Bilişim Dünyası 19 KASIM 2013 / 17:43

Dosyalarda fırsatlar birikiyor

Hızlı büyüme sergileyen dosya paylaşım ve depolama girişimi Dropbox, gelecek haftalarda 250 bin dolar ek finansmana ulaşmaya çalışıyor. Altı yaşındaki şirketin değeri de böylece 8 milyar doları aşacak. Reuters’in Bloomberg Businessweek’in raporuna dayanarak verdiği habere göre, şirket böylece yatırımcıların desteğini alan son Silikon Vadesi girişimi olacak. Zarar üreten Twitter’ın değeri 20 milyar dolarken, iş modelini bir süre önce sadeleştirip finans desteği alan Pinterest de 3.8 milyar dolar değere sahip.

Microsoft ve Google’la olduğu kadar, benzer bir hizmeti hızlı büyüme sergileyen bulut depolama alanında sunan Box ile güçlü bir rekabet içinde olan Dropbox, elde ettiği kaynakla satışlarını artırmayı, mühendis ekibini genişletmeyi ve teknoloji satın almaları yapmayı hedefliyor.

Geçtiğimiz hafta, altı yıllık geçmişe sahip şirket iş dünyasına yönelik hizmetinde en kapsamlı yenilemeyi açıkladı. Bu yenilikler arasında kullanıcılara kişisel ve kurumsal hesaplarını kolayca korumalarını sağlayan bir özellik de var. Aynı süreçte rakipler Microsoft ve Amazon de mobil bilişim döneminin stratejik silahlarından biri olarak gösterilen bulut depolama odaklı çalışmalara ağırlık veriyorlar.

2007 yılında MIT mezunu Drew Houston ve Arash Ferdowsi tarafından kurulan Dropbox, kolay kullanımı, ayrıca farklı cihaz ve farklı işletim sistemleri arasında dosya paylaşımında uyumu sağlayan arayüzü ile geniş bir kullanıcı kitlesine ulaşmayı başardı. Öyle ki, Houston’un verdiği bilgiye göre, bu ay itibariyle Dropbox’ın kullanıcı sayısı 200 milyon oldu. Öte yandan, Rival da 2014 yılında halka açılmaya hazırlanıyor.
ETİKETLER : Dropbox

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics