Bilişim Dünyası 29 KASIM 2015 / 19:40

Dell, şirketleri geleceğe hazırlıyor

Yeni nesil teknolojilerin işletmelere sağladığı verimlilik ve büyüme fırsatlarının aktarıldığı Dell çözüm Günü 2015, 17 Kasım’da Dell Türkiye Ülke Müdürü Didem Duru’nun ev sahipliğinde gerçekleştirildi.
Dell, yeni nesil teknolojilerin işletmelere verimliliğin yanı sıra sağladığı büyüme fırsatlarını Dell Çözüm Günü 2015’in (Dell Solutions Tour) kapsamında katılımcılarla paylaştı. Etkinliğin açılış konuşmasını gerçekleştiren Dell Türkiye Ülke Müdürü Didem Duru, “Türkiye, Dell yapısı içerisinde önemli bir konumda” derken, bulut bilişim, nesnelerin interneti, mobilite, güvenlik, büyük veri ve yazılım tanımlı veri merkezleri alanlarında yatırım yapan işletmelerin kazançlı çıktığına işaret etti. Yeni teknolojilere uyum sağlamanın her zaman daha verimli olunmasını sağladığına dikkat çeken Duru, “Ancak yeni nesil teknolojiler, artık verimliliğin ötesine geçerek, sunduğu yatırım geri dönüşü ile işletmelere büyüme fırsatı sunuyor” yorumunu yaptı.
 
Geleceğe hazır olmanın sırrı
Küresel internet kullanıcı sayısındaki artışı küresel değişimin bir kanıtı olarak gösteren Dell Kurumsal Çözümler Başkan Yardımcısı Claire Vyvyan da sunumunda şu bilgileri paylaştı:
“Son 5 yıl içerisinde dijital evrenin büyüklüğü 800 bin petabayt seviyesinden 4400 bin petabayta kadar yükseldi. Bu büyüme katlanarak devam edecek. Biz de tüm işletmelerin geleceğe hazır olması, bu değişim sırasında karşılarına çıkan fırsatları değerlendirebilmeleri için uçtan uca çözümler sunuyoruz. Geleneksel BT altyapıları ve yeni nesil çözümleri bir araya getirecek yapıları inşa ediyoruz. Uygulama ve platformları modernize etmenin yanı sıra yazılım tanımlı döneme hazır olunması için çalışıyoruz. Bunu yaparken de bulut bilişim, mobilite, büyük veri ve güvenlik konularını öncelik olarak belirleyerek tüm kurumları geleceğe hazırlıyoruz.”
 
Dell Kurumsal Çözümler Başkan Yardımcısı Claire Vyvyan ise etkinlik kapsamında basın mensuplarının katılımıyla düzenlenen yuvarlak masa toplantısında geleceğe hazır kurumlar stratejilerinden bahsetti ve günümüzde şirketleri en fazla zorlayan çeşitli konulara değindi: “Son beş yıl içerisinde dünyada gelişen teknolojilerin nasıl da değiştiğine bir bakın. Bundan yalnızca 5 yıl önce dünyada internet kullanımı seviyesi yüzde 25’ler seviyesindeyken şu anda neredeyse yüzde 50’lere yaklaştı. İnsanların bağlanma oranları hızla artarken daha hızlı ve zengin bir iletişim dönemi yaşanıyor. Bununla birlikte dijital evren de büyüyor.”
 
İkinci zorluğun üst yöneticilerde yaşandığına dikkat çeken Vyvyan, “Bilişim teknolojilerinin sunduğu fırsat ve yenilikler işletmelere daha fazla dahil oldukça CEO’lar CIO’lara dönüşüyor. Daha önceki normlara kıyasla BT’nin kullanımına odaklanmak önemli bir öncelik haline geldi. Diğer taraftan bir diğer zorluk ise değişimlerin kimsenin öngöremediği kadar hızlı bir şekilde gerçekleşmesi. Müşterilerimizin geleceğe hazır olmalarını istiyor ve hem geleneksel hem de yeni nesil BT çözümlerini kullanabilecek hale gelmelerini sağlıyoruz” dedi.
 
Geleceğe hazırlık için 5 öneri
Dell’in “Geleceğe Hazır Kurum” stratejisinin her yeni ürün ve hizmetin geleceğin veri merkezi ihtiyaçlarını düşünerek tasarlamak olduğunu vurgulayan VyvYan, bu doğrultuda kurumlara 5 temel öneride bulunduklarını belirtti. Bu öneriler ise şöyle:
Sadeliğe Yatırım Yapın - Sadelik, mevcut durumu korumak demek değildir. Mevcut sisteminizin değerini anlayarak ve sağladığı getiriyi değerlendirerek işe başlayın. Ardından gelecek için esnek olabilmek adına gerekli olan yerlerde eskiyen sistemlerinizi değiştirerek sadeliğe yatırım yapın.
Açık Standartları Benimseyin - BT sektörü, açık standart olan güçlü teknolojiler üretiyor. Bugün satın aldığınız çözümler ile gelecekte satın alacağınız çözümler arasında uyumluluk sağlamak için bu yeniliklerden yararlanın.
Önce Yazılımı Değerlendirin - BT sistemlerinde yazılım esneklik ve çabukluğa olanak tanır. İşletmenizin hızlı yanıt verebildiğinden emin olmak için buluttan veri merkezine kadar hangi işlemleri yazılıma geçirebileceğinize karar verin. 
Uçtan Uca Güvenlik Oluşturun - BT güvenlik pazarı oldukça bölünmüş durumdadır. Çözümler birbirine uygun olmadığında ortaya çıkan sistem açığı noktaları oluşmaması için basit, etkin ve bağlantılı bir uçtan uca güvenlik çözümü bulun.
Yenileyin ve Otomatikleştirin - Eski programlama dilleri ve modası geçmiş BT platformları yapıları itibarıyla kısıtlayıcıdır. Maliyetleri azaltmak, sistemi hızlandırmak ve gelecekteki otomatik süreçlere zemin hazırlamak için daha modern sistemlere geçin.
 
 
 
 
ETİKETLER : 1048

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics