Bilişim Dünyası 26 MAYIS 2014 / 08:14

Dünyaya bildiri yönetimi hizmeti veriliyor

Bilkent Cyberpark’ın bünyesinde yer alan Molkay Yazılım’ın Genel Müdürü Okay Mollamustafaoğlu ‘OpsGenie’ adlı ürünlerinin getirdiği avantajları anlattı.

Bilkent Cyberpark’ta Ar-Ge faaliyetlerini sürdüren Molkay Yazılım, ağ yönetim sistemleri, bütünleştirme yazılımları, yazılım geliştirme ve ağ uygulamaları üzerine çalışıyor. Okay Mollamustafaoğlu, ‘OpsGenie’ adlı ürünleriyle dünya çapında sistem yöneticilerinin ve yazılım geliştiricilerin hayatını kolaylaştırdıklarının altını çizdi. Ürün hakkında detaylı bilgi veren Mollamustafaoğlu şunları kaydetti: “OpsGenie bir bulut servisi. Ağ ve sistem izleme yazılımlarıyla bütünleşik çalışarak başta bilişim sektörü olmak üzere tıp, hizmet, üretim, medya ve yayın gibi pek çok farklı sektörün üretim ve yazılım sistemlerinde bir sorun oluştuğunda doğru zamanda doğru kullanıcıları uyarıyor. Her geçen gün gelişen ve karmaşıklaşan sistemlerin izlenmesi için şirketler alanında uzman uyarı yönetimi ürünleri kullanmakta. Yazılım sistemlerinin büyümesi, donanım ve sistem ihtiyaçlarının artması, izleme ihtiyacını ve karmaşıklığını çoğaltmakta ve birden fazla izleme aracının kullanılmasına sebep olmakta. ‘OpsGenie’ ile sistem sorunlarından anında haberdar olunuyor ve bu alanda verdiği hızlı hizmeti ve barındırdığı çeşitli özellikleriyle dünya çapında farkını ortaya koyuyor.”

Benzer uyarılar birleştirilerek tek uyarı şeklinde sunuluyor
‘OpsGenie’nin avantajlarını anlatmaya devam eden Mollamustafaoğlu, “Herhangi bir yazılım, donanım ya da sistemin gidişatıyla ilgili sorunları ya da uyarıları anlık bildirim (push notification) ile e-posta, kısa mesaj, telefon araması ve sohbet kanalları aracılığıyla ilgili kişilere iletilmesini sağlıyor. Bunun için söz konusu kanalların hangisi veya hangileri üzerinden uyarılmak istediğinizi belirleyip öncelik sıralamasında bulunmanız yeterli. ‘OpsGenie’ nöbet sistemi özelliğini kullanarak bildirimlerinizin kimlere, ne zaman gideceğini de ayarlayabilirsiniz. Paslama (Escalation) özelliğiyle alacağınız bildirimlerin size ulaşmaması halinde başka kimlere gitmesi gerektiğini düzenleyebilirsiniz. ‘OpsGenie’ farklı sistemlerden gelen uyarıları masaüstü, tablet ya da cep telefonunuzu kullanarak tek bir yerden görmenizi ve yönetmenizi sağlar. Ürünün bir diğer özelliği de benzer uyarıları birleştirerek tek uyarı şeklinde sunabilmesi. Bu şekilde istenmeyen bildiri tekrarlarından kaçınabilirsiniz. ‘OpsGenie’ üzerinden, sunucularınızda herhangi bir sorun çıktığında sisteminize yeni bir sunucu eklenmesi veya var olan sunucuların yeniden başlatılması gibi işlemleri sağlayabilirsiniz. ‘OpsGenie’, gönderdiği bildirileri kimlerin ne zaman gördüğünü ve gördüğüne dair harekete geçip geçmediğini de kullanıcılarının takip etmesine olanak veriyor. Ürün, müşteri ilişkilerini kolaylaştırmak için de özellikler sunuyor. Sanal çağrı merkezi (incoming call) özelliğiyle müşterilerinizin size ‘OpsGenie’ üzerinden telefonla çok hızlı bir şekilde ulaşmasını, müşterilerinizden gelen e-postalardan anında haberdar olmanızı, sosyal medya takip sistemleriyle bütünleştirme yaparak şirketiniz hakkında yazılan sosyal medya mesajlarını anında öğrenmenizi sağlıyor. Ayrıca Amazon Web Services, New Relic, Nagios, Pingdom, Librato, Zabbix, Circonus ve StatusCake gibi alanında bilinen yazılımlarla bütünleşik olarak bu yazılımlara bildiri iletme ve mobil yönetim özelliği kazandırıyor” açıklamasını yaptı.

ABD’den Fas’a müşteri çeşitliliği
“Ürünün ilk sürümünü henüz geçtiğimiz yıl yayınlanmamıza rağmen şimdiden Amerika Birleşik Devletleri, Güney Amerika, Avustralya, İngiltere, Fransa, Almanya, Kanada, Hindistan, Fas ve Japonya gibi pek çok yerden müşteri kazandı” diyen Okay Mollamustafaoğlu, ‘OpsGenie’nin ABD’nin tanınmış televizyon ve radyo kurumları, dünyanın en saygın yayın ve finansal endeks şirketleri, dünya çapında hizmet veren e-ticaret siteleri, veri depolama şirketleri, mobil reklam ağları ve pek çok alanda faaliyet gösteren şirkete bildiri yönetimi hizmeti sağladığını vurgulayarak konuşmasını şöyle tamamladı: “15 günlük ücretsiz deneme paketiyle tüm özellikleri deneyip deneme paketi bitiminde size uygun olabilecek dört paketten birini seçip kullanmaya devam edebiliyorsunuz. Molkay Yazılım olarak ‘StatusSiren’ adlı bir başka ürünümüz de deneme yayınında. Kullanımı tamamen bedava olan bu platform, bulut servis sistemi kullanan şirketlerin durum sayfalarının takibini tek kanal üzerinden yapmanıza imkân veriyor. Şu anda Amazon Web Services, Windows Azure, Google, Rackspace ve GitHub servislerinin durumları takip edilebiliyor. Molkay Yazılım ağ izleme yazılımı alanında on yıldır çalışıyor; ABD’de kuruldu ama Ar-Ge çalışmalarımıza Bilkent Cyberpark’ta devam ediyoruz.”
ETİKETLER : Sayı:973
YORUMLAR
Abdurrahim Eke 03 HAZİRAN 2014 / 14:46 0 0
Merhabalar Türker bey,

Kullanıcılarımızın en az düzeyde kod ve konfigurasyon yaparak sistemimizi kolayca kullanabilmeleri için özel çaba sarfediyoruz.

OpsGenie nin bilindik izleme yazılımları ile hazır entegrasyonu bulunmaktadır ( Nagios , New Relic, Cloudwatch vb ) , bunlardan birini kullanıyorsanız ek yazılım yazılmasına gerek kalmıyor, fakat hem OpsGenie hem izleme yazılmı tarafında bir takım konfigurasyonların yapılması gerekiyor .

En basit entegrasyon tipi email, uyarı yazılımları email atabiliyorsa onları çok kolay bir şekilde OpsGenie ile entegre edebilirsiniz.

OpsGenie nin ayrıca hazır entegrasyonu olmayan sistemler için Lamp ve Marid isimli araçları bulunmaktadır, eğer izleme sisteminiz komut satırından bir çağrı yapabiliyorsa Lamp aracını çağırabilir , Lamp aracı kullanıcılarımıza kod yazmak için bir altyapı sunuyor.

Mevcut entegrasyonlarımızı ve araçlarımızı destek sayfalarımızdan inceleyebilirsiniz . Sonuç olarak kullanılan izleme sistemine göre yapılması geren entegrasyon adımları ve yazılım ( kodlama ) gereksinimleri değişebiliyor.

Daha fazla bilgi edinmek isterseniz sitemizdeki Contact Us bölümünden bize email ile ulaşabilirsiniz.

support.opsgenie.com

İlginiz için teşekkürler, iyi günler dilerim.
TurkerCanbazoglu 30 MAYIS 2014 / 14:13 0 0
benin anladığım, çeşitli bilişim sistemlerinden ortaya çıkan uyarılar (alerts) OpsGenie ürünü ile entegre ediliyor. YAni son adımda OpsGenie ile kurumun bilişim sistemlerini entegre edici yazılımların (az da olsa) yazılması gerekiyor. Yanlış mı anladım? yani bir customization yapılması gerekiyor.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics