Bilişim Dünyası 02 EKİM 2011 / 21:03

Dünya genişbant forumu göz kamaştırdı

Yeni teknolojilerin tanıtıldığı Dünya Genişbant Forumu 2011 (Broadband World Forum 2011) etkinliği 27-29 Eylül tarihleri arasında Paris’te gerçekleştirildi.

Her yıl düzenli olarak Paris’te kapılarını açan Dünya Genişbant Forum, önümüzdeki yıl Amsterdam’a taşınacak. Yeni teknolojilerin ön plana çıktığı renkli görüntülere sahne olan ve Türkiye’den de birçok katılımcı şirketin yer aldığı etkinlikte, fuar alanının dışında düzenlenen toplantılarda şirketler ilgili projelerini katılımcılarla paylaşma olanağı buldu. Üç günde yedi binin üzerinde ziyaretçinin geldiği tahmin edilen etkinlikte, dünyanın çeşitli ülkelerinden irili ufaklı 200 farklı şirket ise stantlarıyla yer aldı.

Alcatel-Lucent’tan daha hızlı internet teklifi
Genişbant Forum’un katılımcılarından Alcatel-Lucent, etkinliğin fuar bölümünde birçok yeni ürün ve çözümünü tanıttı. Bunlardan bir tanesi de “Get to Fast, Faster” sloganıyla tanıtılan VDSL2 çözümü. Bu ürün mevcut bakır kabloların fiber kablolarla bütünleştirilip mevcut hızlı internetin daha da hızlı bir şekilde kullanılmasına olanak sağlıyor. Ürünle ilgili bilgi aldığımız Alcatel-Lucent Ağ Grubu Kablolu Teknolojiler Bölümü Kıdemli Pazarlama Müdürü Ana Pesovic, bu alanda devrim niteliğinde bir ürüne imza attıklarını belirti.
Bu teknolojiyle 100 megabit ve üzerindeki hatların daha da hızlanmasının mümkün olduğu kaydeden Pesovic, “Bu ürünle bakır hatlardan gelen veriyi fiber hatlarla bütünleştirip hızını artırabiliyoruz. Böylece altyapı sahibi bakır kablolarını söküp fiber döşemek yerine bakır-fiber bütünleşmesiyle hem maliyetlerini kısmış oluyor hem de abonelerine daha yüksek hızlarda hizmet verebiliyor” dedi. Pesovic bu hizmetin Avrupa’da Türk Telekom, Belgacom, A1 GTelekom Austria, Swisscom, Orange ve P&T Luxemburg gibi operatörler tarafından tercih edildiğini ve hız olarak da yüzde 90 ile 150 oranında artışlar sağladıklarını sözlerine ekledi.

Çokluekran video platformu
Alcatel-Lucent’ın Genişbant Forum’da tanıttığı bir diğer ürün ise çokluekran video platformu oldu. Alcatel-Lucent bu ürünü de doğrudan servis sağlayıcılara sunuyor. Ürünle servis sağlayıcılar abonelerinin, tüm video içeriklerini bir tablet ya da akıllı telefondan senkronize etmesini, yönetmesini ve kaçırdıkları programları kaydedip uygun zamanda seyredebilmeleri gibi özellikler sağlayabiliyor. Servis sağlayıcılar için son derece açık bir platform sunduklarını kaydeden Alcatel-Lucent EMEA Pazarlama Direktörü Steve Davidson, “Bu sistem her türlü işletim sistemine ve cihaza açık bir platform. Müşterilerimizin aboneleri akıllı tüm cihazlardan kişisel televizyon, sosyal ağlardaki videolar gibi kayda değer içeriklerini kolayca yönetebiliyor, tabletlerini bir uzaktan erişim cihazına dönüştürüyor video dışında müzik ve fotoğraf dosyalarını da diledikleri ekranlarda görüntüleyebiliyor” dedi.

Infovision ödüllerinde Alcatel-Lucent imzası

Her yıl bu etkinlikte dağıtılan İnfovision Ödülleri’nde Alcatel-Lucent bir de ödül aldı. Etkinliğin Platin ve kurumsal kayıt sponsoru olan Alcatel-Lucent, Genişbant Giriş Ağ Teknoloji ve Hizmetleri kategorisinde lightRadio alanında bir ödüle sahip oldu. Alcatel-Lucent’ın lightRadio portföyünde mobil operatörlerin müşterilerinin taleplerini enerji tasarrufu sağlayıp maliyetlerini kısarak sunacakları mobil veri çözümleri oluşturuyor.
ETİKETLER : Sayı:840

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics