Bilişim Dünyası 30 TEMMUZ 2016 / 12:20

Dolandırıcılar her yerde

Türkiye Bilişim Derneği (TBD), darbe girişimini kullanarak, halkı dolandırmaya ve kazanç sağlamaya çalışan sahtekârların, özellikle sosyal medya kullanıcılarını hedef aldığı uyarısını yaptı. Sosyal medya hesaplarında yapılan ‘Durum Çok Ciddi’, ‘Paylaşımlarınızla İlgili Ceza Gelebilir’ ya da ‘Sizin Profilinize Benzer İkinci Profil Oluşturuldu’ gibi paylaşımların gerçeği yansıtmadığına dikkat çeken TBD Başkanı İlker Tabak, dolandırıcıların, kullanıcı bilgilerini ele geçirmek ve kullanıcıdan maddi kazanç sağlamak için bu yola başvurduğunu ifade etti. Gelişen olaylar nedeniyle Facebook’u da göreve çağırdıklarını söyleyen Tabak, şu bilgileri verdi:
“Facebook uyarılarımızı dikkate alarak, Türkiye’deki kullanıcılarına yönelik uyarı yayınladı, ‘Facebook'taki güvenliğiniz ile ilgili olarak kopyalayıp yapıştırmanız istenen bir bildirim içeren paylaşımlar görmüş olabilirsiniz. Lütfen bu tip paylaşımlara itibar etmeyin. Facebook'ta paylaştığınız içerik ve bilgilerin ne şekilde paylaşıldığını gizlilik ayarlarınızdan, hesap güvenliğinizi de güvenlik ayarlarınızdan kontrol edip düzenleyebilirsiniz’ açıklamasında bulundu. TBD bünyesinde faaliyet gösteren Bilişim Elçileri grubumuz da yıllardır bu gibi mesajların zararlarına vurgu yaparak, neler yapılması gerektiğiyle ilgili yazı ve görsel paylaşımlarda bulunuyor. Sosyal medyada bu tür sahtekarlıklara karşı dikkatli olun ve bu şekildeki paylaşımlardan kaçının. Bir kurumun ya da güvenilir bir kişinin adı kullanılıyorsa resmi internet sitesini kontrol edin. Çalınan bilgileri, oltalama yönteminde de kullanabiliyorlar. İnternet ve sosyal medya kullanıcılarının bu tehlikeleri bilmesi ve buna göre kendilerini koruma altına alması gerek.”
“İnternete bağlı her türlü cihazın güvenliğini sorgulayın!” uyarısını yapan TBD açıklamasında internet dolandırıcılığına karşı önlemler şöyle sıralandı:
Sosyal ağlardaki duvara yapıştırılan mesajlara itibar etmeyin.  
Arkadaş olarak eklediğiniz kişilerin gerçek kişiler olduğuna kanaat getirmeseniz engelleyin ya da arkadaş listenizden çıkarın.
Mesajla gelen “Hediye kazandınız, hediyenizi almak için şu numarayı arayınız” gibi numaraları aramayın. Bu numaralar, yerel telefon görünümüne saklanarak başka yüksek ücretli servislere yönlendirip, size yüksek ücretli faturalar ödetebilir.
Banka, kargo bilgilerini güncelleme talebinde bulunan mesajlara itibar etmeyin.
‘Profilime kim baktı?’, ‘Kime benziyorsunuz?’ gibi mesajlara inanmayın.
Kullandığınız sosyal ağın gizlilik kurallarını öğrenin.
Sosyal ağ ve e-posta bilgilerinizi iki aşamalı kimlik doğrulamalı biçimde, telefondan doğrulama kodu gönderilecek şekilde kullanın. 
Casus programlara karşı koruma yazılımı kullanın.
Güvenliğinden emin olmadığınız sitelerden alışveriş yapmayın ve kişisel bilgilerinizi siteye girmeyin. 
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics