Bilişim Dünyası 18 TEMMUZ 2014 / 11:52

Dubai’de yatırımlar hız kazandı

Dubai’deki yeni yasal düzenlemeler sonrası tüm kamu alanlarında son 180 güne ait görüntü kayıtlarını tutmak zorunlu hale geldi. Özellikle turistlerin güvenliği ön planda tutuluyor. Güvenliğin üst seviyede tutulduğu Abu Dabi’deki Etihad Kuleleri, yeni yasa sonrası dünyanın büyük veri depolama çözümleri üreticisi Seagate ile işbirliğine gitti.

Turizm, Birleşik Arap Emirlikleri’nin ülke ekonomisindeki en büyük dilimlerden birisi olmaya başladı. Yılda 10 milyondan fazla turisti ağırlamaya başlayan ülkeyi ziyaret eden turistlerin güvenlikleri üst düzeye çekilmeye ve olası sorunları gidermeye yönelik çalışmalar yapılıyor. Son atılan adımlardan birisi de kapalı devre kamera sistemlerinin kullanım alanlarının arttırılması ve kamuya açık alanlardaki kamera kayıtlarında son 180 günün kaydedilmesi oldu.

Özellikle pahalı hayatın ve lüks ürünlerin olduğu Etihad Kuleleri’nin yönetimi, var olan kamera sistemini 10 kat arttırma kararı alarak 450 kameralı bir sistem oluşturdu. Yeni görüntülerin arşivlenmesi de gerekiyordu. Bu durum ve gelişen kapasite, destek ihtiyaçlarına bağlı olarak maliyetleri arttırıyordu.

Kule yönetimi çözüm olarak büyük veri depolama çözümleri üreticisi Seagate ile işbirliğine gitti. Oluşturulan sistemde yüksek kapasiteye, videoların kurtarılmasında güvenirliğe, hızlı aktarım yapabilme yeteneğine sahip olan Seagate’in Enterprise Capacity diskleri kullanılmaya başlandı. Yüzde 50 daha az enerji tüketimi sunan disk ailesi sayesinde sistemin oluşturduğu maliyetler de azaldı.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics