Bilişim Dünyası 17 HAZİRAN 2011 / 23:52

Dev şirketler bulutta yer kapmaya çalışıyor

Dell Technology Camp’ta tüm hazırlıkların bulut bilişimi daha verimli kullanmak üzere yapıldığı ortaya çıktı.

8 Haziran’da Londra’nın ünlü salonlarından biri olan ve daha önce The Rolling Stones, Jeff Beck, David Bowie, Jimi Hendrix, Pink Floyd, Led Zeppelin, The Doors ile Jefferson Airplane, The Clash ve Patti Smith gibi sanatçılara ev sahipliği yapan RoundHouse, bu kez Dell ürünlerini ağırladı.
Dell her yıl düzenlemeye başladığı teknoloji kampında tüm ürün ve çözümlerini basın mensuplarına tanıttı. Hem ürünler tek tek incelendi hem de Dell yetkilileriyle birebir sohbet imkanı yakalandı. Gün boyunca süren etkinliğin açılış konuşmasını Dell EMEA’nın Büyük İşletmelerden Sorumlu Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Stephen Murdoch gerçekleştirdi. Murdoch, genel bir konuşma yaparak Dell’in sosyal medyanın nasıl içinde olmaya çalıştığını, ürünlerini nasıl geliştirmeye çalıştırdıklarından söz etti. Ayrıca bulut bilişimin öneminin arttığı günlerde sanallaştırma yatırımları sayesinde 7 bin sunucuyu sanallaştırarak 55 milyon dolarlık enerji tasarrufuna gittiklerini açıkladı. Murdoch, hedeflerinin bulut bilişimde güçlü ve kolay kullanılan bir altyapı oluşturulması olduğunu belirtti.
Dell’in iş ortaklarından Intel ve Microsoft yöneticileri de toplantının açılış konuşmasında söz aldı. Intel’in Birleşik Krallık Yöneticisi Graham Palmer, bulunduğumuz çağda tüm cihazların birbirine bağlandığının üzerinde durdu. Taşınabilir cihazların bu süreçte oldukça geliştiğinin altını çizen Palmer, buna karşılık internet altyapısının da güçlenmesi gerektiğini belirtti. Veri merkezlerinin gelişimiyle de “bulut bilişim” kavramının öne çıktığını vurgulayan Palmer, önümüzdeki dönemde tüm işlerin yaratılan bulut ile istemci arasındaki altyapıya göre şekilleneceğini aktardı. Intel’in de bu doğrultuda stratejilerini genişlettiğini belirten Palmer, “McAfee için ödediğimiz miktar da yazılım konusunda ne kadar ciddi olduğumuzu gösteriyor” dedi.
Bilgisayarlara sadece yazılım üreten bir şirket olarak anılmak istemediklerini ifade eden Microsoft İş Ortakları Teknolojisi Bölümü Kıdemli Yöneticisi Terry Smith, bugünkü vizyonlarında herkesin, her yerden, her zaman kullanabileceği “bulut bilişim” çözümleri yer aldığını vurguladı. Şu anda birçok çözümüyle 400 milyon kişiye bulut servisi sunduklarını belirten Smith, ayrıca Fortune 500’de yer alan şirketlerin yarısına bulut hizmeti götürdüklerini ifade etti.

Taşınabilir cihazları inceleme, tasarımcılarıyla sohbet fırsatı bulduk

İlk olarak Dell’in Windows Phone 7 işletim sistemi taşıyan akıllı telefonu Venue Pro’ya gözümüz takıldı. Cihazın, açılış konuşmasında da bahsedildiği gibi bulut bilişim çözümlerine uygun olarak tasarlandığı görülüyor. Yine Microsoft çözümü olan Office araçlarının bulunduğu akıllı telefon, Qualcomm 1 GHz işlemcisi, fiziksel klavyesi ve 4,1 inçlik ekranıyla daha çok “iş telefonu” olarak karşımıza çıktı.
Dell’in boyutlarına göre isimlendirilen iki tableti Streak 5 ve Streak 7, akıllı telefonlarla tabletler arasında bir yere oturuyor. Zira cihazların her ikisi de bir akıllı telefondan büyük ancak bir tabletten daha küçük. Dell EMEA Ürün Yöneticisi Adam Griffin’e Streak tabletlerin arada kalmasıyla sorun yaşama ihtimalini hatırlattığımızda, aslında her iki cihazın da avantajları bulunduğunu belirtti. Griffin, tabletlerin telefon gibi elde durabildiğini, bunun yanında birçok akıllı telefondan daha büyük ekranı olduğu için video izleme deneyiminin çok daha verimli yaşandığını ifade etti.
Dell’in dokunmatik ve dönebilen ekranlı dizüstü bilgisayarı Insprion Duo, ekranı dışa döndürüldüğünde bir tablet, içeri döndürüldüğündeyse bir dizüstü bilgisayar oluyor. Ürünle ilgili çok iyi geri dönüşler aldıklarını belirten Dell ABD Kullanıcı Deneyimleri İş Birimi Yöneticisi Erin Walline, klavyenin üzerinde bulunduğu bir tablet fikrinin kullanıcıları etkilediğini ifade etti. Erin Walline’e bilgisayarın taşımayı zorlaştıracak kadar ağır olduğunu belirttiğimizde, ürünün henüz ilk denemeleri olduğunu, tasarlarken bu denli ağır olacağını düşünmediklerini ancak ikinci sürümde daha iyisini yapabileceklerini belirtti.
ETİKETLER : Sayı:826

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics