Bilişim Dünyası 10 TEMMUZ 2013 / 14:02

Creative Cloud’da güncelleme zamanı

Adobe, yaratıcılık yazılımı Adobe Creative Cloud'un yeni güncellemesini kullanıma sundu. İlk duyurusu Mayıs ayı Adobe MAX'ta Yaratıcılık Konferansı'nda gerçekleştirilen yeni Creative Cloud (CC - Yaratıcı Bulut) sürümü, "CC" masaüstü uygulamaları seti, daha gelişmiş cihazlar-arası işbirliği ve yayınlama özellikleriyle yaratıcı süreci yeniden tasarlıyor. Yeni Creative Cloud sürümüyle dosyalar Mac OS, Windows, iOS ve Android üzerinde depolanıp paylaşılabiliyor. Ayrıca, yaratıcı kişiler için dünyanın önde gelen sanal topluluğu "Behance", yeni sürümle Creative Cloud'la bütünleştirildi. Kullanıcılar bu özellik ile bu topluluğun dünyanın dört bir yanındaki üyeleri ile fikir ve görüş alışverişi yapabilecekler.

Adobe Dijital Medya Bölümü Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü David Wadhwani, Photoshop, Illustrator ve InDesign gibi CC masaüstü uygulamalarına birçok yaratıcı özellik eklediklerini belirterek, “Bu uygulamalar, üretkenliği artırıyor, mobil cihazlar için içerik oluşturmayı kolaylaştırıyor. Ayrıca, görsel ve video oluşturma alanlarında şaşırtıcı yenilikler sunuyor” dedi.

Güncellemenin temel özellikleri

Her türlü ortam ve cihaza yönelik içerik geliştirme, internet sitelerini kurma ve yönetme, mobil uygulamalar, tablet yayınları ve çevrimiçi portföylerle yeni Creative Cloud güncellemesi, bitmiş bir eserin yayınlanmasını daha önce olmadığı kadar kolay bir hale getiriyor. Yeni Creative Cloud güncellemesi, yaratıcı sürecin tamamını kolaylaştırıyor. Güncellemenin temel özellikleri arasında şunlar da yer alıyor:

- Masaüstünde Creative Cloud Deneyimi: Güncellemeyle gelen Creative Cloud masaüstü uygulamasıyla, yaratıcı çalışmanızın tamamı masaüstü, internet sitesi ve mobil cihazda senkronize ediliyor ve düzenleniyor. Kullanıcı Behance ağı üzerinde çalışmasıyla bağlantısını sürdürebiliyor, görüş alabiliyor, yeni uygulama ve güncellemeleri yükleyip yönetebiliyor.

- Yaratıcı Dünyanın Önde Gelen Sanal Topluluğuna Bütünleştirme: Creative Cloud'la bütünleştirilen Behance ile üyeler kendi portföylerini yayınlayabiliyor, diğer yaratıcıları izleyebiliyor, yeni uygulamalar sayesinde devam eden çalışmayı yayınlayıp, dünya çapında diğer topluluk üyelerinden görüş alabiliyorlar. Behance Sanal Topluluğu, Dünya genelinde 1,4 milyonun üzerinde yaratıcı kullanıcıyı bir araya getiriyor.

- Depola, Paylaş, İşbirliği Yap: Yeni güncelleme, masaüstü, bulut ve mobil cihazlar arasında her türlü dosya ve özellik paylaşımına olanak sağlıyor. Bir tasarımcı iPad'iyle bir fotoğraf çekebilir, Photoshop® Touch kullanarak hareket halindeyken fotoğraf üzerinde rötuş yapabilir, ardından bulut üzerinden dosyaya erişerek Mac veya Windows PC'sinde Photoshop CC kullanarak fotoğraf üzerinde daha fazla düzeltme yapıp, görseli daha da güzelleştirebilir. Tasarımcılar; görüntülemek, yüklemek veya yorum paylaşımı için dosya gönderimi yapabiliyorlar. “Ekipler için Creative Cloud” üyelerine 100GB depolama alanı tahsis ediliyor.

- Sorunsuz Yayınlama: Kişisel portföylerini Behance ProSite ile paylaşma olanağı bulan Creative Cloud kullanıcıları, Digital Publishing Suite (DPS) Tekli Sürümünü kullanarak iPad için dijital yayınlar hazırlayabiliyor ve PhoneGap Build kullanarak her türlü cihaz için mobil uygulamalar yaratıp yayınlayabiliyorlar. Adobe Typekit ise, internet sitelerinde kullanım için klasik yazı tiplerinin yanı sıra, yeni yazı tiplerinden oluşan zengin bir kitaplık sunuyor.

Sadece Creative Cloud kullanıcılarına sunulacak

Creative Cloud'a yapılan bu güncelleme, Adobe Photoshop CC, InDesign® CC, Illustrator® CC, Dreamweaver® CC, Premiere® Pro CC başta olmak üzere 15 Adobe masaüstü uygulamasının yeni nesil sürümlerini içeriyor. Adobe Creative Cloud'da, içerik, internet, mobil uygulamalar, video ve fotoğraf ile ilgili 30'dan fazla araç ve servis bulunuyor.

Sektör standardı haline gelen Adobe yazılımlarının güncelleme ile gelen yeni versiyonlarında sunulan yeni özelliklerden bazıları şöyle:

- Photoshop CC, yeni teknolojiler ve tasarımcı iş akışı güçlendirmeleriyle daha da güçlü bir hale geliyor. Camera Shake Reduction, kamera hareketi kaynaklı bulanıklığı gideriyor. Yeni Smart Sharpen doku ve ayrıntıları ortaya çıkarırken Adobe Camera Raw 8 resimlerin düzeltilmesi ve mükemmelleştirilmesi için daha güçlü kontrol olanakları ekliyor. Photoshop CC ve Illustrator CC, resimlerin doğrudan Behance'e gönderilebilmesini sağlayan ilk Adobe masaüstü uygulamaları oluyor.

- Illustrator CC'de bulunan Touch Type aracı, tasarımcılara yazı yazmada yeni bir yaratıcılık düzeyi sunuyor. Metinde yer alan karakterlerin, düzenlenebilir şekilde, yerini değiştirmek, karakterleri ölçeklendirmek ve döndürmek mümkün. Bu özellik, bilgisayarın faresiyle çalışabildiği gibi dokunmatik cihazlar ve tabletlerle de çalışıyor. Illustrator, bir fotoğraftan dönüştürülmüş bir resmin, fırçayla boyanabilmesini de sağlıyor. Art, Pattern ve Scatter fırçaları resim taramalarını da kapsayabiliyor. Böylece tasarımcılar, karmaşık tasarımları basit fırça darbeleriyle hızlı bir şekilde yaratabiliyor. Illustrator CC ile çalışmalar, doğrudan Behance ağı ile paylaşılabiliyor.

- Adobe Premiere Pro CC, video editörlerinin etkin çalışabilmesine yardımcı olmak amacıyla yeni düzenleme özellikleri, özelleştirme ve iyileştirmeler içeriyor. Premiere Pro CC, zengin renk kalitesinde görünümlerin kolaylıkla uygulanabilmesi için güçlü renk iş akışlarını Lumetri™ Deep Color Engine eklemesiyle birleştiriyor. Adobe After Effects® CC'nin yüksek etkili bu yeni versiyonu, hareketli grafikleri ve görsel efektleri kullanan sanatçılara daha yaratıcı olanaklar tanıyor ve bunların Maxon Cinema4D entegre edilmiş yeni 3D Pipeline ile 3D'de daha kolay çalışabilmelerini mümkün kılıyor. Bunların yanı sıra, Adobe SpeedGrade CC, Audition® CC, Prelude™ CC ve Adobe Story CC Plus'ın da yeni versiyonları bulunuyor.

- Web tasarımcıları ve geliştiricileri için de, Adobe’nin Edge araç ve servislerinde önemli ilerlemeler sunuluyor. En son Edge Animate CC, web tasarımcılarının, dâhili HTML, CSS ve JavaScript kullanarak şaşırtıcı bir kolaylık ve doğrulukla canlandırılmış etkileşimli içerik yaratabilmesini sağlıyor. Dreamweaver kullanıcıları, sezgisel görsel düzenleme aracı olan CSS Designer ile en güncel CSS özelliklerine ulaşmayı isteyebilirler. Adobe Flash® Pro CC'de modern, hızlı ve güvenilir olacak şekilde yeniden inşa edilen modular 64-bit'lik bir mimari bulunuyor.
ETİKETLER : Adobe Creative

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics