Bilişim Dünyası 19 EYLÜL 2010 / 18:00

Çözümle müşteriyi buluşturan platform

İş süreçlerine yönelik çözümleri şirketlerle buluşturan Trovarit, Almanya’nın ardından Türkiye’de faaliyetlerini hızlandırıyor.

Gerek dünyada gerekse ülkemizde kurumsal kaynak planlaması yani ERP gibi iş süreçlerine yönelik çözümlerin bilinirliği ve bu mimarilere olan ihtiyaç her geçen gün artıyor. Çözüm sunan şirketler, büyük çaplı kuruluşların iş süreçlerinin vazgeçilmez parçası olan ERP’nin KOBİ’lerde de yaygınlaştırılması hedefliyor. Bu anlamda ERP çözümü sunan şirketler için Türkiye, kullanım oranına bakıldığında önemli bir potansiyelin kaynağı.
Trovarit, ERP üreticileriyle bu çözümleri kullanmak isteyenleri buluşturan bir platform olma özelliğini taşıyor. Kendini pazar analisti ve ERP üreticisi iş ortağı olarak pazarda konumlandıran Trovarit, 2000 yılından bu yana Almanya’da sürdürdüğü faaliyetlerini yurtdışına taşıyor. Bu anlamda Türkiye’yi hedef pazar olarak belirleyen şirket, kurduğu ofisle bu çalışmaları pekiştiriyor.
Trovarit, www.it-matchmaker.com üzerinde çözüm üreticileri ile bu çözümleri bünyelerinde yapılandırmak isteyen kurum ve kuruluşları biraraya getiriyor. Şirket; süreç analizi, ERP çözümü seçimi ve uygulamaya geçiş gibi pek çok konuda danışmanlık hizmeti veriyor.
Platform genişleyecek
30 kişilik ekibi bulunan şirketin çalışanlarının dördü Türkiye’de konumlanıyor. Şimdiye kadar Almanca konuşulan bölgede hizmet sundukları belirten Trovarit Genel Müdürü Dr. Karsten Sontow, Türkiye ile ilk olarak gerçek anlamda uluslararası faaliyetlerini başlattıklarını söyledi. Sundukları hizmetlerde pazardaki konumlarına değinen Sontow, “Almanya’da hizmetlerimizle pazar tarafından kabul edilmiş durumdayız. ERP segmentinde katma değerli servislerde öncüyüz. CRM, kurumsal içerik yönetimi ve benzeri yapılarda da öne çıkıyoruz” dedi.
Almanya’da IT-Matchmaker üzerinden sadece ERP tarafında yapılan toplam yatırım hacminin yıllık 60 milyon avro olduğunu kaydeden Sontow, Türkiye çalışmalarıyla ilgiliyse şunları söyledi: “Bir yıl önce Türkiye’de çalışmalarımıza ERP servisleriyle başladık. İşimizin temelinde pazar verileri var. Tabii ki müşterilerimizi sahip olduğumuz deneyimle destekliyoruz. Ama işimizin temelinde metodoloji yatıyor. Araçlarla kuruluyor. Bu sayede müşterilerimiz kendileri de süreçleri yürütebiliyorlar. Tercihleri ters yönde olsa da bize ihtiyaçları kalmıyor. Dolayısıyla sadece kurulumdan tam kapsamlı çözüme kadar geniş yelpazede çözüm sunabiliyoruz. Türkiye’de bir yıllık hazırlık sürecinin ardından Ağustos ayı itibariyle yazılım üreticileriyle platformumuzda yer almaları yönünde iletişime geçtik. Şu anda platformumuzda 50 üzeri çözüm yer alıyor. Müşteriler bu çözümler arasından kendilerine en çok uyan uygulamaları seçiyor. Bu yazılımların yelpazesi zamanla genişliyor. Örneğin Almanya’da veritabanımızda bin 500 yazılım çözümü bulunuyor.”
Almanya’da ERP kullanımına değinen Sontow, ülkede ERP penetrasyonunun yüzde 95 oranında olduğunu söyledi. Türkiye’de bu oranın yüzde 20’ler seviyesinde olduğunu belirten Sontow, özellikle KOBİ’ler tarafında Türkiye’de gidilecek oldukça fazla yol olduğu mesajını verdi.
ETİKETLER : Sayı:788

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics