenli bir şekilde hizmet sunuyor ve bu hizmetlerin yönetilmesine yardımcı oluyor. Citrix Cloud hizmetleri, güvenli ve dinamik bir dijital çalışma alanı sağlamak için gerekli olan Citrix NetScaler, ShareFile, XenApp, WenDesktop ve WenMobile gibi Citrix ürünlerini bir araya getiriyor. Müşterilerine dijital dönüşümlerini istedikleri yerde başlatma imkanı sunuyor. Citrix Cloud ayrıca müşterilerin seçtikleri herhangi bir bulut veya altyapıyı kullanmalarına olanak tanıyarak şirketlere, kurumlarının ve yasaların gereksinimlerini en iyi şekilde karşılamaları için verilerinin ve altyapılarının güvenliğini sağlama ve yönetme esnekliği veriyor.
 
Yeni ürün ve hizmetler
Citrix, Synergy 2016’da Xen masaüstü ve uygulama sanallaştırma portföyünün yeni sürümlerini (XenDesktop 7.9 ve XenApp 7.9) duyurdu. Ayrıca NetScaler uygulama dağıtım denetleyicisi ve ağ geçidinde önemli bir yükseltmeyi de açıkladı. Bir diğer yenilik ise yeni yönetim platformu oldu. Şirket ayrıca XenMobile mobil yönetim çözümünü daha da güçlendirmeyi hedeflediklerini açıkladı. Yine Synergy 2016’da açıklanan WenServer 7 ise yeni API’ler sayesinde çok daha fazal güvenlik sağlayacak. Yeni API geliştirilirken kötü amaçlı yazılımlar, virüsler ve sıfır günü saldırılarının engellenmesi amacıyla güvenlik üreticileri ile işbirliğine de gidilmiş. XenServer ayrıca NVIDIA GPU ortamlarının yanında Intel Iris Pro’yu da destekliyor. XenApp ve XenDesktop kullanıcıları bu sayede grafik yoğun uygulamaları daha yüksek performansla kullanabilecekler. 
Citrix Systems Baş Pazarlama Sorumlusu Tim Minahan, bu yenilikler hakkında şunları söyledi: “Tüm şirketler git gide daha dijital hale geliyor. BT liderleri, şirketlerinde dijital dönüşüme liderlik etme ve işlerin yapılış biçimini yeniden düzenleme fırsatına sahipler. Citrix Cloud çalışanlara, her yerde verimli olmak için ihtiyaç duydukları veri ve uygulamalara güvenli bir şekilde erişim sağlama özgürlüğünü verir. Ayrıca, diğer bulutlar, veri kaynakları ve eski altyapılarla köprü kurmak için gerekli esneklikle birlikte BT'nin tüm uygulamalar, veriler ve ağları tek ve tümleşik bir platformdan birlikte sunmak ve bunların güvenliğini sağlamak için ihtiyaç duyduğu kullanıma hazır hizmetleri de sunar."
 
Bulut platformu olarak Microsoft Azure kullanılacak
Citrix CEO’su Kirill Tatarinov, Synergy 2016’da Citrix'in gelecekteki yol haritası için stratejik bulut olarak Microsoft Azure'u tercih ettiğini açıkladı. Bu ortaklık, ortak müşterileri; bulut, mobil ve büyük veri yakınsamasından yararlanmaları ve kurumlarında dijital dönüşümü teşvik etmeleri konusunda güçlendirecek. Buna ek olarak Citrix ve Microsoft, müşteri talebine göre, Citrix XenMobile, NetScaler ve Microsoft Enterprise Mobility Suite (EMS) arasında yapılacak yeni entegrasyonlar konusunda birlikte çalışacak.
"Dünyadaki tüm sektörlerde yer alan tüm ölçekteki şirketler, dijital dönüşümü kucaklamak ve çalışanlarının her zaman her yerden verimli bir şekilde çalışabilmelerini sağlamak konusunda inanılmaz fırsatlara sahip." diyen Tatarinov, sözlerine şu şekilde devam etti: "Müşterilerimiz, Windows 10, Office 365 ve Azure gibi yeniliklerden sonuna kadar faydalanabilmelerini sağlamak konusunda Citrix ve Microsoft'un daha yakın çalışmaları gerektiğini düşünüyor. Bu gelişmiş ortaklık, müşterilerimizin ihtiyaçlarına yanıt verme ve dijital iş dünyasına geçiş yapmalarını hızlandırmaya yardımcı olma konusunda daha çevik olmamızı sağlıyor. "
 
ETİKETLER : 1077 Citrix Synergy

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics