Bilişim Dünyası 19 HAZİRAN 2017 / 13:55

Doğuş Teknoloji, Ar-Ge merkezi oldu

Kurulduğu 2012 yılında bu yana müşterilerinin stratejik teknoloji çözüm ortağı olma hedefiyle faaliyetlerini sürdüren Doğuş Teknoloji, Ar - Ge merkezi oldu. Yazılım geliştirme, veri analitiği ve iş zekası, dijital dönüşüm, web tabanlı projeler, mobil teknolojiler, veri merkezi hizmetleri, siber güvenlik ve bilgi güvenliği konularında faaliyet gösteren Doğuş Teknoloji’nin Şekerpınar’daki merkezi böylece Haziran ayı itibariyle Ar-Ge merkezi olarak faaliyet göstermeye başladı.
Doğuş Teknoloji’nin kısa vadede Türkiye’de, orta vadede ise küresel ölçekte lider Ar – Ge ve inovasyon teknoloji şirketi olmayı hedeflediğini söyleyen Doğuş Teknoloji Genel Müdürü İlker Kuruöz, “Yaklaşık bir yıl önce Ar - Ge ve inovasyon verimliliğimizi yükseltmek, yetkin insan kaynağına daha fazla yatırım yapmak, ulusal ve uluslararası Ar - Ge programlarına katılmak, üniversite işbirliklerini arttırmak ve fark yaratan yeni ürünler geliştirmek hedefleriyle Ar-Ge Merkezi başvurusu yapma kararı aldık. Şekerpınar ofisimiz için başvuru sürecini başarı ile tamamladık. 2017’nin ikinci yarısında Maslak ofisimizin de Ar - Ge merkezi olması için çalışmalara başlayacağız” bilgisini verdi.
 
Dört aşamalı program
Bu karar ile şirket içinde dört aşamadan oluşan Ar - Ge Merkezi Programı başlatıldığını anlatan Kuruöz, şöyle devam etti:
“İlk projemiz; Ar - Ge Merkezi yetkinlik modelinin kurulması oldu. Şirketi rekabetçi bir Ar - Ge, inovasyon, teknoloji şirketi haline getirmeyi hedefleyen bu yetkinlik modelinin tüm yapı taşlarına ilişkin alt projeler çalışıldı. İkinci projemiz, Ar - Ge Merkezi yapısını, uçtan uca, hiç el değmeden, dijital platformda yönetmeyi sağlayan BT altyapısının kurulması idi. Ar - Ge personelinin Ar - Ge Merkezi’ne giriş yaptığı andan itibaren, bina içerisinde geçirdiği zamanı izleyen, proje yönetim sistemi ile entegre çalışan ve tüm verilerin bordro ve finansal sistemlere otomatik aktığı, tüm raporların otomatik çekildiği ve gerçek zamanlı izlenebilen bir altyapı kuruldu. Fiziksel olarak yapılan hazırlıkların BT altyapısı ile birleştirilerek tüm sisteme entegrasyonunun sağlanması üçüncü aşama oldu. Bakanlığa yapılan Ar - Ge Merkezi başvuru dosyasının hazırlanmasıyla da başvuru sürecini tamamladık.”  
İnovasyon, ödülünü de alacak
Doğuş Teknoloji’nin kurumsal temelini; Ar - Ge, inovasyon ve teknoloji geliştirme çalışmalarının oluşturduğunu anlatan Kuruöz, “Ar - Ge Merkezleri uygulama esasları ile uyumlanma sürecinin, şirketin hedeflerine ulaşmasında ve sürdürülebilir rekabet gücünde önemli katkısı olacağına inanıyoruz. Sene başından itibaren fikri haklar yönetim sürecimizi tanımlayarak, patent platformumuzu kurduk ve işletmeye başladık. Kısa süre içinde, patent başvuru sayısında çift haneli rakamlara ulaştık. Bu başarıda çalışanlarımızın emeği büyük” dedi. Doğuş Teknoloji hakkında detaylara ise www.d-teknoloji.com.tr adresinden ulaşılabiliyor.
Şekerpınar’da görev alan yaklaşık 150 personelin bu süreçte daha aktif rol alması için özel bir ödül sistemi geliştirdiklerini ve platform oluşturduklarını anlatan Kuruöz, “Ar - Ge Oyunları Ödüllendirme Platformu, kurumumuz için önemli bir değişiklik olarak ortaya çıktı. Bu altyapı, Ar - Ge personelinin ve şirketin performansını yükselten bir yönetim modeli. Her efor, fikir ve başarı için personele puan verilen bu sistemde, en yüksek puana ulaşan 20 kişi yıl sonunda maddi olarak da ödüllendirilecek” bilgisini verdi.
 
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics