Bilişim Dünyası 17 ARALIK 2014 / 14:16

Daha fazla proje hayata geçirilmeli

Tüm dünyada teknoloji ve bilişim sektörü son 20 yılda müthiş bir hızla değişti. Dünyada temelde 3 tane önemli değişikliğin gerçekleştiği bir süreç içerisindeyiz ve bu 3 değişiklilik teknolojiyi ve küresel iş dünyasını dönüştürüyor: Veri, bulut ve etkileşim.

IBM Türk Genel Müdürü Isabel Gomez Cagigas

Türkiye’de teknoloji ve bilişim sektörünün durumuna baktığımızda, özellikle tüketici ürün ve hizmetlerinde dünya trendlerinin gerisinde kalmadığımızı görebiliyoruz. Ancak Türkiye malesef bilişim sektörünün ABD, AB, Kore gibi gelişmiş ülkelerde ulaştığı olgunluğuna ulaşabilmiş değil.

TÜBİSAD’ın yayımladığı en son verilere göre Bilgi ve İletişim Teknolojileri Sektörü büyüklüğü 61.6 milyar TL. Bunun sadece 17.9 milyar TL kısmı bilişim sektörünü oluşturuyor. Bu rakamın büyük bir kısmını donanım pazarı oluşturuyor. Oysa gelişmiş, olgunlaşmış pazarlarda yazılımın ve hizmetlerin öne çıktığını görüyoruz.

Hem sektörün yeterli olgunluğa ulaşabilmesi için, hem de Türkiye’nin 2023 hedeflerine ulaşabilmesi için kamunun ve özel sektörün dünya çapında gururla örnek gösterebileceğimiz daha fazla projeyi hayata geçirmesi gerekiyor.

Türkiye’de bilişim, teknoloji ve inovasyonun öneminin kamuoyuna ulaştırılması gibi ulvi bir görevi, yıllardır kesintisiz olarak yürütmeyi başaran BThaber Gazetesi’ni yürekten kutluyoruz. Yayın hayatı boyunca sektörün her zaman öncü yayını olma özelliği taşıyan, gündemi takip edip ve aynı zamanda geleceğe ışık tutan bakış açısından dolayı bu değerli yayının daha nice başarılarla dolu yeni sayılara imza atmasını umuyoruz.

 
ETİKETLER : 1000
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN