Bilişim Dünyası 17 MART 2014 / 08:15

Çok işlevli yazıcılarla baskı sistemlerinde üründen hizmete geçiş

Maliyette önemli tasarruf ve kolaylık sağlayan yeni nesil yönetilen baskı hizmetleriyle baskı sistemlerinde artık ürün değil hizmet ön planda.

Yazıcılar, fotokopi makineleri, tarayıcılar… Büyük kurumsal şirketlerden KOBİ’lere kadar her türlü şirket için bu ürünleri almak artık sadece satın alma işleminden ibaret değil. Eskiden sadece muhasebenin gider kaleminde ürün olarak bulunan yazıcılar ağa, buluta bağlandığından BT biriminin de kararı oldukça önemli.
“Türkiye’de BT harcamalarının çok büyük kısmını hala donanım oluşturuyor. Buna karşın hizmet ve yazılım kısmı oldukça sınırlı” diyen Xerox Türkiye Kurumsal Satış ve Operasyon Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Gençtürk, Xerox’un bu noktadaki vizyonunu şu sözlerle açıkladı: “Xerox, yıllardır sattığı ürünleri hizmete dönüştüren bir şirket. Pazarı da bu şekilde yönlendiren Xerox özellikle yaptığı son satın almalarla hizmetlerini daha da genişletti.”
Xerox’un Türkiye’de 25 yıldır yeni nesil yönetilen baskı hizmetlerinin öncülüğünü yaptığına dikkat çeken Gençtürk, şu verileri paylaştı: “Xerox bu alanda yüzde 30’luk pazar payıyla birinci sırada yer alıyor. 160 ülkede 140 bin çalışanla hizmet veren Xerox’un cirosu 23 milyar dolar. Yönetilen baskı hizmetlerini bu 160 ülkede 4 binden fazla kurumsal müşteriye veriyoruz. Xerox, dünya üzerinde 1 milyondan fazla yazıcının yönetimini yapıyor.”

KOBİ’lere yönelim var
Yönetilen baskı sistemleri ile işletmelere yüzde 30 maliyet tasarrufunu garanti ettiklerini belirten Gençtürk, bunun daha çok büyük kurumlar için önem ifade ettiğini bu yüzden büyük satıcıların bu hedef kitleye yöneldiğini söyledi. Ancak Gençtürk’ün belirttiğine göre, kurumsal pazar paylaşılmış durumda olduğundan KOBİ’lere yönelim artmış durumda.
Dağıtıcılar ve iş ortakları kanalıyla 160 ülkede önemli bir hizmet ağı kurduklarına değinen Gençtürk, baskı hizmet yönetiminin Xerox’un ana merkezinden kontrol edildiği XPPS (Xerox Partner Print Services) sistemini anlattı:
“Belli bir eğitimden geçerek sertifika alan iş ortaklarımız KOBİ’lere giderek analizler yapıyor. Böylelikle optimizasyon araçlarını, yazılımlarını iş ortaklarımız aracılığıyla tıpkı büyük kurumlara olduğu gibi KOBİ’lere de açmış oluyoruz. Xerox, müşterilerinde konumlandırdığı ekipmanları Küresel Dağıtım Merkezi üzerinden takip ediyor. Ana amacımız ekipmanların hizmet aksamalarında önceden müdahale etmek. Bu sistem, toner seviyesi azalması gibi durumları görüntüleyerek hem iş ortağına hem de müşterilerine çevrimiçi olarak iletiyor.”
Tarayıcı, fotokopi makinesi, yazıcı gibi özellikleri tek cihazda bulunduran çok işlevli ürünlerin kullanıldığını belirten Gençtürk, “Bu çok işlevli cihazlara çeşitli uygulamaları yükleyerek ofis çalışmanızı cihazla bütünleştirebiliyorsunuz. Kartlı sistemle bütünleşik çalışan ‘Follow You’ teknolojisiyle ise mobil tarayıcıdan taradığınız bir dokümanı buluta atıp istediğiniz yerden örneğin farklı bir şehirdeki şubenizden kartınızı okutarak çıktısını alabiliyorsunuz” dedi.

Haklayıcılar artık yazıcılara saldırıyor
“Ürünler artık sadece basit yazıcı işlevine sahip değil ve artık çok işlevli yazıcı alırken muhasebe BT ile birlikte karar veriyor. BT’nin kararı çok önemli çünkü ağlara bağlanan yazıcılarda ciddi güvenlik tehditleri oluşuyor” diyen Gençtürk, şunları ekledi: “Ağa bağlı yazıcıyı haklayarak ısınmasına neden haklayıcılar yazıcıyı etkisiz hale getirebiliyor ya da belgelere ulaşabiliyor. Xerox olarak bu noktada McAfee ve Cisco ile ortak güvenlik çözümleri oluşturuyoruz.”

“Özellikle kamuda yönetilen baskı hizmetleri ciddi maliyet tasarrufu sağlar”
Yönetilen baskı sistemlerine geçişin avantajlarının özel sektörde yavaş yavaş anlaşıldığını artan rekabetle birlikte şirketlerinde kaliteli hizmet anlayışının gelişeceğini belirten Gençtürk, bu sistemin özellikle kamuda da önemli tasarruf sağlamaya katkıda bulunacağına dikkat çekti:
“Kamu İhale Kanunu’nun yaptığı yönlendirme nedeniyle kamu kurumları tarayıcı, yazıcı, fotokopi makinesi gibi her ürünü tek tek ihale ile satın alıyor. Kamunun bu noktada ürün alımından hizmet alımına geçmesi gerekiyor. Sayfa başına hizmet almak kamu kurumlarında önemli bir maliyet tasarrufu sağlayacaktır.”
ETİKETLER : Sayı:963

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics