Bilişim Dünyası 19 AĞUSTOS 2013 / 08:07

Dünyayı değiştirmek üzerine bir kuluçka merkezi: Startup Kitchen

Yalın girişim modeli üzerine hareket eden ve yaratıcı kişileri bünyesinde istihdam ederek projeler oluşturulmasını hedefleyen Startup Kitchen, projeleriyle geliyor.

Türkiye’de bilişim pazarına bakıldığında yazılım ve hizmet alanında oldukça geride olduğumuz, pazarın bu konuda emekleme aşamasında olduğu görülüyor. Yazılım ve hizmet alanındaki girişimlerin önemi bu sebeple daha da artıyor.
Katma değerli yatırımların ortaya çıktığı sayısal hizmet alanında yaklaşık 11 yıldır hizmet veren Tart New Media, artık bünyesinde yeni projeler oluşturulmasını sağlayacak bir yapıya geçiyor. Dönüşüm sürecinde adını da değiştirerek Startup Kitchen ismini alan şirket, görülmemiş bir kuluçka merkezi haline geliyor.
Startup Kitchen Program Yöneticisi Emrah Olgun ile şirketin dönüşüm hikayesini ve Türkiye’deki girişim mantığı üzerine bir söyleşi gerçekleştirdik. Daha önce birçok projeyi başarıyla teslim etmiş ve geçimini hizmet vererek sağlayan Tart yapısından vazgeçerek tamamen girişimcilik üzerine odaklanma riskini alarak yola çıkan şirket, şimdi ülkedeki cevherleri yalın girişim modeliyle gerçeğe dönüştürmeye çalışıyor.

Star Wars sevgisi önemli bir kriter
Emrah Olgun, 14 haftalık yaz kamplarına kabul ettikleri “açık fikirli, yaratıcı” gençler arasında seçilenlerin ekibe katıldıklarını ve proje bazlı olmak üzere çalışmaya başladıklarını ifade ediyor. Yani fikre sahip girişimcilerin yatırım aradığı bir kuluçka merkezinin ötesinde girişimci adayları birer çalışma arkadaşına dönüşüyor. Olgun’un verdiği bilgiye göre, bu kamplarda yaratıcılık ve sorumluluk alabilmek büyük önem taşıyor ve “Star Wars ya da Battlestar Galactica” sevmek bazen en mühim özelliklerden biri olarak kabul ediliyor.
“Biz, farklı özellikleri bulunan ve çok da bunu açığa çıkarma fırsatı bulamayan, toplumdan biraz uzak duran kişilere olanak taşımak istiyoruz” diyerek Türkiye’de istediği yaratıcılıkta işleri yapamayan kişileri hedeflediklerini aktaran Olgun, yaratıcı kişilerin piyasa gerçeklerine göre, hayata geçirilebilir projeler üretmelerine yardımcı olduklarını belirtiyor.

150 bin dolara kadar destek
Kamp sonunda şirket bünyesine katılan kişilerle birlikte içeride geliştirilen fikirlerin bir girişime dönüşmesi çok uzun zaman almıyor. Olgun’un verdiği bilgiye göre şu anda bulunan 3 ürünün yanı sıra 14 yeni ürün yıl sonuna kadar piyasadaki yerini alacak ve büyümek için gösterilen talebi inceleyecek. Startup Kitchen bünyesinde geliştirilen projeler için 100-150 bin dolara kadar yatırımda bulunduklarını belirten Olgun, daha sonrasında dışarıdan yatırım toplamaya çalıştıklarının altını çiziyor. Ayrıca şirket, kamunun da bazı teşviklerini projelerde kullanmaya gayret ediyor.

Projenin yüzde 35’i Startup Kitchen’da kalıyor
Bugüne kadar yurtiçinden önemli yatırımlar aldıklarını belirten Startup Kitchen Program Yöneticisi, önümüzdeki dönemde yurtdışından yatırım almak için çalışmalarını sürdürdüklerini sözlerine ekliyor. Emrah Olgun, proje başına yaklaşık 1,5 milyon avroluk yatırım toplama hedefiyle yola çıktıklarını, proje hacminin 10 milyon avro seviyesine gelmesiyle birlikte projedeki paylarının azalacağını belirtiyor. Hemen hatırlatalım, Startup Kitchen projenin yüzde 35’ine ortak oluyor. Şirketin öncelikle odaklandığı başlıklarsa şu şekilde sıralanıyor:
• Mobil,
• Oyun,
• Bulut,
• Büyük Veri,
• Oyunlaştırma.

Önümüzdeki yıl hedef Silikon Vadisi
Türkiye’de girişimcilik konusunda temel eğitim eksiği bulunduğuna inandığı için bu yoldan yürüyen Startup Kitchen, önümüzdeki yıl içerisinde daha fazla yatırım toplayabileceğine inandığı için Silikon Vadisi’nde bir ofis açmayı hedefliyor. Ülkemizdeki girişimcilik modelleriyle ilgili de görüşlerini aldığımız Emrah Olgun, “Teknoparklarda üretim yerine bir profesyonelleşme görüyoruz. Üniversitelerle bu iş ne yazık ki yürümüyor” diyor.
Kuluçka merkeziyle ilgili detaylar için http://startupkitchen.co/ adresini kullanabilirsiniz.

Startup Kitchen girişimleri

Kuluçka merkezinde ortaya çıkan bazı projelerse şu şekilde:
İşte Oyun: “Oyunlaştırma” başlığı altında yaratılan projeyle sayısal dünyada atılan adımların eğlenceli hale getirilmesi hedefleniyor.
Kixel: Retro görünüme sahip olan basit bir futbol oyunu. Oyun Facebook üyeliği ile oynanıyor.
Metto: Toplantılardaki verimliliği artırmak üzere kurgulanan bir toplantı yönetim aracı.
Smart Driver: Şirketin oldukça güvendiği projede hem donanım hem de yazılım üretimi ekibe ait. Otomobildeki tüm verileri akıllı cihazlara aktaran sistem, kullanıcılara akıllı çözümler sunuyor.
Line.do: Facebook’takine benzer bir şekilde olaylarla ilgili “zaman tüneli” yaratılmasına olanak tanıyan bir site.

Yalın Girişim nedir?

Yalın üretim kavramının günümüzde girişimcilik için kullanılan sürümüne yalın girişim adı veriliyor. Son kullanıcı için bir değer yaratmayacak harcamaları zarar olarak gören yaklaşım, girişimcilikteki “gri alanlara” göre şekilleniyor. Özetle en az sermaye ile son derece belirsiz koşullarda ürünün ya da hizmetin ulaştırılmasını ve geri dönüşlerle ürünün şekillendirilmesi, denenmesi ve ölçeklendirilmesini ifade ediyor.
ETİKETLER : Sayı:934

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics