Bilişim Dünyası 20 OCAK 2016 / 10:32

DaaS pazarında hızlı büyüme beklentisi güçleniyor

Citrix'in küresel olarak gerçekleştirilen Desktop as a Service (DaaS) pazar araştırmasına göre servis sağlayıcıları, DaaS piyasasının gelecek 12 ay içinde yüzde 71 oranında büyüyeceğini öngörüyor. 500 servis sağlayıcı arasında yapılan anket; kullanıcıların beklentilerinin de değiştiğini gösteriyor. Genel masaüstü paketlerinin yanı sıra mobil cihaz yönetimi, dosya paylaşımı ve senkronizasyon ile barındırılan ağ oluşturma çözümleri için hizmet talepleri de giderek artıyor. 
Araştırmaya göre, birçok mevcut DaaS teklifi firmaların gerçek ihtiyaçlarına yanıt vermiyor. Bir taraftan bir çok servis, kullanıcılar tarafından ihtiyaç duyulan işlevlerin ve kullanım senaryolarının sadece bir kısmını karşılıyor. Buna karşılık kullanıcılar ise firmanın BT komple çözümlerinden, her bir cihazda ve her yerde mümkün olan kullanım kolaylığını bekliyor. Birçok servis, gerekli olan güvenlik seçeneklerini ve yapılandırma olanaklarını da sunmuyor. Bu şekilde bulut bilişim odaklı adımlar, beraberinde uygulamada daha fazla karışıklığı getiriyor. 
 
Melez yapılar ön plana çıkacak
Araştırmanın sonuçlarına göre; birçok firma artık hazır ve  standartlaştırılmış DaaS paketleri istemiyor. Bunun yerine, genellikle bireysel, bulut tabanlı workspace çözümlerini talep ediliyor. BT yöneticileri, tercih imkanını ve kontrolü yitirmeden bulutun hızını ve ölçeklenebilirliğini kullanmak, yöneticiler ise farklı cihazların çeşitliliğinin ve erişim senaryolarının dikkate alınmasına olanak sağlayacak çözümler istiyor.   
Bu beklenti ışığında gelişmiş çözüm yaklaşımları ise DaaS ve geleneksel BT'nin en iyilerini biraraya getiriyor, hibrit bir mimari ortaya koyuyor. Genel yönetim düzeyi bu tür bir modelde güvenli bir bulut ortamına aktarılıyor. 
Citrix Workspace Cloud'da örneğin müşteriler için çözüm sağlayıcısı, işletme ile birlikte denetçiler, yönetim konsolları ve lisans sunucuları gibi bileşenlerin sürekli güncellemeleri ile ilgileniyor. Bu sayede yönetim düzeyi her zaman "güncel" kalıyor ve yeni fonksiyonlar, yayınlandıktan hemen sonra kullanıcılar için hazır oluyor. Aynı zamanda BT departmanı, sürüm güncellemeleri gibi çok zaman alan rutin görevlerden kurtarılıyor ve bunun yerine tamamen çözüm altyapısına odaklanabiliyor.
 
İhtiyaca göre ölçeklenebilirlik
Geleneksel DaaS tekliflerinde de olduğu gibi çözüm yaklaşımları da ihtiyaca göre kademesiz ölçeklenebilirlik olanağı sunuyor. Artan gereksinimlerde yöneticiler, yönetim düzeyinin buna uyarlanmasına gerek kalmadan basit ve hızlı bir şekilde ek konumlar veya kapasiteler ekleyebiliyor.
Bir DaaS teklifinin başarısı için, kullanıcı tarafından kabul görmesi önem taşıyor. Bu nedenle kullanıcı deneyimini güçlü kılmak, güvenilir performans, kullanıcının nerede ve hangi cihazla çalıştığına bakılmaksızın sağlanmalı.
ETİKETLER : Citrix DaaS

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics