Bilişim Dünyası 11 ŞUBAT 2013 / 08:06

Dell dönüşümü: Hizmet ve yazılıma göç

Michael Dell’in şirket hisselerini toplama kararının ardında yatan dönüşüm fikrinin ilk adımı yazılım ile hayat buldu.

Dell’in her yıl düzenlediği Technology Camp etkinliklerinin bir yenisi bu kez Amsterdam’da “Veri merkezlerinin evrimi” üzerine kuruluydu. Ancak etkinlikte veri merkezlerinden çok geçtiğimiz yıl Dell’in gerçekleştirdiği dev satın almalarla ne denli yazılım alanında kendini geliştirdiğine tanık olduk. Dell, tüm yönünü yazılım alanına çevirdiğini gösterdi ve bir dönem HP’nin Leo Apotheker ile girdiği Meg Whitman ile sürdürdüğü dönüşüm sürecinin bir benzerini bizlere anımsattı.
Hollanda’daki etkinlikte dönüşüm konuşulurken geçtiğimiz ay Michael Dell’in halka arz edilmiş hisseleri elinde toplamaya çalıştığı haberi piyasaları çalkalamıştı. Henüz önceki haftaysa Dell’in çoğunluk hissesini elinde bulundurmak için Michael Dell’in 24.4 milyar doları gözden çıkardığı ve anlaşmaya çok yakın olduğu bilgisi verildi. Bu nedenle, Amsterdam’daki teknoloji kampından önce Michael Dell’in kurucusu olduğu şirketi, hangi yöne çekmeye çalıştığını, neden bunu yaptığını irdeleyelim.
Geçtiğimiz yıl 62.1 milyar dolar gelir elde eden, yıllık 3.5 milyar dolar net kazanç sağlayan, her çeyrekte 1.5 milyar dolar nakit akışına kavuşan şirketin finansal açıdan zor günler yaşadığını söylemek zor. Ancak bu rakamlar Dell hisse değerinin geçtiğimiz yıl yüzde 31 oranında düşmesini engelleyemedi. Özellikle 2007 yılından bu yana şirket CEO’luğuna yeniden geçen Michael Dell’in dönüşü sonrasında şirket üzerindeki yatırımcı baskısı arttı. Bu nedenle yeni dönüşüm sürecinde şirketin çok fazla zarar göreceğinden endişe eden ve şimdilik şirketin yüzde 16’lık kısmını elinde bulunduran Michael Dell, 1981 yılında kurduğu gözbebeğini yeniden ayaklandırmak için hisselerde çoğunluğa kavuşma hedefiyle yola çıktı.
Yazılım ve hizmete dönüş
Amsterdam’daki etkinlikte şirketin yazılım alanına ne denli yöneldiği gözler önüne serilirken, Michael Dell’in de ajandasında “yüksek kâr getiren yazılım ve hizmet şirketine dönüşme” notunun yer aldığı konuşuluyor. Hacmen yüzde 10,7’lik pazar payıyla dünyanın en büyük üçüncü bilgisayar üreticisi konumunda bulunan şirketin, bu dönüşümü gerçekleştirmesi elbette uzun zamanlı bir strateji değişimini işaret ediyor. Dell, yıllar önce IBM’in yaptığı gibi daha kârlı iş alanlarına yönelerek kâr marjı düşük donanım işinden uzaklaşmaya çalışıyor. 2005 yılında PC bölümünü Lenovo’ya satan IBM, şu anda gelirlerinin yüzde 80’ini hizmet ve yazılımlardan elde ediyor. Şirketin şu andaki brüt satış kâr oranı yüzde 52’lere ulaşırken, Dell bu oranın yarısından daha azını elde ediyor.
Yeni nesil kişisel bilgisayarlar olarak öne çıkan tabletlerin oluşturduğu piyasada da tutunamayan Dell, özel şirket konumuna geçerek tüm eleştirilerden uzaklaşıyor. Dünyanın en zengin kişilerinden biri olduğu bilinen Michael Dell, zenginliğini kendine kalkan oluşturmakta kullanıyor.

Dönüşümdeki bir sonraki en büyük adım: Yazılım
Toplantıda Dell’in artık kurumsal yazılım alanına odaklanmış bir şirket olduğu görüldü. Etkinlikte ilk olarak sahneye çıkan Dell Yazılım Grubu Genel Müdürü ve Başkan Yardımcısı Tom Kendra, stratejilerinin kurumsala baştan uca hizmet sunan bir şirkete dönüşmek olduğunu belirtti. Yazılımın Dell’in dönüşümündeki bir sonraki adım olduğuna değinen Kendra, dört ana başlıkta çözümlerini sıraladı:
• Veri merkezi ve bulut yönetimi
• Bilgi yönetimi
• Mobil iş gücü
• Güvenlik
Kurumsal altyapı piyasasındaki iddialarını ortaya koymak için bilgiler paylaşan Kendra, “Kurumsal altyapı alanında HP ve IBM gibi rakiplerimizin piyasa payları son altı ayda düşerken, bizimki yükseldi” dedi. Kendra’nın verdiği bilgilere göre, toplamda 110 milyar doları bulan kurumsal altyapı pazarında Dell, 12.7 milyar dolarlık satın alma yazılımı gerçekleştirdi.

Satın alınan şirketlerle ilgili bilgiler paylaşıldı
Dell, yazılım alanına yöneldiğini açıkça gösterdiği toplantıda, sistem yaşam döngüsü yönetimini Dell KACE ile nasıl şekillendirdiklerini aktardı. KACE çözümü, Linux, Android, Windows, iOS gibi işletim sistemlerinin yönetiminin tek sistemden yönetilmesini sağlıyor. Dell tarafından geçtiğimiz yıl satın alınan Wyse ise masaüstü sanallaştırma, istemci ve mobil bulut teknolojileri alanında faaliyet gösteriyor. Bunun yanında BT problemlerine yönelik doğrudan çözümler üreten Dell Quest ile uçtan uca çözüm stratejisi gerçekleştirilmek isteniyor.
Active System Manager’ın geliştirilmesinde kullanılan
Gale ile güvenlik şirketleri SonicWall ile SecureWorks güvenlik çözümleriyle ilgili bilgiler de verildi.

SAP Hana’ya özel sunucu piyasaya sürülüyor

SAP’nin gerçek zamanlı analitik yazılımı, kurumsal yazılım piyasasında önemli bir etki yarattı. Bu yazılımın üzerinde koşacağı yüksek özellikli sunucular Dell tarafından piyasaya sürülmeye hazırlanıyor. Dell PowerEdge R910 sunucuları ve çeşitli Dell depolama, ağ ürünleri yazılıma özel olarak piyasadaki yerini alacak. Hafıza içi işlem imkanı sunan veritabanıyla analitik motorunu bir araya getiren SAP Hana için üretilen sistemler kurumların ihtiyacına göre ölçeklendirilebiliyor.

Dell Active System Manger 7.0 tanıtıldı

Toplantıda tanıtılan bir diğer ürün de hem fiziksel hem de sanal ortamların yönetimini sağlayacak yaşam döngüsü sistem yönetim yazılımı Dell Active System Manager 7.0 oldu. Yaptığımız küçük sohbetlerde bilgiler veren Dell yöneticileri, Microsoft’un baskın olduğu bu pazara girmeden önce fazlasıyla eleştirildiklerini ancak şu anda sonuçlardan oldukça memnun olduklarını dile getirdi.
Yazılım sayesinde Android, Windows Phone, iOS, Windows ve Linux sistemleri tek bir ekrandan yönetilebiliyor. Karmaşık altyapıların çözümlenmesi, yeni iş yüklerinin doğru adreslenmesi için kullanılan yazılım EMEA’da ilkbaharın ardından piyasa sürülecek.
ETİKETLER : Sayı:908

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics