Bilişim Dünyası 03 ŞUBAT 2016 / 14:28

Çocukları kodlama ile tanıştıran kitap

Bahçeşehir Üniversitesi STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics) Merkezi ve Pusula Yayıncılık işbirliğiyle yayına hazırlanan “Çocuklar İçin Kodlama” kitabı, 4 yaş üstü tüm çocukları kodlama, yazılım ve programlama dünyasıyla tanıştırıyor.

Kitapta çocukların, öğretmenleri ve ebeveynleri rehberliğinde algoritma ve programlamaya ilişkin temel kavramları kolayca öğrenebilmeleri için hazırlanan grafik ve platformlar anlaşılır bir dille tanıtılıyor. Google’ın görsel olarak program geliştirilmesini sağlayan kütüphanesi Google Blockly, çocuklara programlamayı sevdirmek ve öğretmek için MIT (Massachusetts Institute of Technology) tarafından geliştirilen web temelli platform Scratch ve yine Microsoft gibi bilişim firmaları tarafından desteklenen code.org’un kullanımına ilişkin detaylar da kitapta yer alıyor. 

Programlamanın temel kavramları
Kitabı yayına hazırlayan ve 30 yıldır programcılık yapan Zafer Demirkol’un yedi yaşındaki oğluyla yardımlaşarak hazırladığı kitap, öğretmenlere ve velilere programlamanın temel kavramlarını çocukların anlayabileceği bir şekilde nasıl anlatabileceklerine dair yol gösteriyor. Çocukların 4 – 5 yaşından itibaren programlamaya başlayabileceğini belirten Zafer Demirkol, “Çocuklar okuma yazma bilmeden önce de görsel araçları kullanarak programlama ve kodlama ile tanışabilirler. Uygulama ve örnekler çocukların hoşlanacağı türden grafiklerden oluştuğundan programlamayı sevdirmek için ayrıca bir çaba harcamanıza gerek yok. Bu kitapla çocuklara programlama öğretmek anne – babalar için de eğlenceli bir deneyim olacak” dedi. 

Web sitesinin iki amacı var
Tüm kitapçılarda ve online kitap satış mağazalarında yer almaya başlayan kitap için bir de web sitesi geliştirildi: www.cocuklaricinkodlama.com. Yazar Demirkol tarafından oluşturulan web sitesinin iki temel amacı bulunuyor: İlki kitapta olabilecek güncellemeler, düzeltmeler, linklerde olabilecek değişimler ve duyuruları bu site üzerinden yapmak. İkinci olarak da çocuklar için kodlama teknolojilerindeki en son gelişmeleri buradan duyurmak, geliştirilen yeni araç ve uygulamaları buradan paylaşmak. Kitaptaki örnek uygulamalara da bu web sitesinden basitçe erişim imkanı mevcut. 

Eğitimde ana başlık hep kod yazmak oldu
Programlamaya 1985 yılında 16 yaşında başlayan, 18 yaşında Boğaziçi Üniversitesi’nde Quick Basic kurslarına katılan Zafer Demirkol, Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği’ni kazandı ve okurken kod yazmaya da devam etti. 1999 yılında Avustralya’da New South Wales Üniversitesi’nde “English for Business Communication” eğitimi alan, Avustralya’da üniversitede çalışma gruplarında web yazılımları üzerine olan bilgisini arttıran Demirkol, Türkiye’ye döndüğünde ilk ASP kitabını yayınladı. Şu ana kadar toplam 10 kitabı yayınlanan, 3 kez Microsoft MVP (Most Valuable Professional) seçilen Demirkol,  Maltepe ve Yeditepe Üniversitelerinde, “Bilgisayar Mühendisliği”, “Bilişim Teknolojileri”, “Bilgisayar Öğretmenliği”, “Bilişim Yönetim Sistemleri” bölümlerinde değişik dönemlerde “Nesneye Yönelik Programlama”, “Web Programlama”, “İleri Web Tasarımı”, “Veritabanı Programlama”, “Mobil Programlama” dersleri vermeye devam ediyor. 

 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics