Bilişim Dünyası 17 ARALIK 2014 / 14:16

Daha fazla proje hayata geçirilmeli

Tüm dünyada teknoloji ve bilişim sektörü son 20 yılda müthiş bir hızla değişti. Dünyada temelde 3 tane önemli değişikliğin gerçekleştiği bir süreç içerisindeyiz ve bu 3 değişiklilik teknolojiyi ve küresel iş dünyasını dönüştürüyor: Veri, bulut ve etkileşim.

IBM Türk Genel Müdürü Isabel Gomez Cagigas

Türkiye’de teknoloji ve bilişim sektörünün durumuna baktığımızda, özellikle tüketici ürün ve hizmetlerinde dünya trendlerinin gerisinde kalmadığımızı görebiliyoruz. Ancak Türkiye malesef bilişim sektörünün ABD, AB, Kore gibi gelişmiş ülkelerde ulaştığı olgunluğuna ulaşabilmiş değil.

TÜBİSAD’ın yayımladığı en son verilere göre Bilgi ve İletişim Teknolojileri Sektörü büyüklüğü 61.6 milyar TL. Bunun sadece 17.9 milyar TL kısmı bilişim sektörünü oluşturuyor. Bu rakamın büyük bir kısmını donanım pazarı oluşturuyor. Oysa gelişmiş, olgunlaşmış pazarlarda yazılımın ve hizmetlerin öne çıktığını görüyoruz.

Hem sektörün yeterli olgunluğa ulaşabilmesi için, hem de Türkiye’nin 2023 hedeflerine ulaşabilmesi için kamunun ve özel sektörün dünya çapında gururla örnek gösterebileceğimiz daha fazla projeyi hayata geçirmesi gerekiyor.

Türkiye’de bilişim, teknoloji ve inovasyonun öneminin kamuoyuna ulaştırılması gibi ulvi bir görevi, yıllardır kesintisiz olarak yürütmeyi başaran BThaber Gazetesi’ni yürekten kutluyoruz. Yayın hayatı boyunca sektörün her zaman öncü yayını olma özelliği taşıyan, gündemi takip edip ve aynı zamanda geleceğe ışık tutan bakış açısından dolayı bu değerli yayının daha nice başarılarla dolu yeni sayılara imza atmasını umuyoruz.

 
ETİKETLER : 1000

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics