Bilişim Dünyası 06 OCAK 2014 / 09:22

Çoklu kanal izleme sistemiyle e-ticarette daha fazla satış

Dijital pazarlama optimizasyonu şirketi Metrics34 Genel Müdürü Levent Karaçam: “Siteye özel optimizasyonla satışları iki katına çıkarmak mümkün“

E-ticaret şirketlerinin pazarlama bütçelerini dijital platformlarda etkin şekilde yönetmelerine yardımcı olan dijital pazarlama optimizasyonu şirketi Metrics34 Genel Müdürü Levent Karaçam ile sundukları çözümleri ve satışa etkisini konuştuk.
Karaçam, Mayıs 2012’de kurulan Metrics34’ün amacını, “Türkiye’de de hızla gelişen e-ticaret sektörüne optimizasyonla birlikte sayısal pazarlama bütçesinde tasarruf sağlayarak yeni kanallara harcamalar yapmalarını sağlamak, satış ve karlılık oranlarını yükseltmelerine yardımcı olmak” sözleriyle özetledi.
“Müşteriler ya da ziyaretçiler her e-ticaret sitesine gelirken aynı davranışları göstermiyor. Bu da sitelere özel optimizasyonu zorunlu kılıyor” diyen Karaçam, ‘Multi-Channel Customer-Journey Tracking’ teknolojisi ile hangi pazarlama mecrasına ağırlık verilmesi gerektiğinin tespit edildiğine ve müşteri davranışlarının takibini sağladığına dikkat çekti.

Siteye uygun pazarlama yöntemi belirleniyor
Karaçam’ın belirttiğine göre siteden siteye optimize edilmesi gereken alanlar farklılık gösteriyor: “E-ticarette ortak pazarlama (affiliate marketing), retargeting (müşteriyi tekrar yönlendirme), arama motoru optimizasyonu(SEO), arama motoru reklamcılığı (SEA&SEM), sosyal medya pazarlaması (SMM), medya performansı, e-posta ile direk pazarlama, görüntülü medya gibi farklı pazarlama yöntemleri bulunuyor. ‘Multi-Channel Customer-Journey Tracking’ teknolojisi ile belirlediğimiz sitenin satış amacına uygun kanalları ağırlıklı olarak kullanıp siteye gelen müşteri sayısını artırarak satışların artmasını sağlıyoruz.”
Karaçam, çalışmaları ile ilgili şu detayları paylaştı: “Site içi yönlendirme yapısını inceleyip gerekirse müdahale ediyoruz. Sitedeki ürün gruplarına temel performans göstergeleri (KPI) belirliyoruz. Ürünlerin fiyatlarına göre pazarlama bütçesini de belirledikten sonra buna uygun arama motoru kampanyalarına başlıyoruz. Arama motorları oldukça önemli, özel bir ürünü arayan potansiyel müşteri doğru kelimeleri kullanan bir siteye gelmesi oldukça kolay. Sosyal medya, e-posta gönderimi gibi diğer yöntemlerin de siteye ziyaretçi akışını sağlamak için kullanılması gerekiyor. Sonraki aşamada siteye gelen potansiyel müşterinin site içinde aradığı ürünü kolay bulması gerekiyor. ‘Multi-Channel Customer-Journey Tracking’ teknolojisiyle siteye gelen trafikteki verileri ziyaret süresi, tıklama sayısı, verinin geldiği mecra, aradığı kelimeler, bölge gibi farklı bölümlere ayırarak çeşitli reklamlar yapıyoruz. Örneğin siteye kaydolmuş ama alışveriş yapmamız ziyaretçiye gezdiği ürünlere göre e-posta gönderimi yapıyoruz. Bunlar o ziyaretçinin özelliklerine göre reklam gösterimleri olduğundan satış oranı artıyor.”
Her sitenin çoklu kanal izleme sistemi (multi-channel tracking) bulunması gerektiğini vurgulayan Karaçam, siteye gelen verilerin ölçümlenerek pazarlama kurgusunun buna göre yapılması gerektiğini söyledi ve ekledi: “Bütün kanalları eş zamanlı takip edebilmek gerekiyor çünkü bir ziyaretçi siteye farklı kanallardan gelebilir. Gazete reklamında ya da Facebook’ta markanızla karşılaşabilir ya da sizden bir ürün almıştır, markanızı unutturmamak için e-posta göndermeniz gerekebilir. CRM sistemi üzerinden veri analizi yapıp karar almak yerine, kolaylıkla segmentasyon yapabildiğiniz çoklu kanal izleme sistemi kullanmak çok daha efektif.”
Genellikle giyim, ayakkabı ve kozmetik sektörüne hizmet verdiklerini söyleyen Karaçam, esas hedeflerinin geleneksel mağazacılığı çevrimiçine taşımak olduğunu, henüz markalaşma sürecini tam oluşturmamış şirketlere de destek verdiklerini belirtti: “Pek çok şirket e-ticaret sitesini açıyor ancak bir süre sonra kurduğu sitenin yetersiz olduğunun farkına varıyor. 7 gün 24 saat açık bir mağaza söz konusu olduğundan e-ticarette iş çok kısa sürede büyüyor. Geleneksel mağazacılıkta yer alan markaların çevrimiçinde yer alması çok daha kolay çünkü zaten bir markaları var. Öncelikli hedef kitlemizi bu markalar oluşturuyor.”
Türkiye’de henüz e-ticaret optimizasyonunun kullanılmadığını, özellikle büyük e-ticaret sitelerinin kendi verisini topladığını yakın zamanda e-ticaret siteleri arasında çoklu kanal izleme sistemlerinin yayılacağını öngördüklerini söyledi.
ETİKETLER : Sayı:953