Bilişim Dünyası 03 HAZİRAN 2017 / 13:36

Dijital evrimden kaçış yok!

Teknoloji hızla gelişiyor, iş ve sosyal hayatı derinden etkiliyor. Şirket ve kurumların bu gelişmelere kayıtsız kalabilmesinin imkansız hale geldiği günümüzde dijital dönüşüm süreçlerinde artık yeni bir döneme giriliyor. Yeni nesil teknolojilerle yeni iş modelleri ortaya çıkmaya ve rekabet yeniden tanımlanmaya başlandı. Her yeni gelişmenin yakından takip edilmesinin elzem hale gelmesiyle birlikte Teknoloji Platformları, önemli bir boşluğu doldurmaya başladı. Bilişim Zirvesi Etkinlik Şirketi tarafından düzenlenen Teknoloji Platformları’nın Mayıs ayı konusu “Dijital Evrim” oldu.
25 Mayıs günü gerçekleştirilen ve aynı gün 10’dan fazla farklı etkinliğin olmasına rağmen önemli bir izleyici kitlesine hitap eden Teknoloji Platformu’nun açılış konuşmasını gerçekleştiren Bilişim Zirvesi Genel Müdürü Neslihan Aksun, şunları kaydetti:
“23 yıldır gelişen teknolojiler ile kurum ve şirketlerin buluşmasına vesile olmaktan gurur duyuyor, ilkleri ve gündemi yazan, paylaşan bir yayın ve platform kurucusu olmaktan mutluluk duyuyoruz. Her yıl olduğu gibi bu yıl da Bilişim 500 araştırmasına imza atan BTHABER Şirketler Grubu üye firması M2S Araştırma Pazarlama’nın araştırma öncesindeki sektör tahminlerine göre Türkiye bilişim pazarı 2016 yılında yüzde 18 büyüyerek 96 milyar TL büyüklüğü aştı. M2S’e göre; 2015 yılına göre en yüksek büyüme ise donanım ve yazılım kategorisinde kendini gösterdi. Yazılım sektörünün toplam bilgi teknolojilerindeki payı ise yüzde 35 seviyesine ulaştı. 2017 yılında da büyüme trendinin devam etmesini bekleyen M2S’in bir diğer beklentisi de buluta bağlı servislerin 2017’de Türkiye pazarında daha da öne çıkması. Veri merkezlerinin sayısı artarken, güvenlik, felaket yönetimi ve veri yedekleme ise kaçınılmaz olarak öncelikli başlıklar olarak kendini gösteriyor. M2S beklentilerine göre, 2017 yılında KOBİ’lerin yapacağı yatırımlarda öncelikleri yine donanım olacak. Yani donanım pazarı 2017 yılında da büyümeye devam edecek. Araştırma çalışmasını halen sürdürmekte olan M2S, gelen bilgiler ışığında da değerli görüşler ve sayısal veriler elde etti. Bilişim 500 araştırması için 2016 yılı gelir rakamlarını M2S ile paylaşan sektör şirketlerinin yüzde 34’ü, Türkiye bilişim pazarının büyüme öngörüsü olarak ortaya koyduğumuz yüzde 18 ve üstünde büyüme sergiledi. Bu da sektöre dair olumlu görüşlerimizi pekiştiriyor. Bu arada, 100’ün üzerinde yeni başvurunun bu yıl sıralamaya girdiğini de hatırlatmak gerek. Yani Türkiye bilişim sektörü, yeni oyuncularla, bu oyuncuların elde ettiği gelir rakamları ile daha da derinlik kazanıyor. Acı bir gerçeği de paylaşmadan geçmeyelim: Gelirleri azalan şirketlerin ortalama küçülme oranı yüzde 19, en yüksek daralma ise yüzde 64 olarak saptandı.”
80’li yıllardan günümüze geçen sürede gerçekleşen dijitalleşme süreçlerinden örnekler veren BTHaber Şirketler Grubu Başkanı Murat Göçe, şu bilgileri verdi:
“Aslında dijitalleşme çoktan başladı. Analog cihazlar yerini dijital cihazlara bıraktı. Görüldüğü üzere bu bir evrimdir. Yani insan hayatındaki analog herşey dijitale evrimleşme sürecine girdi. Robotlar, mutfak eşyaları, üretim vs herşey dijitalleşme evriminin parçası haline geldi. Bu evrimi yakalamakta zorlanan ise insan davranışları oldu. Özetle aletler, araçlar dijitalleşme yönünde hızla ilerliyor ama insan henüz dijitalleşme evriminin başında.”
Etkinliği ana sponsoru olan Dell EMC Türkiye Genel Müdürü Sinan Dumlu da yaptığı konuşmada, Dell ve EMC’nin birleşmesinin ana nedenini dijital enformasyondan doğan ihtiyaçlar olduğunu kaydetti. Endüstriyel devrimin tarihinden bahseden Sinan Dumlu, “Bugün artık çok daha büyük resimden bahsediyoruz. Geçtiğimiz 20 yıllık dönem ile bugün arasında fark var. Bilgisayarlaşma çağını kapatıp, dijital evrim çağına geçiyoruz. “Yıkıcı” şirketler artık yeni yeni endüstriler oluşturmaya başladılar. Dijital çağda doğan şirketler, endüstrileri yıkıp, yeni fikir ve iş modelleri ile ortaya çıkıyorlar. BT dünyasında artık daha çok birleşmelerin yaşandığı bir döneme giriyoruz. Geleneksel sektörlerde doğup, rotasını dijital çağa doğru çizen şirketler farklılaşma gösteriyorlar” dedi.
Accenture Dijital Ülke Lideri ve Yönetici Ortağı Erdal Güner de konuşmasında, Accenture Dijitalleşme Endeksi hakkında bilgi verdi. Dijitalleşme yolculuğu için önerilerde bulunan Erdal Güner, bu maddeleri şöyle sıraladı: Durum tespiti ve yol haritasının oluşturulması, doğru yönetişim yapılarının oluşturulması ve gelişimin sürekli izlenmesi, doğru temellerin atılması, dijitalleşme ile şirketin farklılaşması, makro ölçekte işbirliklerinin yapılması.
Mobilya, inşaat, perakende, gıda, turizm gibi birçok sektörde artırılmış ve sanal gerçeklik teknolojilerinin kullanıldığı bilgisini veren Pandora Reality Kurucu Ortağı Hilmi Özdemir de sunumunda, birçok veri toplama metodunun kullanıldığı artırılmış gerçekliğin daha sektörlerin büyük şirketleri tarafından kullanıldığını ve artık daha alt ölçekteki şirketler tarafından da kullanılması gerektiğini söyledi.
Dell EMC Türkiye Bütünleşik Altyapı ve Çözümler Ülke Satış Yöneticisi Alp Bağrıaçık da etkinlikte yaptığı sunumda, “Şirketler artık kendi yazılımlarını yazmalı. Çünkü rakiplerden farklılaşma bu alanda olacak. Artık BT birimlerinin veri merkezleri servisleri ile uğraşmasına gerek yok. BT birimleri artık dijital dünyaya geçişe liderlik etmeli ve uygulamalar geliştirmeye yönelmeli. Dijitalleşme sürecinde uygulamalar oldukça önemli hale gelecek” dedi.
Acmena Genel Müdürü Suat Baysan da yaptığı konuşmada, Bilgi Toplumuna Hazır Olma Endeksi’nde Türkiye’nin 48. sırada yer aldığını belirterek, “Daha üst sıralara çıkmamız için bilişim sektörüne çok büyük görevler düşüyor. Dünyada sayısal uçurum giderek daha çok açılıyor ve ülke olarak bu konuda geri kalmamalıyız. Dijital işletme, dijital yönetim ve dijital iş modelleri oluşturarak pazarda farklılaşabiliriz. Küçük – büyük fark etmeden tüm şirketlerimiz kendilerinin dijital performanslarını ölçmeli ve gerekli çalışmalara bir an önce başlamalı. Çünkü hızlı hareket eden birey ve şirketler yarışı önde götürecekler” dedi.
Sherpa Kurucusu Yakup Bayrak, “Dijital Veri ve Deneyim” açıklamalı sunumunda, dijitalleşme süreçlerinde tasarım ve kullanıcı deneyiminin önemi hakkında bilgi verdi. Yakup Bayrak, tasarım konusunda iddialı olmak isteyen şirketlerin mutlaka bir metodolojisinin olması gerektiğinin de altını çizdi.
Dijital İletişim Danışmanı ve Bilgi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Ercüment Büyükşener de yaptığı konuşmasında, dünyanın erişim ve iletişim ekseninde döndüğünü, artık servislerden ziyade katma değerli servislerin ön plana çıktığını belirterek şunları kaydetti: “Öncelikle kültürel dönüşümü gerçekleştirenler kazanacak. Artık kavramlar ve kavramların içindeki tanımlar değişiyor. Dijital dönüşüm mutlak doğrulardan ziyade durumsal doğrulardan oluşacak. Dijital ekosistem, kurallar yerine değerler üzerine kurulacak.”
 
Zihinlerimiz, keşfedilmeyi bekliyor
Öğle yemeği ve iletişim arası sonrası, Dijital Evrim Teknoloji Platformu'nda ilk sunumu yönetim danışmanı ve eğitim bilimci, araştırmacı yazar ve baş denetçi Perihan Usta yaptı. "Zihin 21. YY.’ın En Büyük Silahı - Dijital Zihin ve Dijital Dünya" başlıklı sunumuyla Perihan Usta, zihnin sınırsız potansiyelini ortaya çıkartmak için devam eden çalışmalara dikkat çekerken, zihin potansiyelini harekete geçiren artırılmış ve sanal gerçeklik kavramlarına vurgu yaptı. İş dünyasının da nitelikli İK geliştirme çalışmalarına, bu amaçla öne çıkan iş modelleri geliştirme çabalarına işaret eden Usta'ya göre, yeni çalışan modelinin temellerini, yaratıcı, yalın, sade, net ve dengeli zihin yapısına sahip olmak oluşturuyor. Usta, yeni akıllı dünyanın gündem başlıklarını, bireylere bu süreçte düşen görevleri şöyle anlattı: 
"Artırılmış insanlık, 2030 yılına kadar yapılması öngörülen beyne bilgi yükleme, internet ağının yerini beyin ağına bırakması, 'internet of life' döneminin başlaması, akıllı fabrikalarda büyük veri analizi ile verimli üretim süreçleri, yapay zeka sayesinde insan ömrü uzarken, en önemli tehlike olarak sosyo-ekonomik değişiklikler öne çıkıyor. Dijital bir dünyada yaşıyoruz ve beden de dijital bir sistem zekasına uygun formatta yaratıldı. Zihinlerimiz keşfedilmeyi bekliyor. Beyin ve zihin dinamik bir ikili ve sizler de zihinsel dünyanızın röntgenini çekin, bunu analiz edin. Zihin bir yazılım gibi çalışır ve zihin yönetimi ile sosyal medya bağı da güçleniyor. Zihin, toplumların en büyük silahı. Bu nedenle zihninizi keşfedin, çünkü dijital çağ bunu gerektiriyor."
"Dijital Para ve Blockchain Ekosistemi" başlıklı sunumuyla Yönetim Danışmanı & Eğitmen Serkan Uğur, dört yıldır üzerinde çalıştığı blockchain teknolojisi hakkında bilgi verirken, insanlar için üretilen teknoloji ışığında, insanların da bunu kullanabilme yetkinliğinin önemine işaret etti. "Blockchain ise dönüştürmüyor, yok ediyor" tespitini paylaşan Serkan Uğur, geleneksel metotların yok olduğunu da hatırlattı. Bu arada, büyük veri analizi ve doğru analitik de rekabeti değiştiriyor. Bu noktada bitcoin'in bir elektronik para olmadığını hatırlatan Serkan Uğur, bu yorumunu şu bilgilerle detaylandırdı:
"Bitcoin; merkezi olmayan bir yapıya sahip elektronik para birimi, açık kaynak kodlu bitcoin, P2P network'te çalışıyor. Bitcoin dünyasında enflasyon yok. Farklı 'coin'ler de var ve bugün bin 300 civarında alt coin ile 80 milyar dolarlık piyasa büyüklüğü söz konusu. Dünya bu para birimleri ile farklı bir noktaya gidiyor ve paralar dijitalleşiyor. Öyle ki, bazı devletler kendi dijital paralarını oluşturma çalışmaları yapıyor. Blockchain ise şifrelenmiş işlemin takibini sağlayan dağıtık veri tabanı ve dört temel özelliği var: Dijital para altyapısına hizmet, kayıt saklama ve kişiye özel saklama, varlık koruma ve akıllı işlemler."
Sunumunun ardından Türkiye'nin bu başlıkta durumu ile ilgili bir soruya da yanıt veren Serkan Uğur, bu konuda yasal bir düzenleme olmadığına işaret ederken Türkiye'nin şu anda bu konuda gelişmeleri izlediği bilgisini verdi. Buna karşılık, birkaç yıl içinde belli noktaya gelineceği beklentisini dile getiren Serkan Uğur, "Dünya iyi bir noktaya gidiyor, bu konuda yasalar çıkartılıyor. 'Türkcoin' gibi bir dijital paranın önemi de büyük olacak" dedi. 
ikinciyeni.com Marka Direktörü Emre Ayyıldız, "Otomotivde Dijital D-Evrim" sunumuyla Anadolu Grubu'nda Çelik Motor bünyesinde faaliyet gösterdikleri bilgisini vererek sunumuna başladı. Her gün düzenlenen açık artırmalarla, piyasa değeri altında başlangıç fiyatı belirlendiğini ifade eden Emre Ayyıldız, bu platformun gelişim sürecine dair şu bilgileri paylaştı:
"2014 yılında teknik tarafa odaklandık ve node.js ile çalışmaya başladık. Böylece fiyatlandırmada güçlü bir altyapı kurduk. Veri madenciliği yapıyoruz ve raporlama altyapısına ulaşma hızı, karar süreçlerini de kolaylaştırıyor. 2015-2016 döneminde müşteriye kulak verdik ve bağımsız ekspertiz anlaşması, onlara güven verdi. Standartları yükselttik ve belli standartlarda araçları bu yapıya kattık. Şikayet yönetim sürecini çok hızlandırırken, açılış fiyatlarının düşürülmesinin de etkisiyle fırsat algısını yarattık, online platformda operasyonel süreç ilerlerken, farklı illerde merkezler de açtık. 125 bin üyeye ulaştık ve 15 bin 200'ün üzerinde otomobil satışı yaptık. Şu anda ise sitede yeni tasarım Haziran sonunda hayata geçecek ve bu yeni site daha da kullanıcı dostu olacak. Şubeleşmeye de devam edeceğiz. Çünkü ikinci elde çok büyük bir pazar var. Bu başlıkta yatırımlarla 2020 yılında 100 bin araç satmak ise hedefimiz."
 
Doğru planlama ve süreç yönetimi kritik
15 yıldır dijital pazarlama ile ilgili yaptığı çalışmalara dikkat çekerek "Dijital Evrim ve Dönüşüm Haritası" sunumuna başlayan Markefront CEO'su Aytaç Mestçi, 'like' alırken online itibar yönetiminin de öneminin arttığına işaret etti. Çünkü gelinen noktada herkes paylaşım yapıyor, herkes uzman ve online itibarı iyi yönetmek de bir gereklilik. Bu da markanın doğru paylaşımla itibar yönetimi yapmasını gerekli kılıyor. "Online itibar yönetimi şirketi batırabilir de, karını artırabilir de. Bu nedenle kullanıcıların sizinle ve rakiplerinizle ilgili yorumlarını anlık olarak takip edebilmeniz şart" açıklamasını yapan Aytaç Mestçi, eklemeden geçmedi: "Sosyal medyada takip çok önemli, ama bir cevap politikanız olması da şart." Monitoring (takip) firmalarında ürün seçerken ülkeler arası gramer farklarının eksiklik yaratabileceğine dikkat çeken Aytaç Mestçi, sözlerine şöyle devam etti:
"Kendinizi ve neyi takip etmeniz gerektiğini bilmeniz lazım. Sonuçta online itibar yönetimi sadece 'monitoring' değil, önemli olan ne kadar kişiye yayıldığı. Her bir yoruma yanıt vermek ise kurumsal bir strateji. Krizlere herkes görmeden müdahale etmek gerek ve sahte hesaplarla kriz yönetmeye sakın çalışmayın. Çünkü kullanıcılar, sahte ve gerçek hesap farkını çok iyi biliyor, bunu sakın unutmayın. Sosyal medyada kriz yönetimi temel unsun ve birçok kriteri düşünmeden adım atmazsanız, bu sefer her şey krize dönüşebilir. Bu nedenle doğru planlama ve süreç yönetimi çok önemli."
Dijital Evrim Teknoloji Platformu, bir panelle noktalandı. "Dijital Evrimin Kaldıracı; Yeni Teknolojiler İle Dönüşüm Haritası" başlıklı panel, farklı sektörlerden isimleri bir araya getirdi. ProDS Danışmanlık Yönetim Danışmanı ve Koç Sinan Dölarslan'ın moderasyonu üstlendiği panelin katılımcıları ise bilyoner.com CTO'su Burak Üçgüler, Açık Kart Teknolojileri Genel Müdürü Murat Kibaroğulları ve Infolitik Yazılım Kurucu Ortağı Muzaffer Yöntem oldu. Dijital evrim kavramını ele alan katılımcılar, bu dönüşümü tüm şirket çalışanlarının benimsemesinin önemine işaret ederken, bunun sadece BT çalışanlarının işi olmadığının da altını çizdiler.
Her Teknoloji Platformu’nda olduğu gibi, ‘Dijital Evrim’ başlığındaki buluşma da hediye çekilişleri ile tamamlandı.
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics