Bilişim Dünyası 06 OCAK 2014 / 09:10

Çözümler, ihtiyaca göre şekilleniyor

Bütünleşik çözümleriyle ManageEngine, her ölçekte şirket için ihtiyaca göre seçilip bütünleştirilen yapılar sunuyor.

ManageEngine, küresel etkinliği ‘Kullanıcı Konferansı’nın Türkiye bacağını 7-8 Kasım’da katma değerli dağıtıcısı Vitel’le düzenledi. ManageEngine çözümleri; kurumsal BT altyapılarını ağ, uygulama, operasyonel açıdan görünür kılan ürünleri içeriyor. Etkinlik esnasında görüştüğümüz ManageEngine yetkililerine göre, Türkiye pazarında potansiyel büyük, belli sektörler öncülüğünde hareketlilik var.
Sohbetimiz esnasında “Temel hedefimiz etkin, kullanımı kolay ve temin edilmesi çok zor olmayan çözümleri sunmak” diyen ManageEngine Avrupa Direktörü David C. Howell’a göre, BT sektöründe karışık, ağır, yönetimi zor çözümlerin devri bitti. BT yatırımlarında etkinlik beklentisi, buna karşılık her türlü yatırımın geri dönüşünün zaman alması gerçeği ışığında kendi kurumsal BT çözümlerini geliştirdiklerini belirten Howell, müşterinin yükleyip kendine göre şekillendirebileceği bir yapı ortaya koyduklarına dikkat çekti. ManageEngine Teknik Başkan Yardımcısı Shailesh Kumar’ın tabiriyle, kurulumu pratik bir yapı var. BT yetkilisi izlemesi gereken kuralları izleyerek kurulumu yapıyor. Yetkili satıcıların bu yolda kendileri için önemli olduğunun altını çizen Kumar, yapıda mobil cihazları ayrıca ele almak gerekmediğini de hatırlatıyor. Yükleme ve ihtiyaca göre yapılandırma yapmak yeterli.

Bulut ekseninde yapı geliştirmeli
Ağ yapıları ve bütünleşik sistem oluşturmak isteyen ev kullanıcıları için, masaüstü yönetimi ve mobil cihaz yönetimi için Desktop Central ürünü var. Kumar, bu yüzden cihazları ayrı ayrı ele almadıklarını, çözümün bütünleşik ve kurumsal ihtiyaçlara göre seçeneklere sahip olduğunun altını çizdi. Hedef, ilerleyen süreçte bulutta daha çok hizmet sunabilmek. Website Monitoring ve Applications Manager yapısında ise müşteriye, son kullanıcının web sitesi kullanım seviyesine dair bir raporlama yapılıyor. Bunu, müşteri deneyimi ölçümü açısından önemli bulan Howell şu yorumu yaptı:
“Çeşitli yerlerdeki sunucularımızla, örneğin giriş yapılan e-alışveriş sitenize yönelik farklı ülkeler, farklı coğrafyalarda müşterilerin deneyimini analiz eden raporlar sunulabiliyoruz. Bu da kullanıcılarımıza strateji geliştirme imkanı veriyor. Finans sektöründen tatil sitelerine kadar, birçok sektör internet sitesinin duruşu için bu yapıyı tercih ediyor. Bulutu etkili kullanabilmek önemli. Herkes bulut diyor, her şey buluta taşınıyor. Oysa bulut etrafında kurumsal bir yapı tasarlayıp bu biçimde ilerlemek gerek.”
1996 yılından beri her yıl istikrarlı bir büyüme eğilimi izlediklerini, geçen yıl yüzde 30’daki büyümeyi bu yıl yüzde 30’un üstüne çıkartmak istediklerini söyleyen Howell’a göre, pazardaki bir ihtiyacı doldurmak bu istikrarın da temeli. Türkiye’de istikrarlı büyümeye vurgu yapan Kumar da şu eklemeyi yaptı: “Ortadoğu pazarında olumlu sonuçlar alıyoruz. Rusya ve Polonya’nın öne çıktığı Doğu Avrupa da iyi bir gelişim sergiliyor.”
Faaliyet gösterilen her pazarda ihtiyaç ve öncelikler farklı, ama Howell’ın dikkat çektiği ‘pratik, kolay, alınabilir fiyat değerinde çözümler sunmak’ temel strateji. 2014 yılında merkez ofisi Londra’ya taşımak, mühendislik kadrosunu daha da geliştirmek hedefleniyor. Bütünleşik çözümler ışığında her ölçekte şirket için sunulan çözümlerde mobilite ve güvenlik ön planda.

Tek platform avantajı

ManageEngine çözümlerine yönelik Türkiye pazarındaki ilgiyi sorduğumuzda, Vitel Genel Müdürü Deniz Eşiyok, halen 300’den fazla müşterileri olduğunu, küresel bazda ise 200’den fazla ülkede 60 binden fazla müşteriye sahip olunduğunu vurguladı. Ürünün modüler yapısı ve küresel bazda tek ITIL uyumlu ürün olduğunu hatırlatan Eşiyok, şöyle devam etti:
“Ortalama 20 ana parçası var ve kurumlar istedikleri modülleri alabiliyorlar. İhtiyaçları arttıkça BT operasyonları büyüdükçe ihtiyaç olan kısma sahip olunabiliyor. Bu durumda da her kurum BT yönetimi için profesyonel bir çözüme sahip olabiliyor. 2013 yılında ManageEngine gelirlerimiz geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 30 yukarıda. 2014 yılında MSP müşterilerimizin artmasını bekliyoruz. ITIL temelli yardım masası hizmeti vermek isteyen sistem bütünleştirici ve BT servis şirketleri var. IT360 MSP ürünü onlara göre. Tek bir platformdan BT yardım masası, ağ ve sunucu yönetimi, envanter yönetimi hizmetlerinin verilmesini sağlıyor.”
ETİKETLER : Sayı:953

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics