Bilişim Dünyası 26 ŞUBAT 2012 / 17:45

Deride Ar-Ge, fark yaratır

Önemli Ar-Ge yatırımlarına imza atan KuZu Deri; İstanbul’da Zeytinburnu showroom’un yanı sıra, Laleli’de Tarihi Tayyare evlerinde ve Nur-u Osmaniye’deki mağazalarında hizmet veriyor. Antalya, Antakya ve Alanya’da yabancı turistlere yönelik mağazaları olduğunu söyleyen KuZu Deri Yönetim Kurulu Başkanı Yücel Yılmaz, İstanbul içinde önemli caddelerde ve AVM içinde mağazalaşmanın kısa vadeli hedefleri arasında olduğunu belirtti. Turistlerin giyim malzemesi alışverişlerinde öncelikli tercihinin deri olduğunu vurgulayan Yılmaz, Kuşadası’nda cruise turizmine yönelik 500 m2 alan üzerine kurulu, ‘KuZu’ adı altında, deri ürünlerine yönelik bir alışveriş merkezi için ilk adımları attıklarını hatırlattı. Sektörel bilgi birikimlerinin, Ar-Ge çalışmaları konusunda kendilerini yönlendirdiğini vurgulayan Yılmaz, şöyle devam etti:
“Fransa başta olmak üzere, İsveç, Norveç, Monaco, Danimarka, Rusya, Ukrayna ve ABD’de 400 satış noktasında KuZu etiketiyle varlık gösteriyoruz. Moda eğilimlerine bağlı olarak; deri tipi, rengi gibi kriterleri belirliyor ve tabakhanelere sipariş veriyoruz. Sonra belirlenen modeller doğrultusunda koleksiyon oluşturuluyor ve tüketiciye sunuluyor. İnternet üzerinden satış henüz yapmıyoruz. Önceliğimiz; Türkiye’de mağazalaşma stratejilerimiz. Sonrasında internet üzerinden satışa sıcak bakıyoruz. Facebook grubumuz odaklı çalışmalara ise yeni başladık. Yakın zamanda, ismimizi sosyal medyada da etkin olarak görebileceksiniz.”
KuZu Deri için Ar-Ge çalışmalarının büyük öneme sahip olduğunu vurgulayan Yılmaz, bu sayede birçok uluslararası ‘ilk’e de imza attıklarına dikkat çekti.
Ar-Ge çalışmaları ile dünyada ilk defa kendileri tarafından üretilen 175 gramlık deri ceketlerin çok ses getirdiğini hatırlatan Yılmaz, ihracat rakamlarında böylece yüzde 30’luk artış olduğunun altını çizdi. Bu doğrultuda, bütçeden Ar-Ge için ciddi rakamlar ayırdıkları bilgisini veren Yılmaz, ekledi: “5 yıl içinde yaklaşık 25 milyon dolarlık yatırım ile Türkiye’deki mağazaları 50’ye çıkarmayı hedefliyoruz.”

Deri alışverişinde dört mevsim

Ar-Ge’nin kendileri için çok önemli olduğunu söyleyen KuZu Deri Yönetim Kurulu Başkanı Yücel Yılmaz, şu detayları paylaştı:
“Pazarda önde gelen bir işletme olmak ve bunu korumak, rakiplere karşı koyabilmek için mamul geliştirmek, endüstride yenilikçi olarak isim yapmak ve bunu sürdürmek, değişiklik bekleyen tüketicileri tatmin etmek gibi birçok nedenden ötürü Ar-Ge ve bilgi teknolojileri; her aşamada ve her zaman ihtiyaç duyduğumuz, bütçeden ciddi rakamlar yatırdığımız konular. 2011, iyi bir yıldı. Ancak artan hammadde maliyeleri herkesi olduğu gibi bizi de etkiliyor. Hedefimiz geçen yılki ciroyu yakalamak, perakende satış portföyümüzü genişletip ciromuzu yükseltmek. Derinin 12 ay aynı oranda satılabilir bir ürün olmadığını varsayarsak, perakende kanalımızı geliştirmeye yönelik konsept oluşturduk. Müşterilerimizi 12 ay mağazaya sokmak adına ceketin yanında, ayakkabıdan çantaya kadar her türlü saraciye ürününü de satışa sunacağız. İstanbul içinde 5 mağazaya ulaşmayı hedefliyoruz.”
ETİKETLER : Sayı:860

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics