Bilişim Dünyası 18 ŞUBAT 2013 / 08:12

Çözümleri zenginleştirmek temel hedef

Kapsamlı stratejik planlarla hareket eden Data Market bir yandan çözümlerini zenginleştirerek hizmet verdiği sektörleri çeşitlendirirken, diğer yandan küresel pazara adım atıyor.

20. yılını kutlayan Data Market, kapsamlı stratejik planlarıyla 2016’ya kadar belirlediği yol haritasına paralel ilerleme sergiliyor. Data Market Genel Müdürü Murat Boyla, 2012 yılını şöyle değerlendirdi:
“Yüzde 8-9 civarında büyüdük. 4 yıldır başlatmış olduğumuz değişim sürecinin meyvelerini topluyoruz.Yıllık gelirlerimizin yaklaşık 60’ını hizmet ve yazılımlarla sağlıyoruz. Yüzde 40’da donanımlardan geliyor. Stratejik iş ortağımız Microsoft ve HP ile yıllardır önemli, farklı kapsamlara sahip projelere imza atıyoruz. Uçtan uca ve hepsi de anahtar teslim yaptığımız projelerde, hem büyük hem de orta ölçekli şirketler müşterilerimiz oldu. Türkiye’nin en büyük finans ve medya şirketlerine, bazı telekom şirketlerine birçok proje yaptık. Tüm bu yoğunluk, kurumsal istihdamımızda da büyümeyi beraberinde getirdi.”
Microsoft ve HP ile çalışmaların devamına ek olarak, bu yapıya başka çözümleri de ekleme hedefinde olan Data Market, çoklu üretici sistemiyle projelerde tamamlayıcılığı pekiştirmeyi, müşterilerine katma değer sunmayı amaçlıyor. Bunun bir örneği olarak, 2011 yılında Hyland Software’i Türkiye’ye getirmelerini gösteren Boyla, “İçerik yönetimi konusunda dünyanın en ünlü yazılımlarından olan Hyland Software’de yerelleştirmeyi yaptık ve Türkçeleşmesini sağladık” bilgisini paylaştı.

Kamu ile kapsamlı projeler
Şirket, çalışmalarında sektörel çeşitliliği sağlamak adına stratejik kararlarını adım adım uyguluyor. 2012 Nisan’ında otomotiv sektöründe Japon bir şirketle el sıkıştıklarını söyleyen Boyla, “Mayıs ayında bir bankanın emeklilik sigortası iştirakiyle ikinci projemizi aldık. Üçüncüsünde, yine ülkemizin dev bir kuruluşunun -ki bu kuruluş Rusya, Gürcistan, Romanya, Bulgaristan, Moldova’da da faaliyet gösteriyor- küresel kontratını kazandık. Müşterimizle gerçekleştirdiğimiz verimli işbirliğiyle kapsamlı bir projeyi tamamladık” bilgisini paylaştı.
Boyla, 2013 yılı planlarını şöyle anlattı: “2016 yılına kadar kapsamlı bir yol haritamız var ve yıllar yılı müşterilerimize verimli çalışmaları sunma önceliğiyle hareket ettik. Bunu daha iyiye götürmek istiyoruz. ‘İş uygulamaları’ başlığında yenilikçi çözümlerimiz ve yaklaşımlarımız sürecek. Kurumsal müşterilerimizde artık bir yapı var. Akıllı bir yapımız, akıllı bir motorumuz var ve her şeye bütünleşik olabiliriz. Tamamen Microsoft önyüzüyle çalışıyoruz, bu da son kullanıcı eğitimlerine gerek bırakmayan bir kolaylık sunuyor. Sonuçta şirketlerin kendi yazılımları da, üçüncü parti uygulamaları da olabilir. Ama biz aradaki motora ve önyüzdeki gücümüze inanıyor, tüm bu yapıda sağlam bir bütünleştirme sağlıyoruz.”
Data Market uygulaması Windows Market Store’dan ücretsiz indirilebiliyor ve yapılan çalışmalar, projeler görülebiliyor. Data Market’in iştirakleriyle birlikte İstanbul, Bursa ve Adana’da ofisleri, Ankara, İzmir ve Trabzon’da kendi çalışanları bulunuyor. Kamu alanında çalışmalara İstanbul’da Büyükşehir Belediyesi’nin sanallaştırma çalışmasıyla adım atarak bu yolda başarılı bir örnek ortaya koyduklarını söyleyen Boyla, “Ankara tarafında da bazı çalışmalarımız oldu. Oraya yazılım ve hizmet odaklı gitmek üzere çalışıyoruz. Birkaç kurumda bu kapsamda bazı girişimlerimiz var” dedi.

Sektörel çeşitlilik gelişecek

Murat Boyla da şu detayları paylaştı: “Yazılım ve hizmet tarafında yerelleştirmesini yaptığımız bu projelerde hedefimiz gelirlerin dörtte birinin yurtdışından, yakın coğrafyadan gelmesiydi. Bir projenin Türkiye ayağını zamanından önce, 2012 ortasında teslim ettik. Şimdi bunun yurtdışı operasyonuna başlayacağız. Akıllı Kalem, içinde bir mikroçip ve CPU barındıran, el yazınızı bilgisayar formatına taşıyan bir yapı. Bu halen bir bankada doğrudan satışta, bir başka bankada da şubelerde kullanılıyor. Büyük bir hastanenin acil servisinde ve onkoloji bölümlerinde kullanılmaya başlandı. Bu çalışmamızla ilgili bir GSM operatörü ile de test aşamasındayız.”

ETİKETLER : Sayı:909

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics