Bilişim Dünyası 06 HAZİRAN 2011 / 21:03

Çok ofisli işletmeler için optimizasyon zamanı

Birden fazla ofisi olan işletmelerin ağ yapısını optimize ederek onlara verimlilik vaat eden şirket, Türkiye pazarında büyüme yolunda.

Farklı noktalarda ofisleri ve veri merkezleri bulunan kurumların geniş-alan ağları (WAN) için performans optimizasyonu hayati önem taşıyor. Verinin merkezler arası hareketinde ve uygulamaların çalışmasında yüksek hız ve verimlilik çok önemli. Dünya çapında 10 binin üzerinde müşterisi bulunan Riverbed, WAN optimizasyonu ve verimlilik konularındaki tecrübesiyle bu alanda kurumlara çözüm sunmak için geldiği Türkiye’de pazarla yakın ilişkiler kurmaya başladı.
Dünya çapında Citibank gibi büyük bir şirketin referansına sahip olan Riverbed bu alandaki tecrübesini Türkiye pazarına taşıdı. Riverbed Akdeniz Bölge Yöneticisi Gêrard Bauer, şirketin Türkiye’deki hızlı büyüyen ekonomiden cesaret alarak pazara hızlı bir giriş yaptığını söyledi ve Halkbank ve Ülker gibi büyük müşteriler edindiğini belirtti. Bauer bu şirketlerin birçok noktada bulunan şube ve çalışma ofisleri arasında yürütülen operasyonlarda hızın büyük önem taşıdığını ve Riverbed’in bu ağlardaki hızı artırmada ve dolayısıyla verim sağlamada çözümler getirdiğini vurguladı. Bauer, “WAN’daki optimizasyonda bant genişliği ve gecikme süreleri büyük önem taşıyor. Çözümlerimiz, şirket içi uygulamaların yüzlerce kilometrelik mesafelerden olumsuz yönde etkilenmesinin önüne geçiyor. Bu da doğal olarak işletmelerin tüm birimlerinin bir aradaymışçasına verimli bir şekilde çalışabilmesini sağlıyor” dedi.
Felaket kurtarma, yedekleme gibi istasyonları farklı şehirlerde bulunan, birçok ofis arasında e-posta ve CRM gibi günlük iş akışını sağlayan uygulamaları çalıştırmak zorunda olan işletmelerin, Riverbed’in WAN optimizasyonu çözümleri sayesinde çok daha verimli hale geldiğini belirten Bauer, “Airbus ve Boeing gibi mühendislik çalışmalar yapan işletmelerdeki büyük verilerin birimler arası hareketinde mesafelerden etkilenmemek için WAN optimizasyonuna büyük ihtiyaç duyuyor. Bunu da biz karşılıyoruz” dedi.
Bulut bilişim tarafında performans konusuna odaklanan şirketin uzmanlık alanı ‘özel bulut’ (private cloud) yapısında WAN optimizasyonu. Riverbed şirketlerin bulut konusunda kararlar verdiği bu dönemde veriye ulaşmada hız ile ilgili kaygıları gidermek üzere iş ortaklarıyla beraber çalışıyor. Bulutun şirketler tarafından hala tam olarak güvenli bir çalışma altyapısı olarak görülmediğini belirten Bauer şunları söyledi:
“Bulutta güvenlik sorunları çözüldükçe insanlar işlerinin daha büyük bir bölümünü veri merkezlerine kaydırıyor. Burada biz devreye giriyoruz ve kurumların yan odalarındaki sunucularla herhangi bir veri merkezinde duran sunucular üzerinde çalışmaları arasındaki farkları azaltıyoruz.”
ETİKETLER : Sayı:824

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics