Bilişim Dünyası 05 MAYIS 2014 / 08:12

Çözünürlüğün kadar izlenirsin

Saran Medya bünyesinde yer alan HD Protek,  ulusal ve uluslararası maç çekimlerinden, yarışmalar başta olmak üzere birçok TV programına komple teknik hizmet sağlıyor.

‘OB’ yani ‘Outside Broadcasting’, Türkçe anlamıyla dış mekân televizyon yayıncılığı alanında faaliyet gösterdiklerini söyleyen HD Protek Genel Müdürü Ümit Yücel Özacar, tam donanımlı reji hizmeti verdiklerini ifade etti. Bu kapsamda mobil araç parkı ile spor karşılaşmaları, televizyon programları, reklam filmleri, konser ve toplantı gibi farklı projelerin naklen veya bant kaydı gerçekleştiriliyor. HD ürünlerin fiyatlarının düşmesi ve erişilebilir olması, Özacar’ın tabiriyle HD yayınları da bir gereklilik haline getirdi. İşte bu nedenle bir tarafta 4K’nın gelişimi ağır ama emin adımlarla sürerken, devir yayıncılıkta HD devri.

HD yayınlara yönelik farklı ürünler pazarda var. Peki ya tüketici ilgisi?
HD yayın fikri 1983’te kabul görse de son kullanıcıya ulaşması 2000’leri buldu. Yani tüm dünyada 13-14 yıllık geçmişi var. Ülkemizde 720x576 çözünürlüğünde SD yayın formatından sonra 1920x1080 çözünürlük olan HD yayın büyük ilgi gördü. Çünkü arada oldukça büyük çözünürlük farkı var. Günümüzde televizyon istasyonları, altyapılarını HD yayınlara uygun hale getirip sürekli HD yayına geçmeye başladılar. Tüketiciler ürün alırken artık HD olup olmadığı ile ilgileniyor. Pazar olarak HD ürünler kabul gördü ve hızla bu değişimi yaşıyoruz.

Küresel HD ilgisi ile Türkiye’deki ilgiyi nasıl kıyaslayabiliriz?
Ülkemiz ve dünya pazarı arasında elektronik ürünler açısından paralellik mevcut. Bu HD ürünler için de geçerli. Tüketici birçok marka ve model alternatifi arasında tercih yaparken zorlansa da bir bilinç oluştu. HD ürünlere ve yayın teknolojisine ilgi dünya ile aynı ölçekte. SD yayıncılık formatı HD’ye dönüşüyor. 4 HD çözünürlüğün bir araya gelmesiyle oluşan 4K pazara girdi, ancak hâkim olmasına zaman var. O zamana kadar HD altın çağını yaşayacak.

Bu yayınlar konusunda TV kanallarının ilgisi nasıl?
Televizyon kanalları açısından HD yayın önceleri lükstü. Çünkü izleyicilerin elinde SD televizyonlar vardı ve HD ürünler pahalıydı. SD ürünler yerini giderek ucuzlayan HD ürünlere bırakmaya başlayınca, HD yayınlar da bir gereklilik oldu. Satış rakamlarını bilemiyoruz, ancak hangi mağazaya giderseniz gidin HD televizyonla karşılaşırsınız. 4K gibi HD’den daha yüksek çözünürlüklü formatlar denense de pazar bulmaları zaman ve maliyet gerektireceğinden HD dönüşüm kanallar açısından da devam ediyor. Arz-talep ilişkisi bu. Televizyon kanalları teknolojiye ayak uydurmakta rekabetçiler. Bu dönüşümde çözüm ortağı olarak kanallarla iyi ilişkilerimiz var.

HD teknolojinizi nasıl bir kapsamda, hangi amaçlar, etkinlikler için kullandırıyorsunuz?
Müşterilerimize ekipmanımızı profesyonel ekibiyle birlikte işletme hizmetleri dahil kiraladığımız gibi, sadece cihaz kiralama seçeneği de sunuyoruz. Müşterilerimizden aldığımız bilgi sonrası, çalışma koşullarına göre gerekli ekip ve ekipmanı karşılıklı belirliyoruz. Dış mekândan yapılacak naklen yayın varsa, genellikle up-link dediğimiz uyduya görüntü yollayan aracımız, naklen yayın TIR’ımız ve malzeme kamyonumuzdan oluşan 3’lü yayın ekibi hazırlanır. Sadece bant kaydı olacaksa “up-link’e” gerek olmuyor. Tek alanlı işlerde sistem bu. Ancak birden fazla noktadan ardışık veya aynı anda yayın yapılacaksa, mesela bir maraton koşusu canlı yayınlanacaksa, o zaman daha fazla ekipman gerekeceğinden ona göre kurulum gerçekleştirebiliyoruz. Tüm bu projeler ihtiyaca göre şekilleniyor. Geniş filoya sahibiz.

Prodüksiyon başlığında ne gibi katma değerli uygulamaları sunuyorsunuz?
Hizmet sektörüne giriyor faaliyetimiz. Teknoloji olarak ithal ekipmana bağlıyız ama iş gücü ve etkilenen sektörler açısından değerlendirecek olursak ciddi katma değerler var. Bazı yayınlarda personel sayısı 100’ü bulabiliyor. Türkiye’nin herhangi bir noktasına bunca ekip ve ekipmanın transferi, yemeği, konaklaması gibi doğrudan etkilenen alanların dışında, reklam yayınına vesile olan yapımları hayata geçirdiğimizden etki alanı geniş bir faaliyet içindeyiz. Yayın dışında, yapım olarak Saran Uluslararası Filmcilik çatısı altında yurtdışı kökenli film, dizi, belgesel gibi yapımların çoğunun Türkiye satış haklarına da sahibiz. Bu yapımların dublaj veya alt yazılarının, televizyon kanallarına satışını gerçekleştiriyoruz. Çeşitli spor müsabaka ve organizasyonlarının yurtiçi ve yurtdışı yayın hakları da yine Saran Holding bünyesinde. Yapımların hem üretim hem satışında varız.

Yurtdışına açılırken nasıl bir strateji ile ilerliyor, nasıl bağlantılar kuruyorsunuz?
Yurtdışı pazarında yer alabilmeniz için uluslararası düzeyde işlere imza atabilecek donanımda olmalısınız. Biz buna sahibiz. Futbolda, 2013’de ülkemizde gerçekleşen U20 Dünya Kupası organizasyonu karşılaşmalarının tamamını 7 ayrı ilden tüm dünyaya naklen yayın çekimlerini yaptık. Şampiyonlar Ligi ve UEFA Avrupa Ligi’nde ülkemizi temsil eden takımların karşılaşmalarını, Futbol Milli Takımımızın Avusturya ve Almanya kamplarındaki hazırlık karşılaşmalarını, Avrupa Basketbol Ligi Euroleague Türkiye ayağının naklen yayının çekimlerini gerçekleştiriyoruz. Uluslararası pazarda boy gösterebilmeniz işletme maliyetleri ile ilgili bir konu. Özellikle Avrupa ile kıyaslarsak müşterilerimize daha düşük maliyetler sunabiliyoruz. Saran Holding bünyesinde faaliyet göstermemiz avantaj. Teknoloji ithalinden oluşan çıktıları, hizmet ihraç ederek girdiye dönüştürmelisiniz. Yurtdışı pazarı bu nedenle önemsiyoruz.

2014 yılına dair hedefleriniz neler?
Stratejilerimizi talepler doğrultusunda belirliyoruz. Sektörel markaları ve ürünlerindeki gelişmeleri, teknolojik gelişmeleri takip ediyor, Avrupa ve ABD’de yayıncılıkla ilgili fuarları yerinde inceliyoruz. Makine parkımızı genişletip birbiriyle bütünleşik olmasına dikkat ediyoruz. Müşteri taleplerini dikkate alan kontrollü büyüme stratejimiz var.

Spor ve yarışma odaklı çalışmalarınızı genişletmek gündeminizde mi?
Spor müsabakaları ve yarışma programları izlenirlik açısından öne çıkıyor. Talep gelmesi halinde bizim açımızdan arzda sorun yok. Uzun vadeli anlaşmalar doğduğu takdirde ekip ve ekipmanımızda yatırımlarımızı artırabiliriz. Türkiye’de spor müsabakaları ve yarışma programları konusunda sürekli hizmet verdiğimiz için deneyimli personelimiz var.
ETİKETLER : Sayı:970

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics