Bilişim Dünyası 15 NİSAN 2011 / 21:18

Dünya devlerine destek, fark yarattı

Dünyanın önde gelen şirketleri ile önemli çalışmalara imza atan Nexum Boğaziçi, yeni projeler için hazırlanıyor. Kuruluştan kısa bir süre sonra ihracat adına ilk çalışmalarının, Bosch Siemens Ev Aletleri BSH için ‘Nectar Projesi’ olduğunu söyleyen Nexum Boğaziçi CEO’su Emre Gürül, şu bilgileri verdi:
“Bu proje 5 yaşında ve ikinci dönemi de başladı. BSH’nin hedefi, şirket kural ve önceliklerine uygun, standart bir uygulama sahibi olmaktı. Sonuçta BSH, 50’nin üzerinde ülkede ve grup bünyesinde onlarca internet sitesi var. Bu yapıda 16 tane marka ve mikro siteler var. Bizden web içerik yönetim sistemi istediler ve altı aylık bir çalışmanın ardından, 2006 Haziran’ında bunu tamamladık. Bugün 150’nin üstünde web sitesini barındıran tek bir uygulama oldu. Almanya’da barındırma ortamında bizim hazırladığımız bu uygulama, tüm dünyadaki BSH sitelerinin hazırlanmasında kullanılan bir uygulama. Ama bu yapı 2006 yılı teknolojileri, o zamanki iş ihtiyaçları ile hazırlanmıştı. 2010 yılı içinde bunu son teknolojiye uygun hale getimek istedik ve 150’nin üstünde internet sitesine hazırladığımız uygulamanın ikinci sürümünü yazdık. Bu sürümde sitelerin hazırlanma ve yenilenme süreçlerini optimize etmeye odaklandık. Artık site yenileme veya ek içerik koyma süreçleri çok hızlı. 150 sitenin 100 tanesi bu yeni uygulamayla yayında. Eski yapıyı kullanan 50 siteyi de 1-2 ay içinde bu yeni sürümle bütünleştireceğiz.”
BSH’ye ek olarak, benzer bir çalışma Sony ile de yürütülmüş. Gürül, 50 uluslararası Sony sitesinin tüm önyüzlerinin hazırlanması çalışmalarını yürüttüklerini belirterek, “Avrupa’daki BT şirketlerinin eleman eksikliği büyük. Biz de BSH referansımızla, İsviçre’deki bir BT şirketinin iş ortağı olduk” dedi. Şu anda şirket merkezinin bulunduğu binada ikinci ofislerini açmaya hazırlandıkları bilgisini de veren Gürül, “Almanya’nın ikinci en büyük tur operatörü Dertour’a 2004’ten beri çevrimiçi rezervasyon sistemleri ile ilgili hizmet veriyoruz. Darty Türkiye operasyonunun başarısının ardından, Darty İsviçre ve İspanya’da da iş zekâsı alanında çalışma yaptık. ‘Web analytics’ alanında danışmanlık hizmeti de sunuyoruz. Orta vadede Avrupa’da bir satış ve pazarlama ofisi açma hedefimiz var” dedi.
E-ticaret alanında yeni çalışmalar, 2011 yılında şirketin önemli bir önceliği. Bir diğer öncelikli alan ise mobil uygulamalar. Bu iki alanda büyüme hedeflerinin altını çizen Gürül, şöyle devam etti: “2010 sonu itibariyle Turquality akredite danışman şirketi olduk. Turquality çatısı altında Türkiye’nin en büyük 60’ın üstünde markası var. Bizim de önerebildiğimiz çok hizmetimiz var ve bu şirketler, bu hizmetlerden yüzde 50 indirimle yararlanabilecek. Kalan yüzda 50’lik bölümü ise devlet karşılayacak.”
ETİKETLER : Sayı:817

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics