Bilişim Dünyası 10 MAYIS 2016 / 10:18

DorukNet müşteri memnuniyetini Helion ile artırdı

Kuruluş tarihi 1993’ten bu yana kurumlara ve şirketlere erişim servisleri, veri merkezleri ve güvenlik çözümleri özelinde kaliteli ve katma değerli çözümler sunmayı amaçlıyor.
DorukNet, teknolojik gelişmelere bağlı olarak değişen müşteri beklentilerini, HPE’den aldığı destekle karşılayacak. HPE Helion ile müşterilerine 5 yıldır sunduğu kaliteli ve verimli bulut çözümlerini pekiştiren DorukNet, müşterilerine açık kaynak kodlu ve PaaS özelinde bulut servisleri sunmaya başlıyor.
Microsoft ve VMware ile müşterilerine 5 yıldır bulut servisleri sunan DorukNet, açık kaynak kodlu bulut servislerine ve Platform as a Service (PaaS) üzerinde hizmetler verebilmek için HPE ile verimli bir çalışma gerçekleştirdi. Bulut platformlarını zenginleştirme konusunda pazardaki alternatifleri gözden geçiren DorukNet, bu noktada Hewlett Packard Enterprise’ın bulut servisleri konusundaki tecrübesinden faydalanmaya karar verdi. 9 aylık bir sürece yayılan proje için ilk etapta DorukNet’in ihtiyaçları belirlenirken, bu noktada belirlenen ürünlerin ve teknolojilerin son sürümlerinin piyasaya sürülmesi beklendi.
İşbirliği birlikte altyapısında birden fazla Hypervisor’u tek bir noktada toplayarak, müşterilere tek bir noktadan hizmet sunmayı amaçlayan DorukNet, bu noktada HPE Helion’da karar kaldı. Bunun yanı sıra müşterilere sağlanan altyapıların ilerleyen süreçte yeniden yapılandırılmaya ve gelişmeye çok açık olmaması sebebiyle zorluk yaşayan DorukNet, HPE Helion ile çok daha esnek bir altyapıyı müşterine sunabilecek.
HPE Helion projesiyle birlikte müşterilerine çok daha esnek ve kaliteli bir hizmet sunmayı amaçlayan DorukNet, Türkiye’de bu tarz bulut servisleri konusundaki bir açığı kapatmak istiyor. Türkiye’deki kurumların ve şirketlerin bu ihtiyaçlarını karşılamak için yurtdışındaki servis sağlayıcılardan destek aldığını ifade eden DorukNet Teknolojiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Vuslat Arhan, bu noktada HPE Helion’un kendilerine önemli bir avantaj sağlayacağını ifade ediyor.
HPE ile yapılan işbirliğinin Türkiye’de açık kaynak kodlu altyapıların ve servislerin geliştirilmesi adına büyük önem taşıdığını belirten Arhan, projenin ilerleyen süreçte hayata geçirmeyi planladıkları “Cloud 28 Plus” projesi için de büyük önem taşıdığını ifade ediyor.
 
Açık kaynak kodlu platformlara yönelim artıyor
Küresel pazardaki bulut servis sağlayıcılarının son dönemde açık kaynak kodlu platformlara yönelmeye başladığının altını çizen DorukNet Teknolojiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Vuslat Arhan, küresel pazarda yaşanan dönüşüm sürecinin Türkiye’de de görülmeye başladığını söylüyor. Arhan sözlerine şöyle devam ediyor:
“Küresel pazardaki açık kaynak kodlu platformlara olan yönelim, diğer pazarları da etkilemeye başladı. Türkiye’de de durum farksız. Değişen Pazar dinamiklerine uyum sağlamak isteyen müşterilerimizin talepleri açık kaynak kodlu bulut servisleri ya da PaaS üzerine yoğunlaşmaya başladı. Bu doğrultuda HPE ile gerçekleştirdiğimiz verimli çalışma ile birlikte müşterilerimiz bu taleplerini karşılamayı amaçlıyoruz.
Projenin bir sonraki adımında ‘Cloud 28+’ adlı proje için çalışmalar gerçekleştirmeye hazırlanıyoruz. Avrupa birliği fonu ile HPE’nin sponsorluğunda hayata geçmiş olan Cloud 28+ ile birlikte Doruknet, bu platforma kendi ürün ve servisleri ile üye olup sadece Türkiye’ye değil yurtdışına da servis verebilme şansına kavuşacak.”
 
ETİKETLER : DorukNet Helion