Bilişim Dünyası 30 TEMMUZ 2016 / 14:43

Doğu Avrupa’daki fırsatlarda Türkiye farkı

Eutelsat Broadband’in plan ve stratejileri içinde Türkiye pazarındaki potansiyeli değerlendirmek ön planda.
 
Eutelsat Broadband’in KA-SAT uydusu tüm Avrupa’yı ve bazı Akdeniz ülkelerini kapsıyor. Avro bazında büyümeye devam ettiklerini, Avrupa’da 200 bin kullanıcıyı aştıklarını vurgulayan Eutelsat Broadband Kurumsal Direktörü Philippe Baudrier, “Yani uydu başlığında doğru yoldayız” tespitini paylaştı ve ekledi: “Gelecek konusunda da iyimseriz.” Eutelsat Broadband’in Batı Avrupa’da birçok aktivitesi, onu pazarda güçlü konuma taşıyor. Bu bölgede talebin de önemli olduğunu vurgulayan Philippe Baudrier’ye göre, uydu önemli bir gereklilik halini alıyor. “Geldiğimiz noktada bölgede küçük boşluklar kaldı” tespitini yapan Baudrier’ye göre, tüketici segmentinde ve profesyonel segmentte çok fazla talep var. Doğu Avrupa’da da büyümek için hala alan mevcut ve Türkiye’de işte bu nedenle büyük potansiyeli olan bir nokta olarak değerlendiriliyor. “Avrupa’nın doğusunda yeni fırsatları takip etmekten vazgeçmiyoruz” bilgisini veren Philippe Baudrier, sorularımızı yanıtladı:
 
Doğu Avrupa stratejisinde Türkiye nasıl bir konuma sahip?
Biz uydumuzla DSL veya fiber bağlantı şirketleri ile rekabet etme derdinde değiliz. Biz tamamlayıcı bir yapı sunuyor, bağlantısı olmayanlara ulaşmayı hedefliyoruz. Dijital paylaşım oranlarını yakından izliyoruz. Temel hedefimiz her ülkede bağlantısı olmayan veya çok düşük hızla bağlananlara ulaşmak, yani BT’nin demokratik bir yapı olmasına katkı sağlamak. Avrupa’da 30 milyondan fazla insanın çok zayıf ADSL bağlantısına sahip olduğunu düşünüyoruz. Bizim uydumuzla ise yüksek hızda internet elde edilebilecek ve yükleme hızları kat be kat artacak. İşte bu kitleye ulaşmak temel stratejimiz. Bunu kendi distribütör kanalımızla hayata geçiriyor, belirttiğim insanlara ulaşabilmek için onlarla işbirlikleri yapıyoruz. Eutelsat genişbant yapısı da bu kaliteyi ve güvenilir yapıyı, bağlantı gücünü, makul bedellerle sağlıyor. Emin olun sadece Türkiye’de değil tüm ülkelerde insanlar fiyat odaklıdır, aylık faturalar herkesin yakın takibindedir. Çözümümüzü sunan distribütörün teklifleri ile birçok farklı özellikleri içeren paketleri müşterilere ulaştırıyoruz. İnanıyoruz ki, tüketim alışkanlığınıza ve uydu ile ne yapmak istediğinize bağlı olarak, misal eğer sınırsız veri erişimi istiyorsanız bunu çok hesaplı biçimde elde edebilirsiniz. Uydu başlığında bulunduğunuz yer önemli.  
 
2016 yılı gündeminizden bahseder misiniz? 
Uydumuz 2027 yılına kadar görev yapacak. Yani önümüzde 11 yılımız daha var. ViaSat ile Avrupa’da daha fazla aktivite için işbirliği yaptık. Üzerinde ağırlıklı olarak çalıştığımız konu yeni uydu yapılarını geliştirme potansiyeline odaklanmak geliştirmek ve Türkiye’de bu konuda büyüme adına potansiyel çok büyük. Distribütörümüz desteği ile Yunanistan’da, Baltık ülkelerinde kırsalda yaşayan kesime internet erişimini sunuyoruz. Türkiye’de de gerek tüketici tarafında gerekse kamu ve özel sektör fark etmeksizin B2B başlığında kurumların kullanımına yönelik bağlantı geliştirmek adına iş ortaklarımızla yoğun çalışmalar yürütüyoruz.

Türkiye pazarında stratejiniz nasıl şekilleniyor?
Türkiye’deki stratejimiz dikey sektörlere odaklanmak. Örneğin madencilik sektörü veya benzin istasyonları. Doğu Avrupa’da bu konuda oldukça yetkiniz. Yüzlerce benzin istasyonunun uzaktan yönetimle her zaman birbiri ile bağlantılı olmalarını sağlıyor ve yedeklemeleri yapıyoruz. Sonuçta uydu size bu kolaylığı sağlıyor. Hızlı internet için bulunduğunuz yere fiber veya 5G’nin gelmesini beklemek zorunda değilsiniz, buna hemen yarın ulaşabilirsiniz. Hem de makul bir sahip olma maliyeti ve güvenilir bir yapı olarak. Eskiden uydu dediğinizde sınırlı bir kapsam ve pahalı bir kullanım akla gelirdi. Ama bugün servis seviyesi yüksek. Kamu hizmetlerinde örneğin itfaiye ve acil servis yapıları ile verimli çalışmalar yapıyor, deprem veya sel gibi doğal felaketlerde de avantaj sunuyoruz. Uydu uplink ile video iletimi yapmak da kolay. TV kanalları canlı yayında 6 megabit ile yayın yapabiliyor. Konutlarda ve kurumlarda güvenlik başlığında video kayıt alma veya video içinde arama gibi amaçlarla bu yapı kullanılabiliyor. Bu açıdan baktığımızda, Türkiye pazarında uydu yapısının çok fazla kullanım alanı var. 
 
Erişim imkanı herkes için olmalı
“Doğru distribütörle çalıştığımıza inanıyoruz ve onlarla geliştirmemiz gereken çok şey var. Bu kapsamda distribütör sayısını artırmak gündemimiz ve önceliğimiz değil. Hedefimiz dijital sınıfa ulaşmak ve distribütörün de bu konuda bize destek vereceğine inanıyoruz. Doğru internet bağlantısına sahip olmayanları hedefliyoruz. Telekom şirketlerinin ve operatörlerin ilgisi de bu nedenle yoğun. Bu teknoloji, onlar için de ulaşamadıkları kitleye erişim adına önemli bir fırsat ve bizim de bu şirketlerle küresel bazda başarılı çalışmalarımız oldu. Türkiye’de de bu bağları kurgulamak istiyoruz. Görüşmelerimizle ihtiyaç olduğunu görüyoruz ve biz de çözümlerimizi ve başarı hikayelerimizi paylaşıyoruz. Odaklandığımız iki segment olan tüketici tarafı ve kurumsal taraf, yani B2B için bu işbirliği önemli.”
 
Türkiye pazarında hedeflerimiz büyük
Uzun zamandır odaklandığımız bir pazar Türkiye ve distribütörümüzle işbirliğimizi hayata geçirdik. Bu bizim için uzun soluklu bir bağ. Güven oluşturmak ve geliştirmek çok önemli. İş ortaklarımızla özellikle B2B aktivitelerinde bunun önemi daha da artıyor. Spesifik çözümler geliştirmek de bu bağlarla gündeme gelebiliyor. Dikey sektörler dedik ve Avrupa’da bazı distribütörlerimiz bankacılıkta uzman,  bankacılık çözümlerinin ve mobil bankacılığın her noktada yaşayan insana ulaşmasını sağlıyor. İngiltere’de banka şubesi olmayan kırsal noktalara giden bir kamyonumuz, uydu bağlantısı ile her türlü işlemi yapma imkanı sağlıyor. İşte orta vadeli hedefler ve Türkiye pazarı dediğimiz zaman da hedefimiz bu gibi uygulamaları da konumlandırmak. Türkiye bizim için önemli bir pazar. Gelecek birkaç yıl boyunca çalışmalarımız artacak, çünkü bu pazara inanıyoruz. Eğitim konusunda bir iş ortağımız var ve sertifika sunacağız. Sonuçta İK yetkinliğini geliştirmek önemli. Pazarlama aktivitelerine de yatırım yapıyoruz. Türkiye’de çağrı merkezimiz var ve markamız Tooway’i, Tooway odaklı bilgilendirme kanallarını geliştiriyoruz. Facebook sayfası da hazırladık. Geçen birkaç yıl bu konuda farkındalık için yatırımlar yaptık ve yapmayı sürdürüyoruz. Spesifik bir kitleyi hedeflediğiniz zaman onların kim ve nerede olduklarını anlamanız gerekiyor. Sonuçta biz kitlesel bir ürün üretmiyoruz. Bu yönüyle örneğin bir operatör gibi görünür değiliz. Bu nedenle çözümü olmayan veya daha farklı çözüm ihtiyacı olan kitleye erişmemiz ve onlara çözümlerimizi net anlatabilmemiz gerek. Orta vade için pazarlamaya yatırım yapıyor, kanal ağ yapısını geliştiriyor, eğitim çalışmalarımıza hız veriyoruz. Hedefimiz büyümek ve çalışmalarımızı Türkiye pazarında daha da yaygınlaştırmak.” 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics