Bilişim Dünyası 20 KASIM 2016 / 15:50

Dell EMC’den yeni dijital dönüşüm stratejisi

Dell EMC, 11 Kasım’da İstanbul’da Intel’in katkılarıyla Dell EMC Çözümler Günü’nde yeni yapılanma sonrasında ilk kez iş ortakları ve müşterileriyle bir araya geldi. Dell EMC Türkiye Ülke Müdürü olarak görevlerini yılsonuna kadar aynı unvanla sürdürecek olan Didem Duru ve Sinan Dumlu’nun konuşmalarıyla başlayan toplantı, Dell Kurumsal Çözümler Satış, İş Birlikleri ve Strateji Küresel Başkanı Brian Humphries’in dijital dönüşüm konuşmasıyla devam etti.
Yeni yapılanma ile benzersiz bir konuma ulaşacaklarının altını çizen Dell EMC Türkiye Ülke Müdürü Didem Duru, IDC ile Türkiye’de yapılan dijital dönüşüm ve geleceğe hazır olma araştırması1 sonuçlarına değindi. Türkiye’nin öncü her 4 kurumsal işletmesinden 3’ünün önümüzdeki 12 ay içerisinde dijital dönüşümü en önemli iş önceliklerinden biri olarak gördüğünü açıklayan Duru, “Türkiye’deki kurumsal organizasyonların geleceğin ve dijital dönüşümün öneminin farkında olduğunu görüyoruz. Teknolojik açıdan bakıldığında BT altyapısı olarak daha bütünleşik bir yapıya ve artık bulut mimarisine geçiş söz konusu. Dell EMC olarak dijital dönüşüme ve geleceğe hazır olmak isteyen şirketlere uçtan uca çözüm sunarak yalnızca inovasyona odaklanmalarını sağlıyoruz” dedi.
 
Türkiye’deki kullanıcıların artık altyapı olarak hizmet ve uygulamalı mühendislik gibi taleplerini bütün olarak karşılayabilen çözümlere ihtiyaç duyduğunu dile getiren Dell EMC Türkiye Ülke Müdürü Sinan Dumlu, “Dell EMC olarak sunucu, depolama ve sanallaştırma gibi konularda öncü olmanın avantajını elde ediyoruz. Artan BT altyapı ihtiyaçlarını karşılayabilecek çözümleri sunmaya devam ediyoruz” dedi. Hızlı veri işleme için gerekli olan Flash depolama çözümlerinin ülkemizde de çok daha fazla tercih edilmeye başlandığına değinen Dumlu, fiyat ve performans ilişkisinin bu eğilimi hızlandırdığını belirtti.
Dell EMC’nin, yeni teknoloji yaklaşımları konusunda bilgi veren Sinan Dumlu, şunları kaydetti: “Günümüzde artık şirketlerin dijitalleşmeden kaçamayacakları bir döneme girmiş bulunuyoruz. Biz de şirketlere diyoruz ki, bundan sonra artık donanım altyapılarıyla uğraşmayın. Kendi işinize ve yazılıma odaklanın. Biz size uçtan uca tüm çözümleri sunuyoruz. Sunucu, depolama ve sanallaştırma yazılımlarının tek bir kutuda yer aldığı cihazlarla, esnek bir altyapı oluşturmanıza katkı sağlıyoruz. Dell de EMC de geleceğin bu yaklaşımda olduğunu gördükleri için güçlerini birleştirdiler.”
Dell ve EMC’nin birleşmesinin kanala yansımaları konusunda bilgi veren Sinan Dumlu, “Birleşme süreci Türkiye’de Şubat ayında tamamlanacak. İki şirketin de BT alanında uzmanlaşmış çözüm ve iş ortakları yer alıyor. Bu çözüm ortaklarımızın bazıları her iki şirketin de ürün ve çözümlerini satıyor, bazıları ise aynı zamanda farklı markaların ürünlerini satıyorlar. Bu çözüm ortaklığı yapısını tekrar gözden geçirip yeniden yapılandıracağız. Dijital dönüşüm stratejimiz çerçevesinde onların katma değeri yüksek işlere odaklanmalarını hedefliyoruz” dedi.
Etkinlikte ülkemizdeki şirketlerin modern yapılara kavuşmaları için neler yapması gerektiği konusunda detaylı sunumların yapılırken geleceğin trendleri ele alındı. BT birimlerinin dönüşümünün ele alınmasının yanı sıra Flash depolama ile modernize edilecek altyapılar, geleceğe hazır ağ teknolojileri, büyük veri çözümleri, yazılım tanımlı veri merkezleri gibi konularla ilgili uzman görüşleri paylaşıldı.
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics