Bilişim Dünyası 09 MART 2015 / 09:09

Devleşen veriyi doğru yönetin

Küresel bazda büyük veri pazarında, özellikle 2015 yılında ciddi büyüme beklentisini dile getiren Ereteam Genel Müdürü Gökhan Nalbantoğlu, bu öngörüler paralelinde büyüme stratejilerini ‘Büyük Veri 2.0’ olarak belirlediklerini vurguladı. Müşteriler öncelikli olarak, özellikle ‘Nesnelerin İnterneti’nin de katkısıyla, veri saklamak ve depolamak ile ilgili konulara önem verip, önemli miktarda, donanım, lisans ve depolama yatırımları yaptılar. Bu süreci ‘Büyük Veri 1.0’ olarak tanımlayan Nalbantoğlu, “Birikimlerin daha verimli değerlendirilmesi ihtiyacı, müşterileri de bu havuzdaki bilgiyi keşfetme ve aksiyon alma noktasına getiriyor. Bu sürece ‘Büyük Veri 2.0’ diyoruz” dedi.  Bu tanım paralelinde Ereteam olarak yeni işbirliklerine imza attıklarını söyleyen Nalbantoğlu, “Hadoop üzerinde uçtan uca analitik uygulamalar geliştiren tek sağlayıcı olan Datameer ile işbirliği yaptık. Kullanım kolaylığı olan bir uygulama ile büyük veriyi sadeleştirmek mümkün olacak” dedi. Gökhan Nalbantoğlu, yeni işbirliklerini ve beklentilerini paylaştı:

Büyük veri 2.0 gerçeği konusunda kurumsal farkındalık ne seviyede?

2015 büyüme stratejimizin merkezinde bu var. Verinin miktarındaki artışla ve verinin karmaşıklığı ile başa çıkmak zor. Özellikle yapısal olmayan, yani sosyal medya gibi platformlarda veya mobil cihazlarda üretilen verilere bakıldığında, bunun sürekli artmasının sebebi nesnelerin interneti. Veri miktarı doğal olarak artarken, bu da karmaşayı getirecek. Bir konu da akışkanlık. Eskiden sabit duran veri konuşulurdu, ama veri şimdi sürekli dolaşıyor. Peki siz verinin hangi anında, hangi zaman dilimindeki, hangi noktadaki haline ulaşmaya çalışıyorsunuz? Bu nedenle anlık olabilmek önemli artık. Dolayısıyla akışkanlık ve hız ile ilgili sıkıntımız var. Şirketler önce veriyi saklama, bir veri havuzu yaratma önceliği ile hareket ettiler. Bu havuzu yaparken, tamamını aynı anda analiz etmek gündemde yoktu. Ama bugün bu havuzu analiz için farklı bir yetenek gerektiği görüldü. Hadoop felsefesi de buradan çıktı. Bu noktada 2.0 dünyası başlıyor. Yapmamız gereken; daha hızlı biçimde izlenimleri elde edebilmek, maliyetleri düşük tutabilmek. Hızla o veri havuzunda yüzerek neyi bulmak gerektiğini bilmek, bunu yaparken mühendis değil, iş birimi tarafındaki bir kullanıcı olmak yeterli olmalı. Büyük verinin bu gelişimi ile BT ve analiz tekniklerinin kullanım yetkinliği de kolaylaşıyor ve BT birimi ile sınırlı kalmayıp tüm iş birimlerine yayılıyor. Bu yapı, aynı zamanda verinizi iyi tanımanız gerektiğini ortaya koyuyor.

Bu gündem başlığında yeni çözümler neler?

Türkiye lansmanını yaptığımız Datameer teknolojisi, herkesin kullanabileceği kolaylıkta tasarlandı ve tamamen Hadoop üzerinde çalışan, alanındaki tek büyük veri ve analitiği uygulaması. Yapısal veya yapısal olmayan veriye ulaşıyor, birleştirip, analiz edip görselleştiriyoruz. Bu yapı, telekom ve finans sektörleri için önemli fırsatlar barındırıyor. Burada bir veri havuzunuz olmalı, eğer yoksa veri göllerinizi uygun biçimde buluşturup bu havuzu ortaya koyabilmelisiniz. Yani şirketin Hadoop altyapısına sahip olması önemli. Türkiye’de büyük kurumların önemli bir bölümü de zaten bunu yapıyor.

Bu yapıyı nasıl tanıtacaksınız? Hedef kitleniz kimler?

Yaptığımız görüşmeler ışığında, genel olarak Hadoop’la ilgili altyapıların hazır olduğunu ama daha fazlasını yapmak konusunda istişare noktasında olunduğunu gördük. Şirket kendi gerekçeleri ve analizi ile Hadoop yapısına geçtiyse, bu ortamda yapabileceklerini ona göstermek gerek. Bu da bilgilendirme ve eğitim demek. Bunu sürekli anlatıp farkındalık yaratmaya çalışıyor, bu yüksek veri miktarı karşısında yapabileceklerini onlara anlatıyoruz. Hadoop dünyasına girdikleri anda tıkanmayı nasıl aşabileceklerini görüyorlar. Dinamik olabilmek de şart. Misal, bir kampanya geliştirip, uygulayıp, sonuçları görmek için 6 haftanız yok. Şu an karar verip, yapıp, sonuçlarını alabilmem gerek. Dinamik olabilmek için karar noktasında hız şart.

Burada Actian nasıl bir role sahip?

Actian büyük veri analitik platformu, tam entegre çalışan bir SQL sorgulama. Tamamen Hadoop içinde sorgulama yapıyor. Bu yapı, dünyanın en hızlı analitik veri tabanı. Tüm SQL kullanıcıları tarafından rahatlıkla erişilebilir ve düşük maliyetli veri havuzunu yüksek performanslı bir analitik platforma dönüştürebilirsiniz. Böylece veri havuzu da işe yarar hale geliyor. Sonuçta sorgunun hızlı olması önemli.

Sosyal medya odaklı çözümünüz Attensity hakkında bilgi verir misiniz?

Müşterilerin hakkımızda söyledikleri, gerçek zamanlı ölçeklenebilir sosyal medya verisinin sisteme geri beslenmesi bu yapı ile sunduğumuz hizmet. Türkçe Ar-Ge’si yapıldı 1 yıl boyunca ve biz de projenin distribütörlüğünü aldık. Türkçe’de başarı oranı yüzde 95’in üzerinde. Çok iddialı olduğumuz bir ürün ve genel kapsama seslenebilmemiz lazım. Burada Hadoop zorunluluğu olmayan bir yapı var. Uygulama tamamen bulut üzerinde çalışıyor. Yani web sitesi analizi yapıyor ve bir yere kurulması gerekmiyor. Projelerin hayata geçme hızı bu nedenle hızlı. Burada hedef kitlemiz çok geniş. Her sektör ve her ölçekte şirket söz konusu. Herkese anlatabilmek, tanıtabilmek, bundan verim alabilmek istiyoruz.

2015 yılı hedefleriniz neler?

Üç çözümün lansmanını yaptık. İkisi Hadoop, biri sosyal medya ve bulut odaklı. 2014’te yaklaşık yüzde 26 büyüdük. 2015’te ise bunun üzerinde büyüme gerçekleştireceğimizi düşünüyorum. 2014’te BT danışmanlığı öne çıkarken, bu yıl ise lisans ve yeni teknoloji tarafı ile BT sunumlarımız, çözümlerimiz öne çıkacak. Bu yıl en az yüzde 30’lar düzeyinde büyüme bekliyorum. İnsanlara, sıkıştıkları noktalarla ilgili nefes alma imkanı sağlayacağız. Anlattığımız tüm müşteriler bu yapıyı ve detaylarını merak ediyor, öğrenmek istiyor. Yani beklenti ve net ilgi var. Bu çözümlerin ortak özelliği teknoloji danışmanlığı konusundaki ihtiyaçları radikal anlamda azaltabilmeleri. Çünkü gücü son kullanıcıya veriyor. Dolayısıyla ihtiyaç nezdinde kullanım çok kolay.

Bu çözümler paralelinde İK da gelişecek, değil mi?

90 kişinin üzerinde istihdamımız, 2 yıldan beri devam eden kurumsal dönüşüm projemiz var. İK yapılanması, danışmanlık eğitim programı gibi başlıkları içeren bu program devam edecek. Kadroyu genişletmeye devam etmemiz, yine yetkin ve etkin İK ile büyümeyi destekleyecek yapı kurgulamamız lazım. Yılın sonunda planlarımız gerçekleşirse, kadromuzun 120’lere ulaşmasını öngörüyorum.

 
ETİKETLER : 1012

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics