Bilişim Dünyası 09 NİSAN 2012 / 10:26

Doğtaş’ın teknoloji gündeminde mobil uygulamalar var

Doğtaş Bilgi İşlem Müdürü Ferhat Turan: “2012 yılı Doğtaş için ‘Mobil uygulamalar ve satış kanallarını güçlendirme yılı’ olacak.”

Bu yıl 40. yılını kutlayan Doğtaş Mobilya mobilya sektörünün köklü temsilcilerinden biri. Yurtiçinde 3 bin metrekare ortalamalı 130 franchise ve konsept mağazası; yurtdışında 65 ülkede 92 satış noktası ile hizmet veren şirket, bugün 70 bin metrekaralik alanda üretime yapan  bir mobilya devi. Farklılaşan tasarımları ile de sektörde marka imajını güçlendiren Doğtaş’ın başarısının arkasındaki  şüphesiz bir diğer neden de ;doğru teknoloji çözümleri yapılandırması. Çünkü mobilya sektörü, hammadde, yarı mamul ve mamul çeşitliliğinin titizlikle yönetilmesini ve planlamasını gerektiren bir sektör olarak bilgi teknolojileri çözümlerinin önemli rol üstlendiği sektörler arasında. Biz de Doğtaş Bilgi İşlem Müdürü Ferhat Turan’la bu sektörde bilgi teknolojilerinin yerini ve Doğtaş’ta bilgi teknolojierine bakış açısını, yatırım planlarını ve bu sektörde bilgi teknolojilerinden sorumlu olmanın inceliklerini konuştuk.

Mobilyacılık sektöründe bir bilgi teknolojileri yöneticisi olarak; sizce sektörde öne çıkan teknoloji yatırım başlıkları ve çözümleri neler?
Mobilya sektörü, mamul çeşitliliğinin titizlikle yönetilmesinin gerektiği bir sektör. Hammadde, yarı mamul ve mamul çeşitliliğinin titizlikle izlenmesi, yönetilmesi ve planlaması şart olan bir sektör. Dolayısıyla sektörde öncelikli teknolojik yatırım alanları, ERP yazılımı ve bütünleştirmeleri  üzerine yoğunlaşıyor. Diğer taraftan, zorlu üretim ve dağınık tedarikçi yapısı nedeniyle, üretim ve taleplerin sistem üzerinden yönetilmesi de ciddi bir alt yapı gerektiriyor.

Peki, mobilya dendiğinde müşterilerin özel kişisel tercihleri gibi konular da sözkonusu. Bunlar için de takip mekanizmasında bilişim teknolojileri çözümleri önemli rol üstleniyor değil mi?
Evet diğer sektörlere nazaran özellikle döşemeli ürünlerindeki müşterinin renk taleplerine göre ürün üretiminin yapılması, şirketleri tedarik zincirlerini anlık, hızlı ve doğru yönetmeye zorunlu kılıyor. Bu nedenle perakende tüketicinin talebinden başlayıp, satış sonrası hizmetlere kadar, tüm süreçleri hızlı ve doğru bir şekilde yönetmek için sektörümüz açısından yazılım faaliyetleri büyük önem taşıyor. Bunun dışında büyüyen pazar ile birlikte donanım yatırımları da güçlendiriliyor.

Mobilya sektöründe ve sizin kurumunuzda  bilgi teknolojileri yöneticilerine bakış açısı eski yıllara göre değişti mi sizce? Geçmiş yıllara göre nasıl farklılıklar var?
Mobilya sektöründeki bilgi işlem yöneticileri gün geçtikçe şirket içerisinde daha önemli bir konuma yükselmekte aslında. Özellikle artan ürün ve talep çeşitliliği ile birlikte iş süreçlerinin yeniden organize edilmesi, kurgulanması ve sistemin yönetilebilir hale getirilmesi için sürekli olarak yapının geliştirilerek, ayakta tutulması gerekmekte çünkü. Bilgi Sistemleri Departmanı, değişen bu şartlar altında şirkette donanım ve basit yazılımsal hatalar ile uğraşan birim yerine, şirketin tüm süreçlerine hakim ve sürekli bu süreçleri iyileştirmek için çalışan, mühendislik yaklaşımları ile analitik bir şekilde şirketi geliştiren departmanlar haline gelmiş durumda. Dolayısıyla şirketlerin vizyonlarına paralel olarak artık her türlü gelişim kararı yönetimler tarafından bilgi sistemleri departmanları ile paylaşılmakta ve ortak hareket edilmekte.

Peki size göre Doğtaş’ta özellikle bilgi teknolojilerin kritik rol oynadığı noktalar neler?
Doğtaş Mobilya, sektörün en dinamik şirketlerinden biri. Her geçen gün yeni bir uygulama ve hızlı büyüme ivmesi nedeni ile bilgi teknolojileri Doğtaş Mobilya’da büyük önem taşıyor. Yapılan tüm çalışmalar geleceğe dönük yapılıyor ve şirketin değişen ve gelişen iş planları doğrultusunda sürekli geliştiriliyor. Doğtaş, mevcut durumda bilgi teknolojileri vasıtası ile süreçlerini yalınlaştırmaya ve hızlandırmaya, müşteri memnuniyetini arttırmaya ve teknolojiyi itici bir güç olarak kullanmaya çalışmakta. Bu nedenle de bütün düşünülen yeni uygulamalar, çalışmalar ve planlamalar bilgi sistemleri ile koordineli bir şekilde yürütülmekte.

Son olarak Doğtaş olarak bu yıl için bilgi teknolojileri yatırım alanlarınızda hangi başlıklar gündeminizde olacak?
Daha önce de söylediğim gibi bütün düşünülen yeni uygulamalar, çalışmalar ve planlamalar bilgi sistemleri ile koordineli bir şekilde yürütülüyor Doğtaş’ta. Bu yıl için bilişim teknolojileri yatırımları konusunda gündemimizde olacak başlıklara gelince; 2012 yılı Doğtaş için “Mobil uygulamalar ve satış kanallarını güçlendirme yılı” olacak. Bu kapsamda büyüme ile paralel alt yapı yatırımlarının dışında mobil cihazlar ve uygulamalara yatırımlarımız olacak.
ETİKETLER : Sayı:866

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics