Bilişim Dünyası 02 NİSAN 2016 / 12:38

Dijital dönüşüme 4.5G katkısı

Türkiye’nin Dijital Dönüşümü’ne liderlik etme vizyonuyla faaliyet gösteren Vodafone, mobil iletişimde yeni bir dönemin başlangıcı olacak 4.5G hizmetlerini sunmaya başladı. “4bucakG” stratejisiyle çok daha geniş bir coğrafyaya hizmet verecek olan Vodafone, 4.5G Kapsama Haritası, Vodafone Call+, Güvenli Depo ve VoLTE gibi hizmetleri de sunmaya başladı.
Vodafone Türkiye’nin 4.5G hazırlıklarını paylaşmak amacıyla Vodafone Maslak Plaza’da düzenlenen basın toplantısında canlı bağlantıyla Tuzla’daki Şebeke Operasyon Merkezi’ne bağlanılarak gerçekleştirilen hız testinde, Türkiye’de ilk kez 8 farklı bant birleştirilerek 1.5 Gbps hıza ulaşıldı.
Vodafone’un 4.5G hazırlıklarının anlatıldığı toplantıda konuşan Vodafone Türkiye CEO’su Gökhan Öğüt, şunları söyledi:
“Vodafone Türkiye olarak biz bunu bir ‘başlangıç’ olarak niteliyoruz; çünkü, 4.5G teknolojisini Dijital Dönüşüm’ün yeni bir sayfası, yarının Gigabit Toplumu’nun giriş kapısı olarak görüyoruz. 4.5G ile birlikte bireylerin hayatına daha yüksek aktarım hızları, daha düşük gecikme süreleri, daha fazla kapasite ve daha çok kalite girerken, kurumlar da daha hızlı, daha etkin ve daha rekabetçi iş süreçlerine sahip olacak. Hem bireyler, hem şirketler, hem de nesnelerin saniyede 1 Gigabit'lik yaygın genişbant bağlantı hızından faydalanabileceği yeni bir toplum düzeni doğacak. ‘Gigabit Toplumu’ adı verilen bu yeni yaşam, gerçek zamanlı, her yerden, her zaman erişilebilen, bireyleri, kurumları ve nesneleri birbirine bağlayan bir internet altyapısı ile gerçek olacak. Biz de mobil alanda 4.5G, sabit hizmetlerde ise evlere kadar gidecek uçtan uca fiber ağlar ile Türkiye’de Gigabit Toplumu’na liderlik etmeyi sürdüreceğiz.”
4.5G’yi Türkiye’nin en ücra köşesine kadar götürme hedefleri doğrultusunda 4.5G hizmet stratejilerini “4bucakG” olarak isimlendirdiklerini hatırlatan Öğüt, şunları kaydetti:
“Türkiye’nin dört bucağını 4.5G ile tanıştırmayı, elde ettiğimiz frekanslarla halkımıza en yaygın 4.5G hizmetini vermeyi hedefliyoruz. Vodafone Türkiye olarak, biz bunun Dijital Dönüşüm Hareketi’nin yeni bir evresi olduğunu düşünüyor, 4.5G teknolojisini yarının Gigabit Toplumu’nun giriş kapısı olarak görüyoruz. 4.5G ile birlikte 2G ve 3G'ye kıyasla bireylerin hayatına daha yüksek aktarım hızları, daha düşük gecikme süreleri, daha fazla kapasite ve daha çok kalite girecek. Bilgiye erişimimiz hızlanacak, daha yaygın bir kapsama alanına sahip olacağız. Türkiye’nin dört bucağını 4.5G ile tanıştırmayı, gerek elimizde bulunan 900 MHz, gerekse de yeni aldığımız frekansları kullanarak, sadece bizde bulunan baz istasyonu teknolojimizi kullanarak en yaygın 4.5G hizmetini vermeyi hedefliyoruz.”
Türkiye’de en geniş kapsamaya sahip operatör olacaklarını taahhüt eden Öğüt, şöyle devam etti:
“Bunu 800 MHz bandının yanı sıra 900 MHz bandında da sahip olduğumuz kapsama avantajıyla sağlamayı hedefliyoruz. 900 MHz bandında SingleRAN teknolojisini 2010’dan beri kullanan tek operatörüz. Bu bantta 4.5G hizmeti de verebileceğiz ve bu durumun sektörümüzde fark yaratacağını düşünüyoruz. SingleRAN, 4G ve üstü teknolojilerle uyumlu bir teknoloji. SingleRAN teknolojisi için 6 yılda 2 milyar TL’lik yatırım yaptık. Bu yatırımı yaptık; çünkü, SingleRAN’in 4G ve üstü teknolojiler, yeni nesil genişbant için ne kadar önemli ve gerekli olduğunu 6 yıl önce öngördük. Diğer yandan, Türkiye genelinde çekim noktalarımızı da iki katına çıkardık. Güçlü altyapımızla 4.5G teknolojisinin Türkiye’de her yerde herkese götürülmesini mümkün kılacağız.”
Vodafone, abonelerini 4.5G’nin sunacağı yeniliklerle tanıştırmak amacıyla 4.5G deneme kampanyası da düzenleyecek. Buna göre, 4.5G uyumlu SIM kart ve akıllı telefona sahip Vodafone aboneleri, Nisan boyunca geçerli olacak kampanyadan yararlanmak için “4bucakG” yazarak 4545’e SMS atabilecek. Böylece Vodafone aboneleri, bir ay boyunca kendi tarifeleri dışında hiçbir ödeme yapmadan 4.5G teknolojisini deneyebilecek.
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics