Bilişim Dünyası 18 MART 2013 / 08:10

Demiryollarına rayın yanı sıra akıl da döşüyorlar

Eurasia Rail Demiryolu Hafif Raylı Sistemler, Altyapı ve Lojistik Fuarı 2013 için Türkiye’ye gelen Huawei Demiryolları Ulaşımı İş Geliştirme Sorumlusu Norman Frisch ile Huawei’nin yeni demiryolu teknolojileri konuştuk.

Huawei uluslararası demiryolu sektörünü 7-9 Mart tarihlerinde İstanbul’da buluşturan Eurasia Rail 2013 kapsamında demiryollarına özel GSM-R haberleşmesi, demiryolu güvenliği için kamera, optik transmisyon, yeni nesil dağıtık BTS, santral sistemleri ve yolcular için tren içi genişbant çözümlerini tanıttı. Huawei’nin sunduğu çözümler, ağırlıklı olarak GSM-R adı verilen demiryolu hatları için özel tasarlanmış GSM altyapılarına dayanıyor.
Başta bir Avrupa standardı olarak gündeme gelen GSM-R, demiryolu ulaşımına olan faydaları ortaya çıktıkça Avrupa’nın haricinde Çin, Avustralya, Rusya, Kuzey Afrika ve Ortadoğu’da da yaygın olarak kullanılmaya başlamış. Huawei Demiryolları Ulaşımı İş Geliştirme Sorumlusu Norman Frisch, Huawei’nin ortaya koyduğu GSM-R altyapısının en büyük özelliğinin 4. nesil mobil veri aktarımı standardı olan LTE’ye kolayca geçiş yapmaya izin vermesi olduğunu söylüyor.

Yolcular için konfor, demiryolu için güven
Huawei tarafından sunulan GSM-R çözümleri sayesinde demiryolu işletmecileri ufak bir değişiklikle operasyonel ses ve veri iletişimi için kurulan şebeke üzerinden yolculara genişbant internet hizmeti sunabiliyor. Böylece yolcular demiryoluyla yaptıkları seyahatlerde genişbant üzerinden internete kesintisiz bağlanabiliyor, telefon görüşmeleri yapabiliyor.
Sistem yolcuların konforunu artırmanın yanı sıra demiryolu otomasyonu konusunda da önemli faydalar sağlıyor. Örneğin trenlerin konum ve güzergâhları hızlı ve yüksek kapasiteli genişbant çözümleri sayesinde anlık olarak izlenebiliyor.
2012 yılında Türkiye’deki 10. yılını kutlayan Huawei’nin bu süreçte Türkiye’ye çok sayıda tam uyumlu hizmet ve bütünleşik çözüm getirdiğini, bunlar arasında demiryolu çözümlerinin de olduğunu söyleyen Frisch, “Huawei Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’nın 10 yıldaki hedeflerini hesaba katarak, demiryollarındaki iletişim deneyimiyle yerel kaynakları genişletmeye devam edecek” diye sözlerini bitirdi.
ETİKETLER : Sayı:913

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics