Bilişim Dünyası 27 OCAK 2014 / 08:08

Dünyadaki ilk ‘Akıllı Devriye’ Ekin Teknoloji’den

Ar-Ge çalışmalarını Bilkent Cyberpark’ta gerçekleştiren Ekin Teknoloji’nin Program Yöneticisi İsmet Çelebi, son geliştirdikleri ‘Akıllı Devriye’ ile dünyada bir ilke imza attıklarını kaydetti.

Ekin Teknoloji’nin güvenlik alanında özel kritik bilişim sistemlerinde faaliyet gösteren, yüzde 100 milli bir şirket olduğunu dile getiren İsmet Çelebi, şirketin; büyük ölçekli sistemler, ürünler ve katma değerli hizmetlerin araştırma, tasarım, geliştirme, bütünleştirme ve bakım süreçleri üzerine çalıştığını aktardı. Çelebi, “1998 yılında kurulduk. İnovasyon ve kalitenin sürekli iyileştirilmesi şirket kültüründe yer alıyor. Ekin Teknoloji; suç, terör, stratejik yerlere saldırılar, doğal felaketler ve diğer acil durumlar gibi tüm hesaplanabilir risklerden vatandaşları korumak için çalışıyor. Şehir ve toplum, kritik tesis ve altyapıların, ulaştırma, sınır ve önemli varlıkların güvenliğini sağlamak için gözetim ve ağ tabanlı teknolojiler sayesinde gelişmiş yetenekler sunuyoruz. Çok yönlü çözümlerimiz; olayların yönetiminin ve acil durum hizmetleri müdahalesinin koordine edilmesi amacıyla bütünleşik ve akıllı sistemlerin uygulanması esasına dayanıyor. Yerel uzmanlıklar sağlamak ve küresel pazarlara ulaşmak ana hedefimiz” açıklamasını yaptı.

Azerbaycan ve Birleşik Arap Emirlikleri Akıllı Devriye’nin ilk müşterileri
Ekin Teknoloji’nin dünyadaki ilk ‘Akıllı Devriye’yi (Intelligent Patrol) geliştirdiğini vurgulayan Çelebi, sözlerini şöyle sürdürdü: “Akıllı Devriye’nin Ar-Ge çalışmalarını Bilkent Cyberpark’ta gerçekleştirdik. Teknolojisi; araçlara kolay monte edilebilen, tamamıyla modüler, patentli bir yapıda. Sistem sayesinde araçlar hareketliyken bile plaka tanımları yapılarak gerek çalıntı araç gerekse sahte plaka ve hız tespitleri gibi süreçler kolayca çözümlenebiliyor. Hem park halinde hem de hareketliyken çalışabiliyor. Görüş alanında bulunan tüm plakaları otomatik okuyup sorgulayan ve kaydeden özelliklere sahip. Arka ve ön kamerayla devamlı kayıt alıp tüm araçların hızlarını okuyabiliyor ve ihlalleri otomatik oluşturuyor. ‘Akıllı Devriye’ye sahip araçlar birbirleriyle haberleşebiliyor ve alınan canlı görüntüler de merkezden izlenebiliyor. Harita üzerinden takibin de mümkün olduğu sistemde; yüz tanıma, hava kirlilik ölçüm algılayıcıları gibi özellikler de opsiyonel olarak bulunuyor. ‘Akıllı Devriye’yi, Paris’te gerçekleşen, devletlerin iç güvenlik profesyonellerine yönelik ilk uluslararası bienal niteliğindeki 18. Milipol Fuarı’nda da tanıttık. Dünyada bir ilk olan sistemin yurtdışındaki ilk müşterileri arasında; Azerbaycan ve Birleşik Arap Emirlikleri de bulunuyor.”
Biz Telefunken donanımlarını, Telefunken Security ise Ekin yazılımlarını kullanıyor
İsmet Çelebi, “Ekin Teknoloji, İstanbul merkezli bir şirket. Türkiye’nin her bölgesinde ofislerimiz bulunuyor. Bilkent Cyberpark bünyesinde Ar-Ge çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bunun yanı sıra, Rusya, Azerbaycan ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkelerdeki ofislerimiz sayesinde kırktan fazla ülkeye güvenlik teknolojisi ihraç ediyoruz. Türkiye
çapında; NATO Zirvesi, Mobese sistemi ve ‘Universiade’ organizasyonunun sayısal video güvenlik sistemleri projelerini tasarladık ve hayata geçirdik. ‘Kritik Bölge Güvenlik Kontrol Çözümleri’, ‘Kent Güvenlik Çözümleri’, ‘Trafik Kontrol Çözümleri’, ‘Entegre Merkezi Yönetim Çözümleri’ ve ‘Bina Güvenlik ve Yönetim Çözümleri’ ile dünya çapında hizmet veriyoruz. Telefunken Security ile iş ortaklığı anlaşması yaptık. Projelerimizde biz Telefunken donanımlarını, Telefunken Security ise
büyük ölçekli güvenlik,
gözetim ve trafik kontrol sistemlerinde Ekin Teknoloji yazılımlarını kullanıyor” şeklinde konuştu.
ETİKETLER : Sayı:956

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics