Bilişim Dünyası 20 KASIM 2011 / 15:39

Cüzdanı mobile taşıma zamanı geldi

RIM Mobil Cüzdan Kıdemli Direktörü Frank Maduri’ye göre, mobil ödemede Türkiye çok iyi bir konumda. Mobil cüzdanın geleceğin eğilimi olduğunu söyleyen Maduri, şu detayları paylaştı:
“Bu sistem, cebinizdeki kartları, kağıt parayı ve bozuklukları mobil cihaza sokuyor. Günümüz insanının yanından ayırmadığı tek şey cep telefonları. Para çantanızı, kredi kartınızı evde unutabilirsiniz, ama cep telefonunuzu asla. Bizim yapmaya çalıştığımız da, cüzdanınızda olanları cep telefonunuza taşımak. SIM kart ile kredi kartı işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bunun herkes için gerçek cüzdanın yerini tam olarak alması zaman alacaktır. Ama trend de bu.”

Cüzdandan daha güvenli yapı
İşin güvenlik tarafının yıllardır karşılaştıkları bir soru olduğunu belirten Maduri, cüzdan kaybedildiği zaman bankayı arayıp, kredi kartlarının iptal ettirildiğine, ama bu adım atılana kadar hırsızın kartı kullanacak vakti olabildiğine dikkat çekti. Maduri’ye göre, cep telefonunda çok daha güvenli bir yapı var. Çünkü cep telefonunda kişinin şifresi var ve bu yüzden telefonu çalanlar, içindeki bilgiyi kullanamaz.
“Cüzdanla sahip olduğunuzdan daha fazla güvenlik mobilde” diyen Maduri, “Telefonunuzda şifre koruma varsa, kimse bu telefon ve içindeki bilgilerle ulaşamaz. Cep telefonunuz çalınırsa yine bankanızı ararsınız ve onlar da telefonunuzdaki finansal bilgileri uzaktan erişimle silerler” bilgisini paylaştı. Maduri’ye göre, tüm bu kartların mobil telefonda toplanması bankalar için iyi. Ayrıca mağazalarda kuponlu avantajların da cep telefonuna gönderilmesi hem mağazaya hem bankaya kazandırır. “İşte gerçek değer de burada” diyen Maduri, şöyle devam etti:
“Ödeme yapabilmek, somut olarak cüzdanı geri plana itmek mobil cüzdanda sadece temel. Tüm perakende noktaları cep telefonunuza kuponlar gönderebilir, SMS ile
indirim bilgilerini paylaşabilir. Bunlar mobil cüzdanda katma değerli servisler. Ayrıca plastik kartın banka için maliyeti, cüzdanın yerine mobil telefonu koymanın herkes için bir değeri var.”

“Tüm süreçler adım adım aşılacak”
Avantajlar ortada, ama Maduri’ye göre bankaları bekleyen temel zorluk, kaç mağazanın mobil cüzdan uygulamasını kabul edebilir durumda olduğu. Bunlardan fazla olmadığı gerçeği göz önüne alındığında, bankaların bir süre daha plastik kart üretmek zorunda olduğunu vurgulayan Maduri, bankaların bir taraftan da mobil cüzdan uygulamalarını yürüteceğini ifade etti.

Katma değerli uygulamalar sırada

Frank Maduri’ye göre, konuyla ilgili araştırmalar ışığında, mobil cüzdanda tüketicilerin öncelikli isteği güvenlik. Maduri şöyle devam etti: “Güvenliği, rahatlık ve kolay kullanım izliyor. Tüketiciler öncelikle bankalar olmak üzere, mobil cihaz üreticileri ve operatör bazında güvenebilecekleri markalarla bu işi yapabilmek istiyor. Böylece tüketiciler bu yapıya daha fazla alışır ve yeni hizmetleri bekler, bunları talep eder hale gelir. Mobil ödemelerin yaygınlaşması uygulamaların artmasını, uygulamaya alışan tüketicilerin talepleri işbirliğinin gelişmesini sağlayacak. Katma değerli uygulamalar bizi bekliyor.”
ETİKETLER : Sayı:846

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics