Bilişim Dünyası 25 ARALIK 2011 / 14:46

Değişken bant genişliği taleplerine çözüm

Nokia Siemens Networks yeni Liquid Net çözümü ile insanların mobil genişbant erişimi kullandığı durumlarda önceden tahmin edilemeyen değişken hizmet ve bant genişliği taleplerini karşılamak amacıyla normalde atıl olarak bekleyen donmuş ağ kapasitesini kullanılabilir kaynaklara dönüştürmeye imkan veren bir atılım gerçekleştirdi. Bu çözümle ilgili Nokia Siemens Networks Stratejik Programlar Ağ Sistemleri Başkanı Bernd Hildebrandt ile konuştuk. 2009’dan beri görevini sürdüren Hildebrandt sabit ve mobil şebeke çözümleri pazarlaması ile bunların telekom ağ ortamındaki gelişmesinden sorumlu.

Mobil şebekenin değişik ihtiyaçlarına uyarlanıyor
Hildebrandt’a göre, Liquid Net ile mevcut altyapı yatırımlarının daha verimli şekilde kullanılmasını sağlamanın yanı sıra, tamamen yeni gelir fırsatları da oluşturarak, değişken kullanıcı ihtiyaçlarına mobil şebekenin anında uyum göstermesini sağlıyor. Hildebrandt, şöyle diyor: “Liquid Net ağın çalışma durumu ve kullanılan hizmetlerden her zaman haberdar olarak en iyi abone deneyimini sağlayacak hizmet ve içeriği sunmak üzere otomatik ve mobil şebekenin değişken trafik ihtiyaçlarına göre kendini uyarlayan genişbant optimizasyonunu kullanıyor. Liquid Net çözümü, sadece mobil radyo erişiminde veya ilgili omurga ağ bileşenlerinde değil, tüm ağ altyapısında kaynakların, akıllı, esnek ve ihtiyaç doğrultusunda akışkan şekilde tahsisine imkan veriyor.”
Hildebrandt, Liquid Net’in kullanıcı taleplerini ve bundaki değişimi anlık olarak izleyerek, mobil şebekelerdeki hizmetlerin ve kullanıcı deneyimindeki memnuniyetin sürekliliğine imkan verdiğini ifade ediyor.
Hizmetler arasındaki farklılaşma ve öncelik tesisi sayesinde, farklı abonelerin ve uygulamaların belirlenen öncelikler doğrultusunda daha iyi kullanıcı deneyimi almasına olanak sağlıyor. Bu şekilde operatörler içeriği kullanıcıya yakınlaştırarak ve etkin içerik yedekleme ile genişbant servislerinden daha fazla gelir elde edebiliyorlar. Hildebrandt, Türk operatörlerle görüşmelerde Liquid Net işlevlerine ilginin yüksek olduğunu kaydetti.
ETİKETLER : Sayı:851

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics