Bilişim Dünyası 04 EYLÜL 2016 / 14:47

Derdiniz kredi olmasın

Farklı finansal hizmet sunumları ve düzenleyici kurumların farkındalığı, beraberinde tüketicinin imkanlarını artırırken, Hangikredi.com’da birçok başlıkta kaliteli ve güncel sunumları beraberinde getiriyor.
Hangikredi.com, 2006 yılında kuruldu ve bünyesinde Kariyer.net, Sigortam.net gibi alanında önde gelen web platformlarını barındıran iLab Holding tarafından 2010 yılında yüzde 100’ü satın alındı. 2011 sonundan itibaren 1, 5 yıllık geliştirme çalışmaları oldu.  Hangikredi.com Genel Müdürü Yılmaz Sonışık, “Odağımız sadece müşteri ve tüm yatırımlarımız da bu yönde ilerliyor” bilgisini verirken, burada birçok hizmeti sunduklarını vurguladı. Yılmaz Sonışık, detayları şöyle paylaştı:
 
Hangi ürünler burada yer alıyor? 
Yurtdışındaki modellerde, öncelikle ya kredi ya sigorta ile başlıyor, yani finans ürünlerinden birini seçiyorlar. Yurtdışında genelde sigorta daha çok tercih edilir. Türkiye’de ise kredi önde. Türkiye’de kredi konusunda arz ve talep yüksek. Oysa yurtdışında arz bu kadar yoğun değil ve kredi verme süreçleri de daha zor. Örneğin emeklilere kredi vade sınırı Türkiye’de 60 aydan 36 aya düşünce, emekliler ciddi sıkıntı yaşadı. Belli bir risk primi ile kredi alıyorsunuz ve emekli maaşınızla aldığınız bu krediyi maksimum 36 ayda ödeyemezsiniz.
 
Bu açıdan baktığınızda, hizmet sunduğunuz başlıklarda beklentileriniz neler?
BDDK tarafından yakın vadede atılacak adımlar var. Aksiyon başlıklarının birincisi ihtiyaç kredisi taksitlerinin 36 aydan 48 aya çıkartılması ve kredi kartı taksit limitinin yükseltilmesi. Cari açığı frenlemek için harcamaları sınırlama çabasıyla satın alma opsiyonlarını daraltmışlardı. Bunun sonunda cari açıkta olumlu gelişmeler görüldü. Ama ekonominin sıcak parayla canlanması lazım. Gerek Merkez Bankası gerek BDDK ve ekonomi kurmaylarının yaptığı açıklama; mevzuat bazlı sıkıntıları aşacakları ve bankaların kredi fonlamasında rahatlaması için bazı aksiyonlar alacakları yönünde. Bunun örneği faiz indirimleri. Organik trafiğimiz 10 Ağustos’tan itibaren konut kredisinde 5 katına çıktı. İhtiyaç kredisi de durmadı ve aynı dönemde o da 1.5 katına ulaştı. Normalde ihtiyaç kredisi ile ilgili açıklama yok, ama insanlarda arayış var ve başvurular da arttı. Bu artışı ve tüm trafiği gözlemleyebiliyor, sitede tüm ziyaretçilerin hareketlerini ölçümlüyoruz.
 
Bu size neler katıyor?
Bizi bankalardan ve benzer platformlardan ayrıştıran unsur ölçümleme yetkinliğimiz. Her şeyi ölçümleyerek ve analiz ederek ilerliyoruz. Misal, en doğru faizi, en doğru ihtiyaçları ziyaretçilere sunabilmek için yeri geldiğinde bankalara dönüp diyoruz ki, ‘Tüketici eğilimlerinde bu başlıklar öne çıkıyor, buna dikkat edin’. Bu bilgilendirme sonrası söz konusu ihtiyaca yönelik Hangikredi.com’a özel ürünler çıkartabiliyorlar. Böylece biz bankanın ürününü sunmakla kalmıyor, içlerindeki bir birim gibi onların satış-pazarlama ve CRM süreçlerinde görev üstleniyoruz.
 
Bu görev yapısı nasıl bir çerçeveye dayanıyor? 
BDDK'nın Destek Hizmetleri Yönetmeliği kapsamında, biz bankanın pazarlama birimi gibi çalışıyoruz. Bu da bizi, yaptığımız işte banka kadar yükümlü kılıyor. Mesela konut kredisinde bizim üzerimizden başvuru yapıyorsunuz ve web servis entegrasyonu ile güvenli kanallar üzerinden bankanın sistemine entegrasyon sunuyoruz. Müşteri temsilcileri otomatik olarak bu verileri edinerek, müşteriyi arıyor ve tekliflerini sunuyor ya da sizi, size en yakın şubeye yönlendiriyorlar. Her bir banka kendi içinde bu süreci izlerken, biz ise tüm bankalara eşit mesafede durarak bu hizmeti sunuyoruz. Bu da güçlü veri tabanımıza dayanıyor. Bu süreçte en önemli unsur müşteri ve müşteri memnuniyeti için bankalara öneriler de yapıyoruz.
 
Bu yapıyı tüketici nezdinde farklı kılan özellikleri neler?
Birincisi, normalde siz bir kredi ile ilgili detayları aramak istediğinizde sitede veya şubede zaman harcıyorsunuz. Hangikredi.com yapısında ise müşterinin tek yapması gereken vade ve tutarı girip, sonra tüm bankalarda bunun taksit ve geri ödeme miktarını, ne kadar dosya masrafı olduğunu görmesi ve bunları anında karşılaştırabilmesi. Mobil sitemiz var. Vade değişimi ile sonucu görmek sadece birkaç saniye. Tüm işlemler, en güncel banka verileriyle yapılıyor ve bu verilerde güncellemeler de sürekli yapılıyor.  
 
Bankaların, kendi kanal stratejileri ışığında bu yapıya bakışları nasıl? 
Normal şartlar altında o bankanın uygulamasını indirip, böylece sadece o bankanın verisini görebilir, uygun bulursanız başvurunuzu yaparsınız. Bizim sistemde hepsini karşılaştırdıktan sonra karar verip dijital sonlandırmayı gerçekleştirebiliyorsunuz. Böylece bankalar belli ürün ve hizmetlerini sadece kendi platformlarında tüketiciye sunmakla kalmıyor, bizim gibi bir iş ortağının üstünden sunarak kanal sayılarını artırıyorlar. Neredeyse tüm bankalarla iş ortaklığımız var, çalışmadığımız bir banka olsa da müşterilerimizin çıkarları doğrultusunda faiz oranlarını sunmaya özen gösteriyoruz. Türkiye pazarına yeni finansal girişler oldukça, bu iş ortakları da artacak.
 
Hizmet yelpazesini genişletme hedefi var mı?  
Yeni kategoriler düşünülüyor, ama önemli olan yaptığınız işte en iyisi olmak. Kredi tarafında en iyisi olduğumuza inanıyor, hem müşteri hem bankalar açısından en iyi hizmeti sunabilmek için mümkün olan en iyi kadroyu kurmaya ve sürekliliğini sağlamaya özen gösteriyoruz. Kullanıcı testleri yapıyoruz ve ekibimizde 3 tane UX odaklı çalışan arkadaşımız var. Müşteriye en iyi hizmeti en kolay, hızlı ve doğru sunabilmek önemli.

Peki ya sigortada ve internet hizmetlerinde durum ne? 
Hizmetimizin ana odağı kredi ama sigortada da üç kategoride hizmet veriyoruz: Zorunlu trafik sigortası, kasko ve özel sağlık sigortası. Bu başlıkta grup şirketi Sigortam.net ile iş ortaklığı yapıyoruz. Ekosistem yaratmak ve geliştirmek önemli. İster kredi, ister sigorta, ister internet tarifeleri olsun, hizmeti en iyi sunanları platformumuz üzerinde toplayıp onları müşteri ile buluşturuyoruz. İnternet tarifeleri başlığında ADSL, fiber gibi ayrımlarımız kadar, şirketlerin paket halinde sundukları ürünleri de içeriyoruz.  
 
PARAMETRELER YAKIN TAKİPTE 
2016 yılının ikinci yarısındaki gelişmeler ışığında, hem konut kredisinde hem ihtiyaç kredisinde canlanmanın güçlenerek devamını bekliyoruz. Şu an için yüksek maliyetli prestijli konut projeleri satış kapsamında müşterilerine sesleniyor. Emlak Konut ve GYODER’in yaptığı kampanyalarla yaklaşık 5 milyar TL’lik konut satılması planlanıyor. Ama şu an Türkiye’deki asıl müşteri kitlesine hitap eden gayrimenkul projesi pek yok. Bunu da düşününce, uzun vadede yıllık yüzde 9'lara inen faiz oranı, konut projelerine bağlı kalmadan istediği evi almayı sağlayarak, çoğu kişiyi kiracılıktan ev sahipliğine dönüştürecek. Biz de yılın kalanında bu konuda çok mesai harcayacağımızı düşünüyoruz. Hükümetin son zamanlarda birçok başlıkta attığı adımlar sektörel etkilerini gösteriyor. Bunların esas olumlu etkilerini ise 2017’de göreceğiz. Takipte birçok parametre var ve bunların hepsi 2017 yılına yön verme gücüne sahip. Hangikredi.com’un performansı da bunların seyrine bağlı olacak.” 
 
GELİR MODELİNDE FARKLILAŞMA
“Bankaların yeni müşteri kazanımı için ayırdıkları bir pazarlama bütçesi vardır. Bankalar bizi bu noktada değerlendiriyor, ‘bana bu rekabet ortamında müşteri yarattığın için sana başvuru başına şu kadar öderim’ diyor, ama bu, kredinin veya sigortanın içinden verilen bir pay değil. Yani tüketiciler bizden başvurdukları zaman ekstra bir ücret ödemiyorlar kesinlikle, tam tersine şubeden daha düşük faiz oranına ulaşıyorlar. Rekabet ortamında bankaların maaş müşterilerine yönelik özel faiz oranları verip, dijital kanallardan daha iyi tekliflerle müşteri edinmesi gündeme gelebiliyor. Böyle bir imkan yaratabildiğimiz için bankanın maaş müşterisi şunu bilmeli: Buradan hizmet aldığı zaman kredinin maliyeti kendisi için daha ucuz olacak. Çünkü banka için şube içindeki kredi sunum maliyetini devre dışı bırakıyoruz. Nitekim biz de sitede kişinin maaş bankası olup olmadığını sorup, buna göre teklif gelmesini sağlıyoruz.” 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics