Bilişim Dünyası 02 NİSAN 2012 / 11:45

Computex de buluta merhaba diyor


CES’ten sonra dünyanın ikinci büyük teknoloji fuarı olarak konumlandırılan Computex Taipei’nin bu yılki ana başlıkları bulut teknolojileri, aklı cihazlar,e-kitap ve Ultrabook’lar olacak.

Bu yıl 5-9 Haziran tarihleri arasında 32. kez gerçekleştirilecek Computex Taipei’nin uluslararası basın tanıtımına yönelik etkinliğe Taiwan External Trade Development Council (Tayvan Dış Ticareti Geliştirme Konseyi)-TAITRA’nın davetlisi olarak katıldık. Etkinliğin bu yıl 1800 katılımcı şirket ve 5400 stant ile rekor kırması bekleniyor. Tayvan dışından 36 bin profesyonelin katılacağı etkinlik bu özelliğiyle de yüzde 2 oranında büyüme kaydetmiş olacak. Etkinliğin yüzde 25 oranında büyüyerek 28 milyar dolarlık işlem hacmi yaratacağını belirten TAITRA Başkan Yardımcısı Walter M.S. Yeh, basın toplantısında yaptığı konuşmada, “Fuara yaklaşık iki ay kala çok heyecanlıyız. Yeni sponsorlarla fuar bu yıl büyüyor. Fuarda bu yıl dört ana başlık olacak. Bunlar; Ultrabooklar, akıllı cihazlar, e-kitap ile bulut ve yönetilebilir servisler. Hepimizin bildiği üzere Ultrabook tarafı çok hızlı büyüyor. Yüzde 40 civarında bir gelişimden bahsedilebilir” dedi.
Etkinliğin açış konuşmasının HTC yöneticileri tarafından yapılacağının altını çizen Yeh, “Microsoft, Nvidia, Asus, Acer, AMD ve Samsung gibi şirketler de bu yıl fuarda boy gösterecek. Ziyaretçiler için mobil uygulamamızı hayata geçirdik. Bu uygulama ile fuarda tanıtılacak tüm ürün ve çözümler hakkında bilgi alınabilecek. Fuar öncesi kayıt yapabilme olanağı da sunan mobil uygulamamızın yanı sıra kare kod uygulamasını da fuar içinde birçok alanda bilgi vermek amacıyla yerleştireceğiz. Fuar boyunca çeşitli toplantılar düzenlenecek. VVIP seviyesinde ellinin üzerinde şirket fuar sırasında Taipei’de olacak. Tesco, Orange ve Türkiye’den Arçelik gibi gibi şirketler de burada olacak” şeklinde görüş belirtti.
Computex’e özel golf turnuvası
İlki geçen yıl yapılan Computex golf turnuvasının bu yıl da tekrarlanacağını kaydeden Yeh, “Katılımcı şirket çalışanları ve yöneticileri arasında fuar süresince bir golf turnuvası da düzenleyeceğiz. Turnuva bu yıl Sunrise Golf & Country Club’ta gerçekleşecek. Geçen yıl çok ilgi gören Acer, Asus, Microsoft gibi şirketlerin yöneticilerinin katıldığı turnuvanın bu yıl da geniş katılıma sahne olacağını düşünüyorum” dedi.
Etkinlikte bir sunum yapan ve pazar bilgilerini paylaşan ITRI (International Technology Research Institute) Genel Direktörü Stephen Su, Tayvan’ın en büyük teknolojiye yönelik araştırma şirketi olduklarını vurguladı. Uygulama tarafının çok hızlı geliştiğini ifade eden Su, ICT ürünlerinin gelişimi hakkında bilgiler vererek kullanıcı deneyimlerinin önemine değindi. Bulut hizmetlerinin daha da hızla yaygınlaşacağını öngördüklerini ifade eden Su, “ICT endüstrisinin gelişim stratejisi servis tabanlı uygulamalar ekosisteminin gelişimiyle paralellik gösterecek. Bu ekosistemin ev eğlencesi sistemleriyle bütünleşmesiyle de gelişim daha da hızlanacak. Yine bu ekosistemin mobil ödeme hizmetleriyle örtüşmesi de mümkün görünüyor. Buradan hareketle NFC gibi teknolojilerin hızla geliştiğini söyleyebiliriz. Son olarak bu ekosistemi bulutla birleştiriyor” dedi. Etkinlik Asus ve MSI’ın merkezlerine yapılan ziyaretle sona erdi.
ETİKETLER : Sayı:865

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics