Bilişim Dünyası 22 EYLÜL 2014 / 10:37

Dell sürdürülebilir büyüme hedefliyor

Son yıllarda birçok satın almaya imza atmasının yanı sıra kurucusu Michael Dell’in hisselerini yeniden alarak çevik bir dönüşüm sürecine girmeyi hedefleyen şirket, Türkiye’deki istikrarlı büyümesini yeni ülke müdürüyle devam ettirmek istiyor.

Yaklaşık 8 yıldır gelişmekte olan pazarlardan sorumlu olarak çalışan Dell Gelişmekte Olan Ülkelerden Sorumlu Direktörü Driss El-Ougmani ve Dell’in Türkiye’deki çiçeği burnunda ülke müdürü Didem Duru ile yeni dönem hakkında röportaj gerçekleştirdik.

Öncelikle Türkiye’nin bölgedeki önemi üzerinde durarak sözlerine başlayan El-Ougmani, “Türkiye, bölgedeki en fazla büyüme potansiyeli bulunan ilk dört ülke arasında yer alıyor. Dünya çapında da ilk onda bulunuyor. Türkiye’ye sadece Türkiye olarak bakmıyoruz. Türkiye, tüm gelişmekte olan ülkeler için katkı sağlayan bir merkez. Buradaki potansiyel her zaman beni heyecanlandırıyor” dedi. Türkiye’nin önemini bir örnekle açıklayan El-Ougmani, “Türkiye’deki havaalanına indiğinizde karşınıza çıkan iş ortakları ve müşterilerin oluşturduğu trafik inanılmaz. Ekonomik, coğrafi konum olarak sınıflandırıldığında da Türkiye’nin Dell için üst sıralarda sınıflandırılması pek de sürpriz sayılmaz” şeklinde konuştu.

Didem Duru’nun ülke müdürü olarak tanıtılması konusunda duyduğu heyecanı da paylaşan Dell Gelişmekte Olan Ülkelerden Sorumlu Direktörü, hem Didem Duru’nun katılımı hem de Türkiye’deki büyümenin hızlanması nedeniyle memnun olduklarını söyledi. Yeni ülke müdüründen beklentilerinin ne olduğunu sorduğumuz Driss El-Ougmani şu şekilde özetledi:

“Bugüne kadar kurmaya çalıştığımız yapının devamı için çalışacağız. Eminim ki Didem de Türkiye’deki büyümeyi hızlandıracak ve sürdürülebilir iş yapımızı güçlendirecek. Son altı çeyrektir Dell’in dünya çapındaki büyümesine Türkiye’nin de bir uydu gibi katılacağına eminim. Dell’in dünya çapındaki güçlü DNA’sına Didem’in katkısıyla Dell Türkiye de uyum sağlayacaktır.”

Dell danışmanlıkta gelişiyor

Didem Duru ülke müdürü olamadan önce, Dell Türkiye’nin Çözüm Direktörü olarak Dell’in çözüm işinin kârlı bir şekilde büyümesinden ve yeni faaliyetlerin şirketin kurumsal stratejisi ile uyumlu bir şekilde geliştirilmesinden sorumluydu. Ağustos ayında Dell Türkiye’nin yeni ülke müdürü olarak duyurulan Didem Duru, yeni pozisyonundan dolayı oldukça heyecanlı olduğunu vurgulayarak sözlerine başladı. Büyüme hedeflerinin çok fazla olduğuna dikkat çeken Duru, “Son yıllarda Dell’in gerçekleştirdiği satın almalar uçtan uca çözüm sunma stratejisini gösteriyor. Artık Dell olarak, son kullanıcıların tüm taleplerini karşılarken, sanallaştırma, veri merkezi sunucuları, depolama ve ağ sistemleri ile yazılım çözümlerini sunuyoruz. Son zamanlarda Dell, danışmanlık yönüyle de öne çıkarak hizmet alanında gelişme gösteriyor” dedi.

Didem Duru’nun verdiği bilgilere göre, Dell Türkiye’nin stratejisinde iş ortakları ile büyüme yer alıyor. Dell’in özelleştirme süreciyle birlikte son kullanıcıya ulaşan ürün ve hizmetlerinden vazgeçmeyeceğini ifade eden Duru, “Sunucu tarafında büyümemiz sürerken hedefimiz ABD’de olduğu gibi Türkiye’de de ilk sıraya yerleşmek. Dell Network adı altında yeni bir konumlandırmamız var. Hizmetlerde de danışmanlık ile büyümeyi hedefliyoruz” şeklinde konuştu. Telekom, kamu ve bankacılık alanlarında teknolojinin çok daha fazla kullanıldığını ifade eden Duru, orta ve küçük ölçekli işletmelerin de kendileri için önem taşıdığı bilgisini verdi. KOBİ’ler için tanıtılan Dell PowerEdge VRTX ile işlem, depolama ve ağ sistemi aynı cihaz üzerinde bulunurken saatler içerisinde sanallaştırılmış sistemlerin kurulumu gerçekleşebiliyor.

Dell’in marka konumlandırması yerleşecek

Dell’in iyi bir donanım markası olarak Türkiye’de yerleşik bir algısı var. Satın almalarıyla yazılım ve hizmet alanında kendisini geliştiren şirketin artık uçtan uca hizmet sağlayan bir şirket olarak kendini konumlandırma çabasının karşılık bulup bulmadığı sorusunu Didem Duru’ya yönelttik:

“Dell markası altında henüz oturduğunu düşünmüyorum. Ancak Dell’in altında yer alan markalara tek tek bakıldığında çok yerleşik bir algı olduğu görülüyor. Wyse, Quest ve Sonicwall gibi markalar Türkiye’de çok yaygın kullanılıyor ve biz de dağıtıcılarımız ile birlikte ortak çalışmalar yürütüyoruz. Satın alınan 20’nin üzerindeki çözüm arasından en uygun olanlarını Türkiye’ye getiriyoruz. Bu zamana kadar altyapının uyumlu hale getirilmesiyle ilgili çalışmalar yürütüldü. Bu markaların başına Dell markası geldiğinde, algının daha fazla yerleşeceğini göreceğiz.”

Kasım sonunda Dell Solution Tour’un düzenleneceğini aktaran Didem Duru, tüm Dell çözümlerinin bir arada anlatılacağını ifade etti.

 

Dell Venue 8 7000 dünyanın en ince tableti olarak tanıtıldı

Son dönemde tüm gözler Apple’ın iPhone 6 tanıtımındayken, Michael Dell yeni tabletleri Dell Venue 8 7000’i tanıttı. 6 milimetrelik kalınlığıyla dünyanın en ince tableti olarak tanıtılan tablet, üzerinde bulunan dört kamerasıyla 3 boyutlu görüntü kaydetme özelliğine sahip. 8.4 inç ekran bulunan cihazda 2560’a 1600 çözünürlük bulunuyor.

Henüz fiyatı ve ülkemizdeki çıkış tarihi açıklanmayan Venue 8 7000, kurumsal alanda büyüme hedefini açıklayan Dell’in tüketicilere yönelik ürünlerdeki iddiasını da gözler önüne seriyor.

 
ETİKETLER : 989 dell

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
ETKİNLİKLER