Bilişim Dünyası 28 EYLÜL 2015 / 04:37

Dijital değişim sürecinde yenilik

İş Bankası yeni nesil dijital bankamatik olarak nitelendirdiği İşCepMatik cihazını tanıttı. Türkiye İş Bankası dijital değişim sürecinde bir ilke imza atıyor. Mobil hizmetleri müşterilerin etkin olarak kullandığı göz önüne alınarak geliştirilen, İşCepMatik cihazlarının üzerinde her hangi bir klavye ya da kart okuyucu bulunmuyor. Cep telefonları ile beacon veya QR kod teknolojilerini kullanarak bağlantı kurabilen bu yeni nesil bankamatik cihazlarında tüm işlemler cep telefonu ile yapılıyor.

Ülkemizde kullanılan bankamatiklerin ithal edilmesi ve her sene milyonlarca dolarlık kaynağın yurtdışına aktarılması göz önüne alınarak, İş Bankası, İşCepMatik projesini yerli üretici DGI Works ile birlikte yaklaşık iki yıllık bir sürede hayata geçirdi.

İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Hakan Aran, Türkiye’nin her yerine dağılmış sayıları 6.500 adet olan bankamatik cihazlarının değişim sürecinde yeni bir aşamaya geldiklerini belirterek şöyle devam etti: “Biliyoruz ki mobil uygulamalar dijital değişimin anahtar itici gücü konumundadır. Bu nedenle bankamatikleri Türkiye’ye getiren ve Türkiye’nin en geniş bankamatik ağını yöneten öncü banka olarak dijital değişim alanındaki liderlik misyonunu yerine getiriyor ve bankamatiklerimizi dijitalleştirme yolunda ilk adımı atmış bulunuyoruz. Bu adımı atarken ülkemizin kaynaklarını ve imkânlarını en verimli şekilde kullanmayı da kuruluş misyonumuzun bize yüklediği ‘Türkiye’nin Bankası olma’ sorumluluğunun bir gereği olarak görüyoruz.”

Bu projeye DGI Works firması ile iki sene önce çalışmaya başladıklarını belirten Aran, İşCepMatikleri kuracakları yerleri ilk aşamada dijital değişim programına uygun olarak üniversiteler, oteller, hastaneler, sinemalar arasından seçtiklerini, kurulumlar sonrasında müşteri deneyimi ve cihaz performansını gözlemleyerek değerlendireceklerini söyledi.  Müşterilerin gösterdiği ilgi doğrultusunda 2018 yılından itibaren bankamatikleri İşCepMAtiklerle yenilemeyi düşündüklerini belirten Aran, yerli üretim cihazların maliyeti düşüreceğine ve bu cihazların yaygınlaşmasıyla ülke ekonomisine de katkı sağlanacağına dikkat çekti.

 
ETİKETLER : 1039

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics