Bilişim Dünyası 04 HAZİRAN 2014 / 12:46

Dünya Kupası'nda güvende olun

Brezilya'da Dünya Bankası rakamlarına göre her 100.000 yetişkine 118 ATM düşmekte. Ülke ATM sayısı bakımından ülke dünyada dokuzuncu sırada. Bu durum dolandırıcılara “Chupa Cabra” cihazları denilen sıyırıcılar yerleştirmek için birçok fırsat sunmakta. Kredi kartı klonlama canavarları Dünya Kupası öncesi Brezilya’da pusuda
- Kredi kartı klonlama konusunda uzmanlaşmış en yaratıcı ve aktif suçlardan bazıları Brezilya'da yaşanıyor.
- ATM kullanırken veya kredi kartınızla ödeme yaparken dikkatli olun. Brezilya'daki siber suçluların sürekli faaliyette olduklarını unutmayın.
- İşlemlerinizin gözünüzün önünde olmasının çok daha güvenli olduğunu da unutmayın. Kartınızı gözünüzün önünden kaçıracak rastlantılara veya yanlışlıklara karşı dikkatli olun. Böyle bir durumda geri aldığınız kartın sizin kartınız olduğundan emin olun.

PoS ve PIN-ped zararlı yazılımı

Chupa Cabra adı verilen zararlı yazılım ve Brezilya'da geliştirilen 2010 yılından beri aktif ve birçok değişkene sahip bir zararlı yazılım ailesi olan Trojan-Spy.Win32.SPSniffer ülkede yaygın olarak kullanılan PoS ve PIN-ped cihazları etkiliyor. Bu cihazlar USB veya seri port üzerinden bir bilgisayara bağlıdır ve elektronik fon aktarımı (EFT) yazılımları ile iletişim sağlıyor. Trojan bilgisayara virüs bulaştırıyor ve bu portlardan iletilen verileri çalıyor.

PIN, en yaygın olarak üçlü DES şifreleme kullanılarak girildiği anda şifreleniyor. Ancak Track 1 verileri (kredi kartı numaraları, son kullanım tarihi, hizmet kodu ve CVV) ve kamu çip verileri, eski ve çağdışı cihazların donanımlarında şifrelenmiş olarak durmakta. Bunlar USB veya seri portlar üzerinden açık metin olarak bilgisayara gönderiliyor. Bu verilerin yakalanması kredi kartlarının klonlanması için yeterli.

  • Kredi kartı ekstrenize dikkatlice bakın, tüm işlemleri kontrol edin ve şüpheli bir işlem gördüğünüzde derhal bankanızı bilgilendirin.

  • Mümkün olduğunda ödeme yapmak için kablosuz bir PoS cihazı kullanın. Seri veya USB portlarına bağlı eski cihazlardan biraz daha güvenlidirler.


Brezilya'da ATM kullanmak

PIN girerken elinizi kullanarak tuş takımını kapatın. Bu, şifrenizi öğrenmek için gizli kameralara güvenen sıyırıcıları engellemek için harika bir yoldur.

  • Size doğru görünmeyen bir durumla karşılaşırsanız, bankayı veya makinenin sahibini bilgilendirin ve paranızı çekmek için başka bir yere gidin.


Kaspersky Lab’in Global Araştırma ve Analiz Ekibi Kıdemli Güvenlik Araştırmacısı Fabio Assolini şunları söyledi: “ATM kullanırken veya kredi kartınızla ödeme yaparken dikkatli olun. Brezilya'daki siber suçluların sürekli faaliyette olduklarını unutmayın. Terliklerini ve şortlarını giymiş gezinir gibi yaparken sıyırıcılarını kalabalık bankaya takmaya çalışan bir suçluyu gündüz bile görebilirsiniz. Ayrıca, işlemlerinizin gözünüzün önünde olmasının çok daha güvenli olduğunu da unutmayın. Kartınızı gözünüzün önünden kaçıracak rastlantılara veya yanlışlıklara karşı dikkatli olun. Böyle bir durumda geri aldığınız kartın sizin kartınız olmayabilir.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics