Bilişim Dünyası 06 HAZİRAN 2011 / 20:37

Daha da büyüyecek risklere hazır olun!

BT güvenliği alanındaki son tehditler, bu konuda gündemde olan teknolojiler ve çözümler, ‘Fortinet Güvenlik Zirvesi 2011’de detayları ile ele alındı. İş ortaklarının, ama özellikle kurumsal bazda her sektörden şirketten son kullanıcıların katıldığı bir etkinliğe her yıl olduğu gibi imza attıklarını belirten Fortinet Türkiye Ülke Müdürü Derya Aksoy, “Kapsamlı bir katılımcı kitlemiz vardı. Çünkü ürünlerimiz her ölçekte şirkete, özel sektörden kamu kanadına kadar geniş çözüm yelpazesini ortaya koyuyor. Tüm sektörleri kapsayabiliyoruz” dedi.

Türkiye’nin potansiyeli büyük
Zirvenin katılımcılarından biri, Fortinet Güney EMEA Bölgesi Satıştan Sorumlu Başkan Yardımcısı Joe Sarno oldu. 2004 yılından beri Türkiye pazarında olduklarını söyleyen Sarno, “Geçtiğimiz yıldan beri bu bölgenin yönetimi bende. Bu bölgeden elde ettiğimiz gelirde geçen yıldan beri önemli bir artış var ve bu eğilim devam ediyor” dedi. Türkiye pazarına özellikle önem verdiklerinin altını çizen Sarno, ilerleyen süreçte Türkiye ofisini daha da büyüterek bu gelişime yanıt vereceklerini vurguladı. Sarno sözlerine şöyle devam etti:
“Türkiye pazarına yatırım yapıyoruz. ATC, yani ‘yetkili eğitim merkezi’ de bir süre önce burada faaliyete geçti. Bu bizim tüm dünyada geçerli, profesyonel sertifikasyon yapımız. Fortinet olarak Ortadoğu ülkelerinde güçlü bir varlığımız var. Burası önemli rakamlara ulaştığımız bir bölge ve inanıyorum ki, gelecek 2-3 yıl içinde Türkiye, daha da büyük bir pazar halini alacak.”

Tehditler ve önlemler değişiyor
Sarno, “Aynı işletim sistemi hep bir kutuda sunuluyor, sadece şirketin ölçeğine göre, kutunun boyu değişiyor o kadar” dedi ve şu örneği verdi: “Ehliyetiniz varsa, küçük arabayı da büyük arabayı da sürebilirsiniz. Mantık bu. Performans sadece şirket ölçeğinden dolayı farklı, o kadar.”
Gündelik hayatta kullanımı artan mobil cihazlar, güvenlik algısını da değiştiriyor. Bu yapıda dikkate alınması gereken çok unsur olduğunun altını çizen Cassini’ye göre, gelişen cep telefonu ve bilgisayar teknolojisi, güvenlik tehditlerinde de yeni bir dönem anlamına geliyor.

Kapsamlı çözüm yelpazesi
Sarno, “Son yıllarda bazı mobil operatörleri güvenlik yapılarını buluta yükledi. Bazı virüsler MMS’lere eklenebiliyor ve telefondan telefona yayılma riski taşıyabiliyor. Bazı büyük mobil operatörleri ise MMS ağ geçitlerinin ortasına bir araç koyarak, virüsleri filtreliyor, virüs bulduğu zaman aboneyi bir SMS’le bilgilendiriyor” diyor.
Konu bulut bilişimin popülaritesi olduğu zaman ise Cassini, “Bulut yapısında size bir depolama alanı veriliyor. Güvenlik içinse sizin sık sık dönüp, neler olup bittiğine bakmanız gerek” dedi. Bu konuda da çözüm setleri olduğunun altını çizen Cassini, “Bu yapıda son kullanıcıya değil, bulut servisinin sunucusuna güvenliği bir servis olarak sunabilme imkanını veriyoruz. Sonuçta bundan son kullanıcı da fayda sağlıyor” dedi. Sarno ise, hem fiziksel bir kutu ile çözümü hem de bulut bilişim yapısında sanal çözümü sunarak, tümleşik merkezî bir yönetimle çözüm sunabilen başka bir şirket olmadığını hatırlattı. Cassini bu tablo karşısında “Saldırılar artacak” uyarısını yaparken, Sarno da, “Bir süre daha çok meşgul olacağız” dedi.

Bütünleştirmede pratik çözüm

Zirvenin bir diğer konuğu da Fortinet EMEA Teknik Organizasyondan Sorumlu Başkan Yardımcısı Filippo Cassini oldu. Son dönemde artan internet sitesi ve veri bankası saldırılarına dikkat çeken ve bu saldırıların arkasında türlü sebepler olabileceğine işaret eden Cassini, “Bu saldırılara karşı proaktif olmak, sürekli tetikte bir duruş sergilemek gerekir” dedi. “Gerekli önlemleri sürekli alabilmeniz şart” uyarısını yapan Cassini, Fortinet olarak sundukları tümleşik çözümlerin faydalarını ise şöyle anlattı:
“Tümleşik çözümler önemli bir destek noktası. Biz size araçları sunuyoruz. Hem de her şeyin bütünleşik olduğu tek bir yapıda. Tehdide, ‘Aman tanrım şüpheli bir e-posta aldım’ veya ‘Eyvah virüslü dosya açtım’ diye bakmamayı öğrenmek gerek. Tehdit bütünleşik bir yapı, içinde herşey var. O yüzden sürekli ve her türlü riske karşı alarmda olmanız gerek. Tüm risklerin çözümünde bütünleştirme sizi zaten tek bir sonuçla buluşturur.”
ETİKETLER : Sayı:824

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics