Bilişim Dünyası 03 HAZİRAN 2017 / 15:21

Dönüşüm farkındalığı ve entegrasyon yetkinliği buluşuyor

All-flash ve yazılım tanımlı depolama, bulutta farklı servis sağlayıcılar arasında yük paylaşımı, yani bulutta kombinasyonunun gerekliliği, her ölçekte şirket için kurumsal dönüşümün önemi Dell EMC World 2017'nin de anafikri oldu. 
Tüm sektörler için akıllı dönüşüm ve bunların entegrasyonu başlığında ‘Realize’ mottosu ile 8-11 Mayıs 2017 tarihlerinde düzenlendi. Las Vegas’ta Dell EMC World 2017 ile 14 bine yakın iş ortağını, analist ve gazeteciyi bir araya getirerek en kalabalık zirvesine de imza atan şirket, teknolojik gelişim, bunun ürün ve hizmetlerde yarattığı dönüşüme odaklandı, mttosu ele doğru bir kurumsal dönüşümün ipuçlarını paylaştı. Dijitalin iş başlığında her şeyi dönüştürürken, BT’de de değişimi beraberinde getirdiği üzerinde durulurken, BT’nin yeniden yapılanmasının bir gereklilik halini aldığına da değinildi. BT’nin dönüşümü başlığında ise hem istihdamın dönüşümü hem güvenlik odaklı dönüşüm söz konusu. BT dönüşümü başlığında veri merkezinin modernizasyonu, hizmet sunumu otomasyonu ve BT operasyonlarının dönüştürülmesi yer alırken, otomasyonun da önemi artıyor. Depolamada son yıllarda all-flash odağında yeni VMAX ile büyüme sergilendiğini belirten Dell EMC yetkililerine göre, Isılon all-flash depolama da öne çıkıyor. Entegre güvenlik ve bulutta güvenlik ile bütünleşik veri koruma imkanı sağlanırken, veri merkezlerini modernize etme odaklı araçlar da Dell EMC sunumları arasında.
 
Özel bir şirket olmanın faydaları
Dell EMC World 2017’nin açılış konuşmasını Dell Technologies Başkanı ve CEO’su Michael Dell yaptı. Tüm şirketlerin Dell çatısı altında buluşması ile küresel bir inovasyon yapısı oluşturmanın, sanallaştırmadan bulut altyapısına, birçok başlıkta yetkinliğin öne çıktığına değinen Michael Dell, Ar-Ge’ye her zaman önemli bir bütçe ayırdıklarının da altını çizdi. Kanal iş ortakları ve grup şirketleri ile işbirliğinin önemine işaret eden Dell, halka açık olmak yerine özel bir şirket olmanın fark yarattığını söyledi. CEO’ların şirketlerinde teknolojik yetkinlik beklentisi, bulut bilişim, istihdam ve güvenlik stratejilerini gerekli kılıyor. Bu noktada bulut bilişim, Dell’e göre, BT işi yapmanın adı ve bu yönüyle depolamadan çok daha fazlası. Hatta otomasyon ve etkinlik için genel bulut da yeterli değil. “BT dönüşümünde size destek için bunu nasıl kurgulamanız gerektiği konusunda çalışıyoruz” bilgisini paylaşan Michael Dell, çoklu bulut dünyasına yönelik güçlü beklentilerini şu sözlerle detaylandırdı:
“Çoklu bulut dünyası ile IoT, veri entegrasyonu, analitik gibi konularda entegrasyon yetkinliğinin önemi artıyor. Önde gelen bulut sağlayıcılarla çalışıyoruz ve bu bahsettiğim BT dönüşümü, İK değişimini de gerekli kılıyor. BT’den iş birimlerine kadar tüm taraflar için bunu biz sağlayabiliyoruz. Dijitalleşme ile artan riskler ışığında güvenliği farklı ele almak şart ve biz güvenliği altyapıdan sağlıyor, gelişmiş tehdit izleme imkanları ile iş risklerini ortaya koyuyor, böylece uçtan uca biçimde, iş ortaklarımızla birlikte bütünsel bakış açısı sunuyoruz. Zaten 4. dalga da bunu gerektiriyor.”
 
Çoklu bulut yapısına kendinizi ve verilerinizi hazırlayın
Dell’in ardından söz alan Dell EMC Başkanı David Goulden ise maliyet azaltma-çeviklik- inovasyon zorunluluğu üçgeninin iş dünyası üzerinde baskı yarattığına dikkat çekti. Dijital dönüşümü sağlamada bulut bilişim sayesinde kolaylık elde ediliyor. Bu dönüşümde hedef bulut olsa da, bunun nasıl yapılması gerektiğini, değişmesi gereken ‘bulut stratejisi’ ışığında Goulden şöyle açıkladı:
“Bu yolda ilk strateji olarak veri merkezini modernize etmek, hizmet sunumu otomasyonu sağlamak ve BT operasyonlarını dönüştürmek önemli. Uygulamalar işe değer katıyor ve bu uygulamalar bulutta işliyor. Stratejiniz bulut ve uygulamalar olduğunda, VMware öne çıkıyor, farklı bulut yapıları ve uygulamalara destek sağlıyor. Yani çoklu bulut ve şirketler için her türlü altyapı uyumu şart. İkinci strateji başlığı ise altyapı ve veri merkezini modernize etmek, flash ve yazılım tanımlı, buluta uygun ve güvenilir mimari inşa etmek. Biz bütünleşik sistemlerimizle sektörde öne çıkıyoruz. Hiper bütünleşik altyapıda VxRail uygulamasının yeni versiyonu VxRail 4.5 çıktı ve daha pratik, daha güçlü ve bulut bazında fiyatlama sunan bir yapı söz konusu. Yani nakit ödeme yok ve uzun vadeli taahhüt yerine, ödemeler pratik bulut fiyatlandırmasında. Yeni nesil PowerEdge 14G sunucuları pazara sunuyoruz. All-flash ve yazılım tanımlı depolama başlığında yeni ürünlerimiz ise VMAX 950F ve XtremIO X2.”
 
Değişim kaçınılmaz!  
Dell EMC World 2017’de sunumlarda dikkat çekilen iş dünyasının dönüşümü gerekliliğinde, fiyat odaklılıktan ziyade, kurumsal yapı ve ihtiyaçlara en doğru araçlarla yanıt aranması gerektiği üzerinde durulurken, böylece teknolojinin bir BT fonksiyonu olmaktan çıktığına işaret edildi. Yani kurum içinde en doğru dengeyi yaratmak esas önemli konu.
Kurumsal dönüşüm 8 ay önce tamamlandı ve Dell EMC yetkililerine göre, birleşme sonrası stratejileri hayata geçirme yolunda önemli gelişim sergilendi. Hedeflenen dönüşüm; iş modellerinin bir bütün olarak değişimi, analitiğe ve veriye, güvenliğe, uç noktalara bakış açısında değişimi içeriyor. Modernizasyon, otomatize etmek ve dönüştürmek ise tüm bu sürecin temeli. Dell EMC bu vizyonu hayata geçirirken, şirketlere destek olma yolunda danışmanlık yetkinliğini gösteriyor. Grup olarak dijital dönüşüm, işgücü dönüşümü, BT dönüşümü ve güvenlik dönüşümünü sağlamaya önem verdiğini belirten şirket yetkilileri, ürün portföyündeki çeşitlilikle her ölçekte şirkete ulaşmayı hedeflediklerini her konuşmada vurguladılar. Büyük şirketler, KOBİ’ler ve kamu odaklı küresel satış ekibi de bu yolda hız ve verimliliği beraberinde getiriyor, danışmanlık yetkinliğini öne çıkartıyor. 
Dijital dönüşümün DNA’sı bulut bilişim olarak tanımlanırken, terzi usulü bulut tasarımı yapabilmenin önemine, bunun da kanal yapısını her zamankinden daha önemli kıldığına işaret edildi. Sonuçta dijital dönüşüm herkese dokunuyor. Güvenlik ise bir hedef değil, bir yolculuk ve bu yolda doğru araç ve doğru insan kaynağına sahip olmak şart. Güvenliğin bu nedenle bir ekosistem olarak ele alınması gerektiğini belirten Dell EMC yetkililerine göre, tüm sektörlerde değişim de kaçınılmaz. Her şirketin bu dünyada nasıl konumlandığı ve bu değişimi nasıl görmek istediği ise esas belirleyici.
 
Dell, EMEA oturumunda soruları yanıtladı
 
“Grup şirketlerinin hepsinin farklı yetkinlikleri var. İşbirliklerine de önem veriyoruz. Sonuçta ‘özel bir aile şirketiyiz’. Bir süre önce Dubai’deydim ve Ortadoğu’daki müşterilerimizin yenilikleri benimseme hızı, eğitim ve deneyime ulaşma isteği yüksek. Burada yetenek gelişimi için neler yapabileceğimize de bakıyoruz. ‘Özel’ Dell EMC daha agresif olacak. 17 çeyrek dönemdir Dell özel bir şirket ve istikrarlı büyüyor, risk alıyor, karar alma hızı artıyor ve bu, kurumsal altyapı için avantaj. Bu yapısal avantajımız ile işimize daha uzun vadeli bakabiliyoruz. TV’de finans kanallarında hep şirketlere yol gösteren hissedar açıklamaları görürsünüz. Oysa milyonlarca müşteri ve binlerce çalışanımız var ve şirketin sahibi olarak yolu bizler çiziyoruz. Bu bence en önemli avantajımız. Yeni bir satın almayı EMC’yi alarak tamamladık. Organik inovasyonun yanında satın almalara da devam edeceğiz. Bu konuda AI, güvenlik, bulut bilişim gibi konulara yatırımlarımız olacak ve ihtiyaçlar paralelinde satın almalar devam edecek. “

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics