Bilişim Dünyası 26 MAYIS 2014 / 08:11

Dünyaya açılan oteller devri

Vega Yazılım Genel Müdürü İsmail Turgutalp, hazırladıkları sektörel yazılımlar, otelleri dünyaya açan InnGenius ve Şefim ile hızlanan tüm küresel rezervasyon platformlarını buluşturma çalışmalarını anlattı.

InnGenius bir ‘otel ön ofis yönetim’ sistemi. Bunu kullanmak için ne yapmalı?
Vegayazilim.com.tr sitemizde yükleme hemen yapılabilir. Kayıt bilgilerini girdikten sonra program çalışmaya hazır. Web üzerinde çalışan bu SaaS çözümü ile BT birimi üstündeki yük hafifliyor. Sunucu bulundurmuyorsunuz. İnternetteki her türlü işletim sistemine sahip en basit cihazla bile bu programı kullanabilirsiniz. 26 yıl içinde geliştirdiğimiz 100’ün üzerinde projemiz, 17 dikey sektörde yazılımlarımız var. Türkiye’de 48 bin şirket yazılımlarımızı kullanıyor. 340 binin üzerinde kullanıcımız var. Merkezimiz ise Ankara’da.

Kamu ile çalışmalar var mı?
Kamu için de projeler hazırladık. Bunlardan biri Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na hazırladığımız proje. Ozon tabakasını incelten gazların kontrolünü yapan bir programı AB destekli bir proje olarak sunduk. Türkiye’ye ithal edilen 100’ün üzerinde ozon tabakasını incelten gaz var. Bu gazların Türkiye’ye girmesi, ilgili cihazlarda kullanılması gerek. Ama yasal olmayan satış ve kullanımlardan dolayı AB’nin yaptığı ölçümlerde Türkiye üzerinden çıkan gazların iyi olmadığı tespit edilince, AB destekli bu proje hazırlandı. Türkiye’de bu gazla ilgili ne kadar ithalat yapan şirket varsa, bütün kontrolü bakanlık yıllardır bu projemizle takip ediyor.

Yurtdışındaki çalışmalar neleri kapsıyor?
Başta Azerbaycan olmak üzere çevre ülkelerde ERP programlarımız kullanılıyor. Yurtdışında asıl yoğunluk ‘Şefim’ isimli restoran otomasyonumuzda. Aliyev’in sarayında bile kullanılıyor. 5 ülkede ofisimiz var ve orada çalışmalar hızlanacak. Kuzey Irak’taki ofis çok iyi çalışıyor ve hem sektöre özel ERP’ler hem ‘Şefim’ uygulaması ile satışlarımız çok. ‘Şefim’in özelliği çok dilli olması. Bu yönüyle ‘Şefim’ ve ‘InnGenius’ uluslararası özelliğe sahip. Sonuçta restoran çalışma sistemi ve işlemler hep aynı. Dil farklı da olsa süreç belli. Otelcilikte de adımlar küresel bazda büyük ölçüde standart. Böyle ortak özelliklere sahip olan sektörlerde şansımız büyük. Bunlarla dünyaya açıldık. Otel veya restoran işletmecisi değiliz, ama bu sektörlerin tüm süreçlerini onlar kadar iyi biliyoruz. İşletmeye açılan her otel belli işlemler, yani giriş, çıkış işlemleri, oda temizliği için böyle bir program alır. Bizim farkımız otellerin müşteri temininde de bunun kullanılabilmesi. Eskiden turizmde acentelerin önemi büyüktü. Ama dünyada bu uygulama yapısı büyük ölçüde bitti. Booking.com, Türkiye’de en iyi bilinen satış kanalı. Otelinizle booking.com’a üye olup, odalarınızı oradan yayınlamaya başladıysanız, booking.com’un etkin olduğu ülkelerin tamamında aslında otelinizi pazarlıyorsunuz. Tüm bu kanalların analizini yaptık. Booking.com, Türkiye’de iyi biliniyor ama Avrupa’da bilinirliği yüzde 30’larda. Avrupa’da hotels.com ve expedia.com ön planda. Yani tüm bu kanalları kazanabilmek gerek.

 InnGenius ne yapıyor?
Kanal yönetimi imkanını otele sunuyoruz. Bir otel yapımızda yerini aldığı zaman bin 600 kanalda tüm dünyaya kendini tanıtabilir. İşletmedeki satış ve yönetim ekranları özelleşebiliyor. Kullanıcının bütün işlemlerinin log’ları mevcut ve yetkiye bağlı görülebilir. Satış sistemiyle ilgili sınırsız protokoller ve kampanyalar oluşturabilir, pazarlama departmanının yükünü otomasyona bağlayabilirsiniz. Bunlar oluşturulduktan sonra program her şeyi otomatik olarak kendisi yapar. Kat görevlileri için hazırlanan menülerde kat görevlileri oda durumları ile ilgili tüm işlemleri tabletlerde işaretler, ön bürodaki görevlileri anlık olarak çevrimiçi haberdar eder.

Bu yapıyı ne zaman hayata geçirdiniz?
Üç ay önce yayına çıktık. Küresel bazda sunucularda bu yapıyı barındırıyoruz. Bunlar birbiri ile senkronize çalışır, birinde sorun olduğunda kullanıcı bunu hissetmez bile. Bireylerin ve tesislerin her noktadan bu sistemi kullanabilmesini sağlıyoruz. Tayland’da Phuket adasında bir otel, programımızı kullanmaya başladı mesela, memnun kaldı, bizden acentelik de istedi. Programda çevrimiçi görüşme özelliği var. Müşteri istediği zaman merkezle internet üzerinden görüşme yapabiliyor, özel raporlar talep edebiliyorlar. Küresel reklam kanallarının hepsini kullanacağız, küresel bazda bazı sektör fuarlarına katılacağız. Üç aylık bir yapı bu, ama yurtdışında 28 ülkede 400’ün üzerinde şirket bu programı kullanıyor.

Peki ya Türkiye?
Türkiye’deki otellere yönelik tanıtım için önce bayilerimizi bilgilendirdik. Türkiye’de 240 bayimiz var. Bunları gruplar halinde Ankara’daki merkezimize çağırıp bu yapıyı anlattık. Onlar da bulundukları noktalarda ziyaretlerini yaparak otellere satışlarını başlatıyorlar.
Sonuçta daha çok ziyaretçi ve tanıtım için daha çok kanal kullandığınızda, süreç takibi, yönetim de zorlaşıyor. InnGenius burada devreye giriyor. Tüm işlemler otomatik. A oteli 10 kanalda da üyeliğini yaparak, reklamını yapıyor ve rezervasyon kabul ediyor. Bu kanallardan birinde müşteri bir tarih için oda rezervasyonu yaptığında diğer tüm kanallarda söz konusu tarihi rezerve olarak görünüyor. Bu, tesis için karmaşanın ortadan kalkması ve birden çok kanalda gönül rahatlığı ile yer alabilmesi demek. Acente bağımlılığı bitiyor. Tesislerin sezon süreleri de böylece uzayacak. Bu kanallarda tanıtımını yapan otellerin InnGenius’u kullanması ülke turizmini olumlu etkiler. InnGenius platformu ile bu kanalları doğru yönetebilen oteller avantajlı çıkacak. Tüm bu kanallarla çevrimiçi çalışıyoruz. Bu da tarih, ödeme gibi bilgileri içeren evrak kayıp ihtimalini ortadan kaldırıyor. Tüm rezervasyon tarih, ödeme bilgileri gibi detaylar InnGenius’ta otomatik olarak sisteme işleniyor. Otomasyonla iş yükü ve hata ihtimali ortadan kalkıyor.

2014 yılı hedefleriniz neler?
InnGenius ve Şefim ile ilgili yurtdışı çalışmalarımızı daha da artırmak istiyoruz. Yurtiçinde zaten oluşmuş bir pazarımız, zengin satış kanalımız var. Asıl amacımız yurtdışındaki pazarı da yakalamak.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics