Bilişim Dünyası 24 KASIM 2015 / 16:56

Dijital oyun geliştiricileri TOGED temsil edecek

Ülkemizdeki dijital oyun geliştiricilerini aynı çatı altında toplayan DOGED adını TOGED olarak değiştirdi. Dijital Oyun Geliştiricileri Derneği (DOGED), Türkiye’deki dijital oyun geliştiricilerini bir araya getirerek onların teknik ve ekonomik gelişimine katkı yapmak, sektöre nitelikli iş gücü sunacak ve video oyunları konusunda kamu bilincini artıracak bir platform oluşturmak amacıyla Ağustos 2014’te kurulmuştu.
DOGED geride bıraktığımız yıl içerisinde oyun sektörünün gelişimine katkı sağlayacak pek çok çalışmada ve etkinlikte öncü rol oynadı. Ekonomi Bakanlığı’ndan aldığı destekle geçtiğimiz Ağustos ayında Almanya’da düzenlenen gamescom fuarında ilk kez Türkiye standı açılmasına öncülük yapmayı başaran DOGED, böylelikle üstlenmiş olduğu ulusal temsilcilik rolüne paralel olarak adını Türkiye Oyun Geliştiricileri Derneği olarak değiştirme kararı aldı.
Bu amaçla T.C. Ankara Valiliği'ne yapılan başvuru, Ekonomi ve Sanayi Bakanlıklarının desteği ve İçişleri Bakanlığı’nın da onayıyla 3 ay gibi oldukça kısa bir sürede sonuçlandırıldı.
DOGED’in adını TOGED olarak değiştirerek isminin başına Türkiye’yi eklemesi, derneğin üstlendiği sorumluluğu da artırdı. Bu sorumluluğun farkında olan TOGED, Türkiye’deki oyun geliştiricilerine mümkün olan tüm desteği sunarak ülkemizdeki dijital oyun sektörünün gelişimine katkıda bulunma konusundaki ulusal ve uluslararası çalışmalarına daha büyük bir şevkle devam edecek.
TOGED Yönetim Kurulu Başkanı Ali Erkin konuyla ilgili düşüncelerini, “Türkiye ismini kullanma hakkının bize emanet edilmiş olması sorumluluğumuzu bir nebze daha artırırken, derneğimizin sektörün temsilci makamı olarak tescillenmesi anlamına da geliyor. Bu sorumluluğun bilinciyle ülkemiz dijital oyun sektörünün gelişimine katkıda bulunma konusundaki ulusal ve uluslararası çalışmalarımız daha büyük şevkle devam edecek.
Bu vesileyle derneğimize bu hakkın böylesine rekor sürede tanınmasında büyük emeği geçen sayın sanayi, ekonomi ve iç işleri bakanlarımız başta olmak üzere, Ankara valimiz, dernekler dairesi başkanımız ve sayın müsteşarlarımıza teşekkürü borç biliriz,” şeklinde dile getirdi.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN