Bilişim Dünyası 18 KASIM 2013 / 08:10

Daimler’den İstanbul’a “Küresel BT Hizmetleri Merkezi”

Daimler’in Almanya’dan sonra dünyada ilk kez İstanbul’da BT çözümleri geliştirme ve uygulama amacıyla kurduğu “Küresel BT Hizmetleri Merkezi” Mercedes-Benz Türk bünyesinde yer alacak.

Teknolojik büyümede önemli rol oynayacak yeni merkez Mercedes-Benz’in ana şirketi olan Daimler’in Avrupa, Ortadoğu ve Afrika bölgelerindeki operasyonlarına hizmet verecek. Yaklaşık 13 milyon avro harcanan merkezin bir diğer özelliği ise Daimler’in küresel BT ağında tüm dünyadaki SAP lojistik sistemleri geliştirecek ilk ve tek merkezi olması. Merkezde çalışacak BT uzmanı sayısı ise iki yıl içerisinde 200’e ulaşacak.
Düzenlenen basın toplantısında konuşan Daimler AG Bilgi Teknolojileri Başkanı Dr. Michael Gorriz şunları söyledi: “Mercedes-Benz Türk’te BT alanındaki uzmanlık bilgimizi yine kendi şirketimize uluslararası destek olarak aktarıyoruz. Bu doğrultuda belli konulardaki teknik bilgi ve uzmanlığımızı daha da geliştirmeyi amaçlıyoruz. İleride, şirketimiz dışındaki paydaşlar süreçlerimize daha az dahil olacak, Türkiye’de kurduğumuz küresel BT hizmet merkezleri sayesinde çok daha güçlü ve küresel bir BT yapısına sahip olacağız.”

“Türkiye’nin potansiyeline güveniyoruz”
Küresel BT Hizmetleri Merkezinin İstanbul’da kurulması kararının, Türkiye’deki mevcut iyi eğitimli ve yetenekli BT iş gücü göz önünde bulundurarak verildiğini ifade eden Mercedes-Benz Türk Direktörler Kurulu Başkanı Rainer Genes, “Yeni Küresel BT Hizmetleri Merkezi’nin İstanbul’da kurulmasından ötürü son derece gururluyuz. Türkiye, ana şirketimiz Daimler için önemli ve büyüyen bir pazar konumunda. İleri bilgi seviyesi ve yetenek gerektiren bu yeni istihdam fırsatlarının Türkiye’ye getirilmesiyle, ülkenin potansiyeline duyduğumuz güveni bir kez daha kanıtladığımıza inanıyoruz” dedi.
Daimler, Türkiye’nin ardından Hindistan ve ABD’de de BT hizmet konumları kurulacak ve tüm dünyada SAP hizmetleri bu bölgelerdeki BT merkezleri tarafından uygulanacak. Bu sayede BT uygulamalarının etkili ve hızlı bir şekilde, üst düzey güvenlik çerçeveleri içerisinde sunulması sağlanacak. Hindistan’daki merkezde İngilizce konuşulan bölgelere destek verirken, Türkiye’deki merkez ise Almanca konuşulan bölgelere hizmet verecek.
ETİKETLER : Sayı:946

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics